Haapajärven ja Pyhäjärven (OL) rajalla Pitkänkankaan harjun kupeessa on kuulemma kivi, johon on kaiverrettu "kruunu" ja vuosiluku 1761 (tai siltä se ainakin näyttää). Onkohan kysymyksessä jokin vanha rauhanraja, vai ihan vaan kahden pitäjän raja, niin kuin tänäkin päivänä? En löytänyt kummankaan kunnan kotisivuilta mitään tietoa, enkä muutenkaan netistä. Tietäiskös joku?
RAJAMERKKI?
7
1511
Vastaukset
- havainnut
Liekkö historiaa jäänyt kirjoittamatta 1700-luvulta. Seuraavasta nettiosoitteesta löytyy vastaavia rajanmerkintäyrityksiä.
http://heninen.net/variskivi/ivanov_f.htm- Gabul
Asia alkaa hahmottua. Asiaa kyseltyäni useilta eri tahoilta, todennäköisesti kyseessä voisi olla Suur-Kalajoen emäseurakunnan raja. Täytyy koettaa saada vielä varmistus asialle jostakin.
- havainnut
Gabul kirjoitti:
Asia alkaa hahmottua. Asiaa kyseltyäni useilta eri tahoilta, todennäköisesti kyseessä voisi olla Suur-Kalajoen emäseurakunnan raja. Täytyy koettaa saada vielä varmistus asialle jostakin.
Saattoi olla ruttoraja, eli Ruotsi myi Suomea Venäjälle sitä mukaa kuin rutto levisi ja teki tuhojaan. Rutto riehui Euroopassa ja Suomessakin ilmeisesti vuosi 1761-1762. Ruotsi kävi samaan aikaan kallista sotaa etelässä.
- Gabul
havainnut kirjoitti:
Saattoi olla ruttoraja, eli Ruotsi myi Suomea Venäjälle sitä mukaa kuin rutto levisi ja teki tuhojaan. Rutto riehui Euroopassa ja Suomessakin ilmeisesti vuosi 1761-1762. Ruotsi kävi samaan aikaan kallista sotaa etelässä.
Mistähän tällaisesta ruttorajasta voisi löytää enemmän tietoa?
- havainnut
Gabul kirjoitti:
Mistähän tällaisesta ruttorajasta voisi löytää enemmän tietoa?
Googlella hakusanalla: vuosi 1761
Joku tiedon jyvä suurella etsimisellä voi löytyäkin. Esim. Joku rajankäynti? ja tietoja ruton leviämisestä.
Ei sinulla olis sen kiven paikasta tarkempaa tietoa? Onko se kivi miten lähellä nykyistä pitäjänrajaa tai jonkun tien läheisyydessä? Ja onko tuo kivi merkitty esim. karttaan kuten isot kivet yleensä?
Tiesitkö että tuosta paikasta n. 5km etelään sijaitsee kivikehä joka on joihinkin karttoihin jopa merkitty?- ksm-arkeologia
Pyhäjärvi-Haapajärvi-Pihtipudas-Viitasaari alueella tehtiin 1760-luvulla paljon rajauudistuksia, joiden pohjalta monet nykyisetkin kuntien rajapisteet ovat peräisin. Tuo kruunaus kertoo sen, että raja on virallinen (koska siinä on valtion=Ruotsin leimaus eli kruunu). Vuoden 1761 rajanvedoista taitaa olla jopa rajakirjatkin tallessa Ruotsissa riksarkivetissa. Jos tuo rajalinja kiinnostaa enemmänkin, niin karttoja kannattaa kysellä myös Jyväskylästä karttakeskuksesta. Niillä voi olla kopiot tuosta rajakartasta tai sitten kysele Jyväskylän yliopistolta Heikki Rantatuvalta. Hänellä on paljon vanhoja karttoja Keskisen Suomen alueelta, lähinnä maakirjakarttoja.
Sitten pakollinen viran puolesta tehty muistutus. Tuon ikäiset kuntien ja emäpitäjien väliset rajakivet ovat muinaismuistolain suojelemia kiinteitä muinaisjäännöksiä, joten ilmoitathan rajakiven vaikka suoraan museoviraston rakennushistorian osastolle ja siellä Marianna Niukkaselle tai maakuntamuseoon, jotta sen paikka saadaan tarkasti tietoon. Hieno löytö joka tapauksessa.
M. Kumpulainen, Keski-Suomen museo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,672483Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1042138Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e972097Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242077MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141875Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.5751800Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S161648Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1061580Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?601514Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas411423