Tulee juotua tissutelleen noin 20 olutta viikossa...
Siis 2-4 olutta illassa.... Tekee muuten reilut 10000 kaloria eli n. 1,5 kg rasvaa kuukaudessa...
Kun lisään siihen 3x45 min rauhallista (3 km/h) kävelylenkkiä tai 3x30 min kohtalaisen ripeetä (5km/h) tai 2x erittäin ripeää (7km/h) kävelylenkkiä viikossa niin pääsen kalorikulutuksessa niin korkealle että paino tippuu 2 kg kuukaudessa pelkästään tällä...
5 kuukaudesa tekee muuten 10 kg!!!!!
Eli pienet päätökset ja pienet valinnat muuttavat painoa pitkällä aikavälillä huomaamatta...
60 kcal säästäminen päivässä (eli yksi vaasan&vaasan ruispala) tiputtaa painoa reilut 3 kiloa vuodessa....
Tipaton tammikuu = 1,5 kg painoa pois!
5
2392
Vastaukset
- 15kgveks
Aion kokeilla myös oluen ja viinin poisjättämistä, turha niitä on lipitellä iltaisin. Katsotaan miten vaikuttaa kun liikun 3-4krt viikossa kunnolla hikoillen ja kävelylenkit päälle!!Ja muistaen toki syödä oikein.
- Keskari-Keijo
minusta ihan ollenkaan lähestulkoon alkuunkaan.
Noita alkoholin kalorimääriä on ihan joka paikassa. Ne jutut pitää paikkansa vain osittain. Siinähän on energiaa ja energia määrät on tosia ja sitä on paljon.
Myös bensiinissä on samanverran suurinpiirtein energiaa. Ne on vähän samanlaisia myrkkyjä ja kumpikaan ei ole ravintoaine. Viinalla voisi ajaa autoa, koska siinä on niin paljon energiaa.
Itse olen/olin ankara tissuttelija. Joka ilta 2...6 pulloa keskaria vuosikausien ajan. Vähintään kori/viikko.
Unohdat sellaisen asian, että alkoholilla elimistö tavallaan lämmittää ruumista. Alkoholilla ei elä. Siinä ei ole mitään ravintoaineita.
Se homma menee niin että kun syöt liikaa samalla, kun kiskot kepparia lihot kiihtyvällä nopeudella. Silloin elimistö ottaa mm. lämpöön tarvittavan energian alkoholista ja ruuan energia muuttuu suoraan läskiksi. Alkoholilla ei voi korvata esim. liikuntasuorituksen jälkeen lihaksien sokerivajetta. Mutta mm. ruumiin lämmön ylläpitoon sen energia elimistö voi hyödyntää ja ilmeisesti tekee sen. Se on se mikä lihottaa, kun sitä lämmön ylläpitoenergiaa ei silloin oteta ruuasta. Muusta ruuasta on pakko saada tarpeelliset ravinteet.
Mutta kun käytät kepparia oikeaoppisesti myös ruoka-aineena ja et mätä muuta ruokaa kuin hieman, niin mitään lihomista ei tapahdu. Siis kun otat ei kannata juurikaan syödä, koska kepparissa on ravintoaineita, joilla elää, koska se on viljatuote ja siinä on suurinosa sisällöstä jopa ravintoaineita. Näin ei ole puhtaassa viinassa.
Eli pitää olla sopiva suhde keskaria ja muuta ruokaa, josta koostuu päivän energia tarve.
En usko, että pelkkä viina lihottaa. Se tappaa, jos ei syö tarpeeksi. Jos syö samalla edes vähän liikaa ruokaa se muuttuu suoraan läskiksi.
Lisäksi ns. viikonloppukännit vaan laihduttaa syö tai ei samalla kertaa. Koska elimistö menee kunnon ryllittämisen jälkeen armotta ruikulille ja mikään ravintoaine ei imeydy päiväkausiin. Läskit sulaa entisestään.
Tästä minulla on vuosikausien käytännön kokemus.
Olen tehnyt eriasteisia muutoksia elämässäni vuosien aikana. Ensin jätin kaikenlaiset sipsit ja muut lihottavat illalla pois, mutten keskaria. Laihduin.
Sitten vedin keskaria ja pari leipää vain korkeintaan ja paino pysyi aivan samana, eli pysyin hoikkana. Näin mentiin muutama vuosi. Edelleen se vähintään kori/viikko.
Nyt olen jättänyt keskarin sen takia, kun tuli muuta juttua ja kännissä ei vaan voi olla joka ilta. Olen edelleen se sama laiha. En syö yhtään enempää, enkä vähempää.
Ruoka se on mikä lihottaa ja alkoholi ruoka tekee sen kiihtyvällä vauhdilla.
Mutta kohtuu tissuttelu hyvin vähäisellä ruualla ei lihota se on totuus.
Alkoholissa on energiaa niin paljon että sen käyttäminen pitäisi todellakin näkyä minusta vastaavasti, kuin leikkaisit joka keskarin sijasta sentin paksun voisiivun paketista ja se naamariin.
Mutta se ei mene niin oikeassa elämässä. Monet keskarin kiskojat on laihoja. Kyse ei ole mistään aineenvaihdunta jutuista. He eivät syö juurikaan iltaisin. Lihavat kaljamahat syö paljon siinä sivussa. Illalla myöhään askel rientää jääkaapille ja sitä rataa tai grillille...
Sitä vaan, että se keskikalja ei ole ihan niin paha, kuin siitä luullaan ja alkoholin kaloreja ei voi suoraan laskea kuten muita ravintoaineita. Alkoholin käytössä pitää ottaa huomioon koko paketti ja sen laihduttava vaikutus ei ole välttämättä niin suuri, kuin vaikkapa rasvoista ja sokerista luopuessa.
Eli jos on käyttänyt runsaasti keskari, muttei ole syönyt paljon noin niin kuin yleisesti ei nuo sinun laskelmat kyllä päde, vaikka sen keskarin käytön lopettaa.
No kannattaahan se ainakin kohtuullistaa ihan muutenkin, ettei maksa sano poks.- huomasin
ettei se ihan verrannollinen ole tuo alkoholimäärä ja muut kalorit/syöminen. Kun join runsaasti alkoholia eli lähinnä keskaria, niin eipä huvittanut liikkua kovinkaan paljoa ja ruokailukiin oli mitä oli. Eli ei tehnyt edes mieli kovin terveellistä ruokaa ja kovissa krapuloissa ei sitten yhtään mitään syömistä, juomista vaan jotta olo edes jotenkin olisi siedettävä. Alkoholiongelmahan minulla oli tai on. Olen härkää sarvista-ihminen ja menin hoitoon, lopetin juomisen kokonaan. Hävisi muuten samalla masennuskin ja kuntoilusta on tullut juomisen "korvike". Valmistan myös ateriani itse ja katson, että saan terveellisiä kasviksia ja hedelmiä riittävästi. Paino on pudonnut vain pari kiloa, mutta yleinen olotila on loistava verrattuna siihen entiseen.
- sldfkjgsdlfkjg
Älä hyvä keskarikeijo suolla moista.
Puheessasi on totuutta hyvin marginaalisesti mutta keskiolut pullon energiasta 18% eli 4g on hiilihydraattia ja 3% energiasta tulee proteiineista. 78 % tulee alkoholista.
Siinä olet oikeassa että kaljan kittaaminen lisää myös muuta syömistä ja sitä kautta kiihdyttää lihomista eli alkup. kirjoittajan luku voi olla alakanttiin.
Lähinnä sen takia haluan leikata siivet tältä sinun jutulta, että opastuksesi siitä, että juokaa kaljaa ja syökää sitten vähemmän on terveydellisesti aivan fiasko!
- an-tero
kaloreita kertyy helposti juomalla kaloripitoisia juomia."mäyräkoirassa" n.1560 kcal. jokaista 7000kcal. kohden tulee painoa lisää 1kg
Lenkkeilemällä ei paino ihan helpolla laske, mutta pitää elimistöä käynnissä eikä ole juuri sillä hetkellä herkuttelemassa tai olutta kittaamassa :)
16h reipasta kävelyä saa 1kg tiputettua painoa, joten ruuan sekä juomisen vähentämisellä saa paremmin aikaan tuloksia.
Ihmisen pitää syödä tietty määrä joka päivä jotta elimistö pysyy käynnissä ja raju tinkiminen jumittaa rasvojen vapauttamisen täysin.
Lenkin jälkeen pitää syödä kyseinen määrä energiaa takaisin jotta elimistö jaksaisi työstää kehoa ja täten pitää aineenvaihduntaa vilkkaana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 854568
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺864416Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433759Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163493Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402977Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102764En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä212701IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm392093Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581758Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli1061307