Joogaa kotona...

hihhuliheijaa

Ajattelin aloittaa joogaamaan kotona, mutta onko siinä aloituksessa mitään eritystä? Jos tiedätte jonkun hyvän kirjan (mieluummin kirja kun dvd) niin minkä niminen kirja on ja minkä hintainen ja mistä ostettu. Onko parempi joogata aamulla vai illalla?
KIITOS!

5

2234

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • +henri

      moi..

      http://yogalife.fi/product_info.php?products_id=572

      tuolla on petri räisäsen kirjottama kirja, joka käsittelee ashtanga joogaa. todella hyvä kirja aloittelijalle ainakin omasta mielestäni.

      http://yogalife.fi/product_info.php?products_id=678

      tässä on myös toinen yhtä pätevä ellei parempi vaihtoehto. saatavana myös dvd:llä.

      Kirjat löytyy kyllä www.akateeminenkirjakauppa.fi myöskin
      -----------------------------------------

      Itse joogaamiseen sanoisin, että heti kun pystyy eli keho antaa myöten niin kannattaa joogata aamuisin. Aluks vaan on ehkä helpompaa "jumppailla" iltapäivällä esim töiden jälkeen kun on jo vähän päässyt vetristymään. Mutta alun kankeuden jälkeen itse suosin ainakin aamuharjoittelua. Sama pätee myös meditointiin - mieluummin aamusta.

    • Kotijoogaaja

      Joogaa aloittelijoille -julkaisussa on selkeät ohjeet.

      Minä kävin neljä kertaa joogan alkeiskurssilla ja sen jälkeen olen joogannut koton. Halu oppia enemmän sai minut kuitenkin lähtemään kurssille uudestaan. Käyn kurssilla kerran kahdessa viikossa ja joogaan muuten 20 minuuttia kolmena päivänä viikossa kotona. Vaan nälkäpä kasvaa syödessä..

    • räpäti

      .... eli kirjastosta löytyy kasapäin erilaisia jooga kirjoja ja siitä sitten vaan valkkaamaan itselle sopivimpia :)

    • Jovain1

      Jo vain se jooga on hihhuli hommaa, mieki oon pysytellyt mieluummin joikhaamisessa.

      • eeva-kaarina

        Joogan harjoittaminen kotona ei häiritse naapureita niinkuin joikujen lurittelu!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      85
      1335
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      35
      1061
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      865
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      154
      695
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      680
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      659
    7. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      637
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      185
      631
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      550
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      538
    Aihe