Heip. etsiskelisin samanhenkistä porukkaa laihduttamaan n.5kg, ainakin näin aluksi:)
Omat mittani on 168cm ja n.66kg.(22v)Tavotteena olisi olla ainakin 5kg hoikempi kesään mennessä.
Olisi kiva lueskella muiden edistymisistä ja mielelläni vinkkejäkin ottaisin vastaan.sellaisia jotka ovat tosissaan ja pysyvät porukassa mukana! Kirjotelkaa!
Omat mittani on 168cm ja n.66kg.(22v)Tavotteena olisi olla ainakin 5kg hoikempi kesään mennessä.
Olisi kiva lueskella muiden edistymisistä ja mielelläni vinkkejäkin ottaisin vastaan.sellaisia jotka ovat tosissaan ja pysyvät porukassa mukana! Kirjotelkaa!
Vastaukset 24
Vanhimmat
Moi!
Olen itsekin aloittanut "kuntokuurin" ja tavoitteena olla kesällä hoikempi. Olen 176cm ja paino vaihtelee 75-78kg:n välillä. En siis ole liian lihava vaan tarvitsen nesteenpoistoa ja kiinteytystä. Luultavasti saavutan tavoitteeni parissa-kolmessa kuukaudessa, mutta painon hallinta tulee olemaan koetinkiveni. Olen itsekin 22v ja ainakin 5 kg olisi pudotettavana.
Aloitin kuurini poistamalla ruokavaliostani sokerin ja rasvan nyt toistaiseksi, sillä olen huomannut olevani hieman jopa riippuvainen sokerista. Annan iselleni pienen herkkupalan ensi viikon perjantaina. Sitten taas pidättäydyn ja määrään itselleni herkuttelupäivän jolloin saan hyvällä omallatunnolla nauttia. En aio totaalikieltäytyjäksi sillä ei siitä tule mitään.
Olen liikkunut kohtalaisesti syksyn ajan mm. juoksemalla. Olen käynyt myös kuntosalilla ja uimassa mutta viime aikoina se on jäänyt. Nyt se alkakoon uudestaan. Haastetta liikkumiseen tulee mm. siitä että olen päivät töissä ja illat koulussa. Viikonloput ovat vapaat ja samoin myös perjantai-ilta. Minulla on myöös koira, jonka kanssa tulee lenkkeiltyä.
Tärkein asia läskien poistossa on makean syönnin rajoittaminen. Se on nyt alkanut ja toivotaan että tuloksia tulee :)
Painosihan on aivan normaali miehen mitoille joten älä turhaan ala millekään dieetille.
Mulla on ainakin kautta aikojen viikonloput joskus jopa riistäytyneet käsistä herkuttelun suhteen. Mites teillä? Nyt varaan kaappiin paljon porkkanoita, hedelmiä ja muuta kevyttä naposteltavaa.
Hyvä välipala vinkki: Kun ohuen ohuet HK:n kalkkunaleikkeet repii palasiksi (2-4kpl) kippoon ja heittää perään rasvatonta raejuustoa niin syntyy hyvä yhistelmä. Maistuu ainakin mulle ja on hyvää!:)
Hei olen itse kanssa aloittanut laihduttamaan n. 2päivää sitten ja tavoitteeni olisi päästä kesäkuntoon eli tiputtaa n.10kg mutta aluksi jos sen 5kg saisi pois.Eli olen kanssa 168cm pitkä ja painan sellaiset 66-67kg tällä hetkellä ja olen 21v kuten nimimerkistä näkyy..lenkillä käyn päivittäin mutta enemmän liikkumaan olisi tarkoitus ja keventää tietty ruokavaliotakin.
Kiva saada mukaan samoissa mitoissa olevia:)
eilen iltapaino oli 67kg (168cm)! eli enemmän kun ikinä.
Noh.eiköhän se tästä. ruokavalioon olisi tarkotus kiinnittää huomiota eniten.Syön liian isoja annoksia,eli ateriakoot pienemmäksi!liikun lähes päivittäin,aika kevyitä lenkkejä,mutta säännöllisesti.opettelimista on...Leivän syöntiä ajattelin myös vähentää.
Mä olen kanssa innolla mukana. Pituutta mulla on 165cm ja painoa oli tänään vaa'alla käydessä tullut 67kg..20 vuotias tyttönen olen siis.itse tavoitteena olis 5-7kg saada ainakin pois pysyvästi ja realistisella tavoitteella yleensä pääseekin paremmin alkuun.. :) Aloitin vähän aika sitten pacessa käynnin ja nyt aion käydä siellä säännöllisesti 2-3 viikossa ja lenkkeillä siinä sivussa ja jättää herkut ja rasvaiset ruuat pois.. :)
Huh.Saitpas sä sen kuullostamaan helpolta:) tervetuloa ryhmään!
Jepp!! Itekki oon aatellu kesäkuntoo.. enne kesäkuuta puotan 15kiloa tai pari kiloa olen jo puottanut :) Kyllä se onnistuu kun jättää herkut pois ja lenkille vaan!
Täällä on 23-vuotias nainen, 174cm pitkä ja painoa on 75kg. Tavoitteena saada vähintään 5 kg pois, lantiolla sitä ylimääräistä todella on! Liikunnan lisäys ja herkkujen vähentäminen sekä säännöllinen ruokailurytmi minun keinojani.
Täällähän on paljon samanikäistä porukkaa :) Itse täytän nyt keväällä 22 vuotta ja painoa pitäisi pudottaa. Olin tuolla jossain aiemmassa kesäkuntoon-ketjussa mukana, mutta siellä on ollut todella hiljaista. Liekö kaikille tullut joulun myötä lisäkiloja, eivätkä kehtaa näyttää naamaansa täällä. Heh. Olisi kiva, jos tästä saataisiin kiva ja toimiva "tukiryhmä" :D
Eli mun tämänhetkiset mitat 168cm/69kg. Ennen joulua kiloja oli 67, että pari kiloa tuli tuossa joulun pyhinä :/
Taustalla on aikamoista painonvaihtelua, joten suurimpana tavoitteenani on saada paino pysymään joten kuten hallinnassa. Tässä jonkunlaisia lukemia viime vuosilta:
kesä 2004 57 kg
kevät 2005 75 kg
syksy 2005 62 kg
syksy 2006 70 kg
kevät 2007 62 kg
syksy 2007 65-69 kg (laidasta laitaan)
ja nyt siis 69 kg.
Harmittaa tosi paljon nuo jouluna tulleet kilot
:(
Mulla olis tavoitteena saavuttaa tuo 62 kg, jossa olin viime toukokuussa. Kummasti tullut taas puolessa vuodessa lähemmäs 8 kiloa lisää. Syömiseni on suht koht kunnossa, mutta liikuntaa en ole koko syksynä harrastanut oikeastaan ollenkaan. Eli liikkuminen alkaa nyt!
Välitavoitteet
1.2 66 kg
1.4 64 kg
1.6 62 kg
TiittaX
Vaaka näytti surkeampaa lukua mitä ilmoitin.. Se näytti 76.5kg, eli tavoitteeena vähintään 6,5kg pudotus kesään mennessä. Anteeksi virheellinen ilmoitukseni :D
Itselläni myös kaikki kertyy lantiolle:( jenkkakahvat...kirjotellaanhan kuulumisia ja edistymisistä!
Heissulivei!
Mäkin tulen innolla jengiin mukaan!:) Mulla tavoitteena päästä n.10kilosta eroon kesäkuuhun mennessä.. Olen 21v ja 176cm ja paino vaihtelee siinä 75-79kg välillä.. Kun saisin tuon kymmenen kiloa pois niin olisin samassa kunnossa mitä joskus 1,5v sitten olin.., ja tavoite mahtua sen aikaisiin farkkuihin!:)
Mä oon kertonut tästä "projektista" poikaystävällenikin ja hän lupasi olla tukena, samoin kaverit tietävät mun nyt olevan tipattomalla ja muutenkin vähentävän juhlimista, joten ei tule sitten niin paljoa kiusauksia, kun ei kaverit ole jatkuvasti pyytämässä viihteelle.. :) tai voi sinnekin lähteä, mutta limulinjalla sitten!
Mä syön yleensä melko terveellisesti ja pieniä annoksia säännöllisesti.., ainoa huono puoli on, että välillä iltaisin jos ei ole tekemistä niin tulee vaan naposteltua mitä kaapista löytyy, siis ihan terveellisiä/vähärasvaisia ruokia, mutta kun niitä syö usein liikaa napostelemalla.. :/
Liityin juuri kuntokeskukseen, jossa olen alkanut nyt käymään ja siellä on vaikka mitä minulle sopivia lajeja tarjolla ja hyvä kuntosali, niin uskon että kyllä se siitä pian käyntiin lähtee!:)
Painoa yritän pudottaa puoli kiloa-kilon viikossa, hitaasti mutta varmasti.. Ja niinhän se on että hiljaa hyvä tulee!=)
Tsemppiä teille muille!!
Hei kaikki, mukana ollaan myös!:)
Olen 23v.tyttö ja minäkin toivoisin pystyväni kiinteyttämään vartaloani ja jättämään noita rasvaisia ja sokerisia ruokia pois! Olisiko vinkkejä:) Naposteluun kun tuntuu olevan jonkinlainen riippuvuus jo.
Paino on ihme kyllä pysynyt toistaiseksi hallinnassa, mutta inhoan silti löysää ja noita jenkkakahvoja.. Muutamasta kilosta siis haaveilen pääseväni eroon!! Lisäksi haluaisin lisätä liikuntaa ja päästä parempaan kesäkuntoon, jotta kehtaisi rannalla näyttäytyä sitten kesällä.
Toivottavasti tästä yhteisestä laihdutuksesta olisi apua.:)
Minkätyylistä liikuntaa kukakin harrastaa laihduttaakseen?
Liikuntaa mitä aion alkaa harrastamaan on kävely ja kuntopyöräily (ihana joulupukki toi minulle pienen kuntopyörän :) ). Näillä kun pääsisi alkuun niin hyvä olisi :) Kotijumppakin olen ajatellut, katsotaan kuinka tämä liikunnan ilo lähtee liikkeelle. Eilen jo pyöräilin hurjasti :)
Eli itsellä sama tavoite, 7 kiloa pois. Nykytilanne 152cm/52kg. ja ikää 20v.
Kaikki tuo 7kg on kertynyt vuodessa, kun vaihdoin työpaikkaa, nyt kun kertyy työmatkaa 150 km, niin ei oikeen tahdo aika ja jaksaminen riittää.. Nyt on kuitenkin toinen ääni kellossa! :)
Mulla ilmeisesti lähtenyt nesteitä parin päivän aikana pikkuisen. Viimeksi kun kirjoitin tänne, oli painoa hieman päälle 69kg. Tänä aamuna vaaka näytti 67,6 :) Mutta en saa innostua liikaa, kohta se taas kostautuu ja paino pomppaa ylöspäin.
Mites muilla menee?
Kaipaisin myös vähän vertaistukea laihdutusurakkaan.
Olen 26-vuotias ja aikas paha jojottelija, paino heittelehtii 55 ja 70kg:n välillä ja pituutta on 166. Eikä tarvitsisi varmaan edes mainita, että nyt mennään taas tuolla painavammalla puolella, 68kg taisi olla viimeksi.
Ongelmani on napostelu, aina kun olen saanut painon sopivaksi homma räjähtää käsiin napostelun takia 'aivan huomaamatta'.
Eli tavoitteena on (taas) napostelu kuriin ja liikuntaa tilalle. Lenkillä käyn ja mulla on huippuhyvät kotijumppaohjeet, aloittaminen vaan on niin hankalaa. Tulee aina jotenkin hölmö olo nostellessa kotona puntteja, se vaan on aika halpa liikuntamuoto.
Heips kaikki !
Täällä 22v tyttönen, joka on kyllästynyt velttoon vartaloonsa :)
pituus:155cm
paino nyt:59kg
->57
->55
->pitää paino tuossa. (ellei innostu viela paria kiloa poistamaan..)
Olisi kiva vaihtaa ajatuksia/kuulla miten muiden dieetit sujuvat, täällä tuntuu melkein kaikilla olevan saman tyyppinen tavoite..eli muutamia kiloja pois.
Itse olen jo lopettanut makeiden/epäterveellisten suolaisten, liian rasvan syömisen, koittanut juoda vähintään 2l vettä päivässä, lisätä kasviksia joka aterialle, syödä 3-4 tunnin välein (ongelmanani on ollut se, että nälkä pääsee tosi kovaksi ja sitten tulee ahmittua :p). Liikuntaa on tarkoitus lisätä lähinnä punttarin, lenkkeilyn ja uimisen merkeissä..
tsemppiä kaikille, think thin !
Niin, mullakin kova tahto laihtua, vaikka motivaatio vähän hukassa ollutkin. Joulukuun aikana tuli naposteltua aikas paljon enkä olekkaan puntarille uskaltautunut vähään aikaan. Ehkäpä tätä kautta saisi tsempattua ja alkaisi tosissaan tekemään töitä..
Viimeksi paino oli n 68kg kun kävin puntarilla, siihen tosin tullut lisää niin että näkyy esim. vaatteissa. Pituutta 167cm. En ole vielä varsinaista toimintasuunnitelmaa kehittänyt, ainakin iltasyömiset vaihtaa hedelmiin ja pienentää annoskokoja. Oletteko ajatelleet käyttää mitään apuja? Itse olen miettinyt luontaistuotekaupoissa myytävää Tonalinia (?), onko kellään siitä kokemuksia?
No, näillä eväin eteenpäin!
Tervetuloa minun puolestani :)
Ei ole kokemusta tuosta tonalinista (?)..Eikä muidenkaan "apuvälineiden" käytöstä.
Uskon, että parhaaseen tulokseen pääsee kun rajaa ruokavalion pelkästään terveellisiin juttuihin. kasviksistakin saa maittavia ruokia kun maustaa hyvin.
..jos makeanhimo iskee, esimerkiksi rahka on täyttävää ja herkullista :-) (maitorahkaa marjoja tai hedelmiä, unohda kermavaahto!!)
Iltasyömiset vähälle, muistaa syödä tarpeeksi usein.. ja liikkua mahdollisimman paljon.
http://www.menaiset.fi/content/view/31/74/ ainakin tuolta löytyy taulukko yms jos haluaa kaloreita laskeskella.. (jäävuorisalaatti : 9kcal/100g
Hei vain kaikille!Tänään paino oli alkanut tippumaan päin ja näytti aamulla 65.8kg eli viime viikosta on lähtenyt sellaiset 1.2kg ja tänään aloitan syömään vähemmän hiilihydraattista ruokaa paitsi kuitupitoiset ja punaisen lihan ajattelin jättää laihduttamisen ajaksi ainakin.Kuinka muut ovat muuttaneet ruokavaliota vai onko sama?
Sama täällä, paino tuntuu olevan hieman putoamaan päin tai sitten suurimmat nesteet ovat lähteneet liikkeelle, sillä farkut eivät purista mahan kohdalta niin paljon kuin viime viikolla.
Kaikki herkut ovat pysyneet poissa mutta olen syönyt kuitenkin ihan muuten normaalisti, muutamina iltoina olen kuitenkin syönyt vain pelkkiä kasviksia dipin kera. Liikunta on myös palannut päivärytmiini, viikonloppuna olin salilla ja juoksemassa. Huomenna menen taas salille tai uimaan. TSEMPPIÄ KAIKILLE!:)
Moi.
Aloitin uuden keskustelun samalla otsikolla ja lisäsin perään osa 2. Tahtoo hukkua tohon viestien paljouteen,niin löytyy paremmin kun välillä aloittaa uuden. Elih. Jatketaan siellä!