Onko olemassa mitään ilmaisohjelmaa millä saisin käännettyä musavideot dvd:ltäni tietokoneen avulla I- Podiin eli kaiketi Mpeg 4- muotoon?
Kiitos etukäteen vastauksestasi! :)
Kiitos etukäteen vastauksestasi! :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
noissa edeltävissäkin viesteissä noin kolmeenkymmeneen kertaan mainitaan, niin parhaat on Handbrake
http://handbrake.fr/
ja iSquint (vähän eksoottisemmille formaateille)
http://www.isquint.org/
Näistä jälkimmäinen on saatavilla vain Macille. Villi arvaukseni on että käytät Windowsia? Silloin valintasi on Videora
http://www.videora.com/en-us/Converter/iPod/
Mikä kumma siinä on ettei voi plarata edes muutamaa edellistä viestiä kun jo otsikosta hoksaa että kyse on 100% samasta asiasta?? Siis meinaan jos ei edes googlata viitsi.
Sitä paitsi se kirjoitetaan iPod.
Tuttu juttu tuo Videora kun olen halunnut ottaa musavideoita esim. You Tubesta. Nyt olisi tarkoitus ottaa omista musadvd:stäni - enkä saa sitä onnistumaan. Käyttiksenä on Vista.
Sorry kirjoitusvirheeni i-Podin suhteen :)
se Handbrake?
Eikö Videoralla muka pysty dvd:tä konvertoimaan. No, Win-onlyhan se onkin...
Videora vastaa iSquint ohjelmaa. Tosin videora on niin käsittämättömän sekainen laitos että sen käyttööottaminen kestää oman aikasa. Videorassa on aivan karmea käyttöliittymä, mutta se on ainoa kunnollinen ja ilmainen Windows ohjelma joka tukee hyvin kaikkia tiedostoja (.mov. avi. wmv jne). Mac käyttäjiä taas hemmotellaan todella helppokäyttöisellä iSquintillä :-)
Eli jos haluaa DVD:ltä iPodille niin silloin oli kyseessä kumpi käyttis tahansa (Mac/Windows), niin ainoa vaihtoehto on HandBrake. Tämäkin softa on muuten alunperin Mac softa ja ei voi muuta kuin hämmästellä miten helppokäyttöinen se on Videoraan verrattuna.
Super hoitelee monta hommaa, muttei rippaa DVD:ltä.
Niitä löydät download.com:sta.
http://www.erightsoft.com/
Kattele ympärillesi ja kysele jos et heti löydä ilmaista ja helppokäyttöistä Super-ohjelmaa.
löytyy iso kasa musiikkivideoita
http://www.veoh.com