Olen tehnyt eroa parisen vuotta ja eiköhön se h-hetki tapahdu ensi keväänä. Edessä on siis kaikenkarvaiset sinkkumarkkinat. Mitä luulette arvon sinkut, mistä kolmeakymppiä lähestyvän naisen kannattaa lähteä hakemaan seuraa? Dokaaminen ei innosta eli yökerhoilu ei tule kyseeseen. Kirjastoissa tykkään käydä, on musiikki- ja muita harrastuksia. Vai kannattaisikohan olla ihan vain yksinään ja painaa töitä? Taitaapi olla ikäiseni miehet jo kaikki varattuja, että joutuu odottamaan toista kierrosta. :)
Sinkuksi jälleen.
-WoMan-
151604
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
"styvän naisen kannattaa lähteä hakemaan seuraa? Dokaaminen ei innosta eli yökerhoilu ei tule kyseeseen"
Miksei? Siellähän se olisi luonnollista.
" Taitaapi olla ikäiseni miehet jo kaikki varattuja, että joutuu odottamaan toista kierrosta. :)"
Näinpä. Mikäli sinulla ei ole lapsia, olet kuitenkin aikamoisessa etulyöntiasemassa moneen kolmekymppiseen kilpasisareen verrattuna.
pelkään alkoholisoituvani, jos riekun joka viikonloppu jossain.
Niinpä niin. Ei ole lapsia, mutta muuten olen vanha akka kohta.
No jokainen toimii tietysti tyylillään, mutta jos olisin sinun tilanteessasi,
en ainakaan heti alkaisi mitään uutta suhdetta metsästämään.
Eiköhän pitkän suhteen jälkeen olisi hyvä toipua ja olla jonkin aikaa ihan
itsekseen. Totutella elämään itsekseen ja tutustua taas siihen mitä on ihmisenä.
Sitten kun alkaa taas olo tuntumaan hyvältä, niin on ehkä valmis ottamaan
uuden ihmisen elämäänsä ja seurustelemaan.
Minusta on ainakin täysin järjetöntä alkaa heti eron jälkeen "metsästämään"
epätopivoisesti uutta miestä ja sitten repsahtaa ensimmäiseen ehdokkaaseen,
joka vähän hellyyttä antaa. Noin näyttää kuitenkin käyvän monelle
vähän vanhemmalle eroavalle, kun on muka niin kauhea kiire uuteen suhteeseen,
kun on mukamas niiiin vanha jo.
Parempi vaan katsella jonkin aikaa ja nauttia siitä että on aikaa itselle.
Voihan sitä silti käydä vaikkapa leffassa tai kahvilla jos joku mukavan
oloinen mies kutsuu. Ei vaan pidä mitään kiirettä sen uuden suhteen
aloittamisessa.
Se olisi ihan hyvä totutella asumaan yksin.
Ihmettelen tuollaista "eiköhön se h-hetki tapahdu ensi keväänä"? Aiotko pitää miestä jossain jännityksessä... Et voi sanoa totuutta nyt, tai korjata mitään, vaan käytät hyväksi..? Säälin miestäsi, outoa toimintaa.
Ja jos olet mielestäsi jo vanha niinkuin tuolla mainitset, niin älä yleistä sitä minuun, vaikka lähestyn kolmeakymmentä. Ihminen on juuri niin vanha kuin tuntee mieleltään olevansa.
Ja sinkkumiehiä on aina. Jos "kaikki" olisivat varattuja, olisi parasta muuttaa vaikka ranskaan. Ei se oikea ole "kierroksista" kiinni, vaan jostain muusta. Monet ei ehdi millekään kierroksille.
joten sorry, kun en osannut kirjoittaa oikein ja käsitit väärin. Ensi kerralla paremmin. Ero on pitkä piinaava putki, jonka läpi täytyy kulkea. Enkä minä häntä pidättele. Näistä asioista on puhuttu satoja kertoja...mutta en nyt jaksa selventää.
kun et ole mies. Toista se on kuule miehenä!
Mut mikä pakko sun on siellä baarissa dokata? Mee selvinpäin sinne ja juot siel sit parit sidukat niin hieno meininki. Ei tuu krapulaa ja rahaa säästyy.
Sitäpaitti jos sul ei ole lapsia ja naama ei ole mikään petolinnun perse niin eiköhän sulle sieltä joku mies löydy.
nyt niin vakavasti ota, että heti pitää joku ukko löytyä. Ja krapula on kyllä niin ikävä, että sitä ei kestä erkkikään. Mitäs hyviä tanssipaikkoja stadista löytyy? Katsos kun olen ihan ullkona näistä kuvioista.
siellä että sitä päätyy suhteeseen ihan vaan sen takii ku on nainen? miehet eivät siis päädy suhteeseen ollenkaan? kenes kanssa nämä heteronaiset siis mielestäsi seurustelevat? keskenään kenpäties? onpa se saatana vaikeeta se alkeellinen matikkakin: jos sinkkunainen löytää sinkkumiehen niin mailman tilastoista puuttuu kaksi sinkkua (yksi nainen ja yksi mies, näin rautalangasta väännettynä). siinähän sitten myös se mies lähtee markkinoilta samassa rysäyksessä...
"yritätkö nyt väittää siellä että sitä päätyy suhteeseen ihan vaan sen takii ku on nainen? miehet eivät siis päädy suhteeseen ollenkaan?"
Kyllä se noin menee. Naiset nimenomaan päätyvät suhteeseen: heidän ei tarvitse tehdä juurikaan yhtään mitään kiinnittääkseen miesten huomion. Riittää kun menee ihmisten ilmoille esim. baariin niin heti on viisi miestä yrittämässä, tuttuja, puolituttuja tai vieraita. Mies saa mennä baariin vaikka 10 000 kertaa elämänsä aikana ja korkeintaan kaksi naista tulee oma-aloitteisesti juttelemaan ja nekin on todennäköisesti miehelle jo ennestään tuttuja. Vieras nainen tekemässä aloitteen vieraalle miehelle, siinäpä todellinen ihme.
Miehetkin saavat suhteen mutta vain olemalla rohkeita, aktiivisia ja unohtamalla ylpeytensä mahdollisten pakkien vuoksi. Naiset taas eivät halua niellä ylpeyttään, jotta voisivat tehdä aloitteen tai olla edes hieman aktiivisia.
kiinnostaa niin testaa lavatansseja.
Saa ihan jonosta valita,loppu on sitten kiinni jostain muusta.Eikä viina ole se päällimmäinen asia noissa paikoissa.
että lähtee tanssimaan. On joskus aikoinaan tullut tanssittua, että perustanssit ovat tuttuja.
Olen itse eronnut reilut kaksi vuotta sitten. Minut on pelastanut tanssiharrastus. Vaikka olen vasta 40, lapset ovat jo isoja ja aikaa oli tuhottomasti. Tanssiharrastus on vienyt mukanaan, ensin vaan lavoille ja sitten tanssikursseille! :O)