Hyvä työntekijä ?

turbomikko

Mllainen on hyvä työntekijä, kun yrittäjät tuntuvat sellaista kaipaavan lähes joka paikassa? Itse luen itseni näihin hyviin työntekijöihin, ja ainakin työnantaja on samaa mieltä, maksoi 3000€ extraa lomarahojen lisäksi ja nosti minut porukan esimieheksi sairaslomalle jääneen tilalle, ei ole edes keskustellut asiasta kanssani.

Muihinkin työpaikkoihin on kysytty, viimeksi ennen juhannusta. Mutta sanoin ei, kyllä eräs hyvän työntekijän piirre on, että on lojaali nykyiselle työnantajalleen, ainakin niin kauan kuin ei itselleen aiheuta vahinkoa.

Sairaspoissaoloja ei ole ollut 4 vuoteen. Ylitöitä teen säännöllisesti tunnin päivässä, osaan työni niin, että tekemisistäni ei ole tarvinnut kenenkään huomautella 4 vuoteen. Olen luotettava, esim. elokuussa, kun omistaja lähtee lappiin kuukaudeksi, minä olen se, jolle hän antaa oikeudet käyttää firman pankkitiliä, hyväksyä laskut ja hoitaa juoksevat asiat. Tuttavallisesti hän joskus nimittää minua "varatoimitusjohtajaksi".

Työni teen vastuullisesti, myös firman etua ajatellen. Eihän se ole minulta pois, jos teen työn kunnolla, päin vastoin, kun firma menestyy, myös minulla riittää töitä. Tälle alalle minulla ei ole edes koulutusta, olen vain n 10 vuotta sitten valmistunut merkonomi. Pystyn kuitenkin neuvomaan aloittelevia CNC-sorvaajia, laskuttajaa, palkanlaskijaa ja pystyn auttamaan myyjiä, myös kielitaitoa olen parantanut, iltaopiskeluna on käyty lukion saksa, ranska ja nyt alkaa syksyllä venäjä, keväällä tulee lisäksi espanja. Toki myös ruotsi ja englanti kuuluvat jo nyt jokapäiväiseen työkäyttöön.

Siis jotenkin tuntuu, että työn kuin työn voi oppia, jopa ilman koulutusta. Tärkeämpää on tahto tehdä työtä, tehdä työ hyvin ja ajatellen myös työnantajan etua.

2

1487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pekka

      Hyvä työntekijä on sellainen joka yhteiskunnan rahoituksella pyörittää yritystä yrittäjän puolesta. Ei tupakoi, ei käytä alkoholia edes vapaalla, näyttää mannekiinilta ja 100 erialan työkokemuksen lisäksi hankkinut 16 ammattia ja yo-merkonoomin paperit. Ikää saisi mielellään olla 22v.

    • NimiErkki

      - tekee mitä käsketään, ei koskaan mitä
      itse parhaaksi näkee
      - ei sano ikinä vastaan (valita), vaikka
      siihen olisi aihetta vaikka kuinka
      - ei vaadi lisää palkkaa
      - on iloinen vaikka vieruskaverille maksetaan
      tuplasti tai triplasti enemmän liksaa aivan
      samasta työstä
      - ei ole uraputkimies..siirtyy
      tyytyväisenä kortistoon jos työnantaja
      niin asian näkee
      - naama peruslukemilla kaiken aikaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      312
      3665
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      30
      2027
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1656
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      86
      1507
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      99
      1309
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1195
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      97
      1046
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      877
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    Aihe