Mitä mieltä olitte Lappeenrannan laulukilpailuista?
Jälleen kerran kuulimme hienoja sopraanoja ja matalampia miesääniä. Kuka voittaa vai voittaako kukaan?
Mielipiteitä!
Lappeenrannan laulukilpailut 2008
18
3490
Vastaukset
- todella surkee
taso todella surkee - kuten aina.
- suihkutenori
Taso oli naisten puolella mielestäni harvinaisen kova. Miehissä oli joukossa muutama lahjakkuus, mutta ei yhtään ylivertaista tekijää. Kova pula tässä maassa varsinkin korkeista miesäänistä, kun noinkin keskeneräisellä tekniikalla meni tenori finaaliin.
Moni on itseni tavoin ihmetellyt tuomariston päätöstä tämänkertaisista palkinnoista. En tosin seurannut välieriä kovin tarkasti ja tuomaristohan joutuu arvioimaan koko kisaa. Lied-piano ja ooppera-aaria-orkesteri -yhdistelmät ei ole mikään helppo lähtökohta eri äänien vertailulle. Arviointiperusteissa pitäis kuitenkin olla johdonmukainen niin naisten kuin miesten sarjassa, olivatpa ne sitten mitä tahansa.
Naisista olisi voinut pelkän finaalin perusteella palkita ihan kenet vain. Mutmut... jos miesten puolella Riihonen sai nostetta äänimateriaalin ja kehityspotentiaalin perusteella, niin samaa periaatetta olis pitänyt ehdottomasti soveltaa myös naisiin! Voittajasta ei olis mitään epäselvyyttä silloin, eli koko porukan esittäväksi taiteilijaksi nimeän Jeni Packalenin. Koko olemus, ilmeet, vaatetus, kaikki viimeisen päälle mietittynä, mutta silti verrattoman spontaani esittäjä!
Jos haettiin ns. "valmista" laulajaa, Koskela oli luonteva valinta. Mutta silloin ehdottomasti myös Ziegler miesten ykkönen!- joojoojoojoojoo
Oon ihan samaa mieltä. Jos miesten puolella korkeimman palkinnon sai Riihonen niin Packalenille olisi logiikan mukaan samantien kuulunut ykkössija. Riihosella on hieno äänimatsku siitä ei pääse mihinkään, mahtava juttu! Mutta toisaalta muusikkoutta kaipaan häneltä lisää. Pelkkä hieno ääni ei riitä. Kyllä pitää olla kantavan, komean äänen mukana muitakin ulottuvuuksia kai sitä herkkyydeksikin voi sanoa. Noh, basso on vaikea fakki, TOIVOTTAVASTI kehittyy. Paha sanoa.
Karua, että miesten ykkös-sijaa ei jaettu. Kukaan ei ollut "voittajaksi" kyllin hyvä tänä vuonna, aikamoista:-o - Materialisti
joojoojoojoojoo kirjoitti:
Oon ihan samaa mieltä. Jos miesten puolella korkeimman palkinnon sai Riihonen niin Packalenille olisi logiikan mukaan samantien kuulunut ykkössija. Riihosella on hieno äänimatsku siitä ei pääse mihinkään, mahtava juttu! Mutta toisaalta muusikkoutta kaipaan häneltä lisää. Pelkkä hieno ääni ei riitä. Kyllä pitää olla kantavan, komean äänen mukana muitakin ulottuvuuksia kai sitä herkkyydeksikin voi sanoa. Noh, basso on vaikea fakki, TOIVOTTAVASTI kehittyy. Paha sanoa.
Karua, että miesten ykkös-sijaa ei jaettu. Kukaan ei ollut "voittajaksi" kyllin hyvä tänä vuonna, aikamoista:-oOnko nyt siis näin, että Lappeenrannassakin ruvetaan palkitsemaan "materiaalia", eikä todellista musiikillisuutta?
Ihmetyttää.....
Eiköhän noita "äänimateriaaleja" ole jo saatu useitakin aiemmista laulukilpailuista...ja huonoin seurauksin... - riittää
Materialisti kirjoitti:
Onko nyt siis näin, että Lappeenrannassakin ruvetaan palkitsemaan "materiaalia", eikä todellista musiikillisuutta?
Ihmetyttää.....
Eiköhän noita "äänimateriaaleja" ole jo saatu useitakin aiemmista laulukilpailuista...ja huonoin seurauksin...Mitä se Sirkiä tuomaristossa tekee? Mustakallio on monta kertaa epäonnistunut ja nyt samaa tekee Laappeenranta. Mutta syytä muistaa: Suomi on pieni ja sisäsiitoinen maa. Hyviä laulajia tulee todella harvoin. Hyny, IskoK, Mattila, Salm, Ryh, Haka.. Nykyisin älykkäät ja terveet nuoret miehet eivät haaskaa elämäänsä laulamiseen. On paljon parempaa ja järkevämpääkin tekemistä. Muusikon paska palkka ja jatkuva epävarmuus ei kiinnosta fiksuja tyyppejä. Lahjat on syytä käyttää parempaan ja hyögdyllisempää. Laulaja on syöttiläs, ei tuota mitään, pääse helpolla ja todellisuudessa heikeintää yhteisöä, johtaa ihmisiä ja ihmisyyttä harhaan. Bisnes on paljon parempi vaihtoehto kuin joku vitun uikutaminen arkkujen äärillä. Monet Lappeenrannan voittajat vuosienkin takaa ovat todellisuudessa helvetin huonoja laulajajia. Laulu on lahjattomien ja päistään hurahtaneiden eli henkisesti sairaiden miesten ala. paljastavaa on, että melkein kaikki laulajat elävät psyykenlääkkeiden varassa, perhe-elämä retuperällä. Kun pitäisi olla kunnon mies, laulajat hihuloivat uskostaan ja puhuvat aina täyttä paskaa. Valehtelu tulee lopulta kalliiksi. Kukaan järkevä ei ryhdy laulajaksi. Muusikkojen joukossa laulajat ovat myös epämusikaalisimpia. Vituttaa kuunnella laulajaa, joka ei edes tiedä mikä on ritenuto ja joka laahaa ja laahaa, ei pysy rytmissä ja hengittää siten, että musa kuolee eli se ei tee musiikkia vaan huohottaa lavalla asioita päin helvettiä. Kylmä tosiasia on, että suomalaiset suosituimat kin lauluopet ovat ollet vitun huonoja, joitakin rappareita ja helvetin lahkolaisia. Eli ne ovatkin olleet valehtelijoita ja leventelijöitä. Ei semmosilta voi paljon odottaa.
- olitko
riittää kirjoitti:
Mitä se Sirkiä tuomaristossa tekee? Mustakallio on monta kertaa epäonnistunut ja nyt samaa tekee Laappeenranta. Mutta syytä muistaa: Suomi on pieni ja sisäsiitoinen maa. Hyviä laulajia tulee todella harvoin. Hyny, IskoK, Mattila, Salm, Ryh, Haka.. Nykyisin älykkäät ja terveet nuoret miehet eivät haaskaa elämäänsä laulamiseen. On paljon parempaa ja järkevämpääkin tekemistä. Muusikon paska palkka ja jatkuva epävarmuus ei kiinnosta fiksuja tyyppejä. Lahjat on syytä käyttää parempaan ja hyögdyllisempää. Laulaja on syöttiläs, ei tuota mitään, pääse helpolla ja todellisuudessa heikeintää yhteisöä, johtaa ihmisiä ja ihmisyyttä harhaan. Bisnes on paljon parempi vaihtoehto kuin joku vitun uikutaminen arkkujen äärillä. Monet Lappeenrannan voittajat vuosienkin takaa ovat todellisuudessa helvetin huonoja laulajajia. Laulu on lahjattomien ja päistään hurahtaneiden eli henkisesti sairaiden miesten ala. paljastavaa on, että melkein kaikki laulajat elävät psyykenlääkkeiden varassa, perhe-elämä retuperällä. Kun pitäisi olla kunnon mies, laulajat hihuloivat uskostaan ja puhuvat aina täyttä paskaa. Valehtelu tulee lopulta kalliiksi. Kukaan järkevä ei ryhdy laulajaksi. Muusikkojen joukossa laulajat ovat myös epämusikaalisimpia. Vituttaa kuunnella laulajaa, joka ei edes tiedä mikä on ritenuto ja joka laahaa ja laahaa, ei pysy rytmissä ja hengittää siten, että musa kuolee eli se ei tee musiikkia vaan huohottaa lavalla asioita päin helvettiä. Kylmä tosiasia on, että suomalaiset suosituimat kin lauluopet ovat ollet vitun huonoja, joitakin rappareita ja helvetin lahkolaisia. Eli ne ovatkin olleet valehtelijoita ja leventelijöitä. Ei semmosilta voi paljon odottaa.
sinä Lappeenrannassa vai et?
- romurallia
olitko kirjoitti:
sinä Lappeenrannassa vai et?
En. Ajoin romurallia Kainuussa. Sutta väistin ja auto lippas. Muuten meni hyvi.
- Aiida
Ärsyttää, että heti kun jollakin on hyvä materiaali, se luetaan sarjaan lahjakkuus. Ei se ääni vielä, vaan se miten sillä kertoo... Olin paikan päällä, enkä ollut ihastunut Packalenin kisasuoritukseen. Vaisua oli ja äänestä kuulee, ettei homma vielä toimi. Tulkintapuolella vielä paljon töitä. Kovemmat naiset jäivät palkinnotta. Jenille olisin antanut vain tunnustuspalkinnon.
- ei palkittu!
olitko kirjoitti:
sinä Lappeenrannassa vai et?
Kukaan tajunnu palkita. Kyllä nyt vituttaa.
- olis
romurallia kirjoitti:
En. Ajoin romurallia Kainuussa. Sutta väistin ja auto lippas. Muuten meni hyvi.
väistäny.
- Marrti
siellä Lappeenrannassa kommentoineet tätä kaveria kitara olalla, pakko se näin Oululaisena ottaa tännekkin puheeksi ja sopivasti tuossa suosikeissa aina esillä nimellä "korkeaC"
http://www.youtube.com/watch?v=MKgNm2EoiHk - Ochs
Materialisti kirjoitti:
Onko nyt siis näin, että Lappeenrannassakin ruvetaan palkitsemaan "materiaalia", eikä todellista musiikillisuutta?
Ihmetyttää.....
Eiköhän noita "äänimateriaaleja" ole jo saatu useitakin aiemmista laulukilpailuista...ja huonoin seurauksin...Niin eikös tuosta vuosikerrasta(Mustakallio laulukilpailu 2004) suurin osa ole kuitenkin ihan hyvin työllistettyjä. Finalisteista esim. naisista Sofia Kallio ja Merja Mäkelä ovat saksassa kiinnityksellä ja Sirkka Lampimäelläkin tuntuu keikkaa riittävän isoissa rooleissa. Miehistä Petrus Schroderus on Kansallisoopperassa ja Mika Kares saksassa kiinnityksellä. Alkuerässä pudonneita kyseisenä vuonna mm. Kaisa Ranta ja saksassa kiinnityksellä oleva Niina Keitel. Mitenköhän puusilmäisesti näet tuon tason sitten huonoksi?
- Saksa on paska maa
Ochs kirjoitti:
Niin eikös tuosta vuosikerrasta(Mustakallio laulukilpailu 2004) suurin osa ole kuitenkin ihan hyvin työllistettyjä. Finalisteista esim. naisista Sofia Kallio ja Merja Mäkelä ovat saksassa kiinnityksellä ja Sirkka Lampimäelläkin tuntuu keikkaa riittävän isoissa rooleissa. Miehistä Petrus Schroderus on Kansallisoopperassa ja Mika Kares saksassa kiinnityksellä. Alkuerässä pudonneita kyseisenä vuonna mm. Kaisa Ranta ja saksassa kiinnityksellä oleva Niina Keitel. Mitenköhän puusilmäisesti näet tuon tason sitten huonoksi?
Enemmän kertoo Suomen Kansallisoopperan tasosta jos joku Schroderus on siellä töissä. Saksasta kannattaa sitten puhua kun on saanut jostain A-talosta (Berliini, Hampuri, Dresden, Munchen) töitä, eikä tule maitojunalla kotio muutaman vuoden jälkeen, kuten lähes kaikille suomalaisille on käynyt...
- sopraano.
Vika ei ole laulajissa vaan opetuksessa. Ei osata opettaa oikeaa hengitystekniikkaa, vaan puhutaan äänen sijoittamisesta.Lauletaan joko nenään honottamalla tai kurkusta kirkumalla.
Sinäänsä ihan hienoja äänimateriaaleja kyllä oli muutamalla.- ajanut ohitse
Aika ajanut jo laulukisojen ohi. Syksyinen sibbe-kisa oli flobbi. Nyt lappis meni samaan sarjaan. Merkit näkyneet jo vuosia. Alaa odottaa konkurssi. Lauluproffan viralle ei ole enää katetta. Virka pitäis lakauttaa. Säästyis rahaa tärkeämpään.
- Tenori.
Kyllähän Ziegler oli miesten sarjan selkeästi paras. Maskiresonanssi oli hyvä ja äänen sijoitus säilyi kohtuu vakaasti. Riihosella sensijaan oli roppakaupalla kehityttävää.. ääni "tipahti" kovin herkästi eikä resonanssi toiminut parhaimmissakaan kohdissa kun korkeintaan keskinkertaisesti.
Ollin taso ei riittänyt taas alkuunkaan ja ihmettelinkin mikä on Suomalaisen mieslaulun tila jos ei löydy edes kolmea palkittavaa ja tuon tasoisia suorituksia nähdään finaalissa.
Naisen voittoon vaikutti ulkonäkö..- omat pisteet
Ulkonäöllstä pitäisi jakaa omat pisteet ja sitten summata lopussa kaikki osa-alueet yhteen. Tulis makee kisa.
- CanalA
omat pisteet kirjoitti:
Ulkonäöllstä pitäisi jakaa omat pisteet ja sitten summata lopussa kaikki osa-alueet yhteen. Tulis makee kisa.
Ja tyylipisteet myös! Telemark alastulosta bonusta ja myös uskonnollispoliittinen katsantokanta on saatava mukaan pisteytykseen. Nämä Lpr kisojen osallistujat eivät pääsisi ulkonäkönsä puolesta edes Puakan b-pornokuvaan maskeeraajiksi...no tsiikler ehkä, kaverissa on sentään vähän Horst asennetta;)
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?951877- 881330
- 1101143
- 761037
- 1191010
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57873- 47791
- 36782
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48741- 33693