Hiertävät kengät...

Ostin uudet tennarit, jotka ovat kovaa muovia. Ne kuitenkin hiertävät tuolta kantapään "ylhäältä", jonne tennarin yläreuna ulottuu. Voisiko asialle tehdä jotain, kun jalka on pari kertaa ollut aikalailla verillä käveltyäni kengillä... :)
51096
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Homma korjautuu kun ostat uudet, numeroo suuremmat. Sit ei hierrä eikä jalat rikkoudu.

Äänestä
  • Muuten joo, mutten tosiaan voi ostaa isompia. :D Ne lonksuis jalasssa, koska kärki on leveää mallia. Ja toiseksi ei olisi varaa edes ostaa uusia. :)

    Äänestä

  • alkuperäinen... kirjoitti:

    Muuten joo, mutten tosiaan voi ostaa isompia. :D Ne lonksuis jalasssa, koska kärki on leveää mallia. Ja toiseksi ei olisi varaa edes ostaa uusia. :)

    Anna sit kenkien hiertää ja kärsi siitä. Itselläni loppui kenkä ongelmat kun aloin ajatella järjellä enkä tuijottaa vaan koko numeroita. Ei kengät liikaa lomksu vaikka ovatkin numeroo jalkaa suuremmat, nauhoilla saa säädettyä istuvuuden sopivaksi.

    Äänestä

kenkiä niin ne mukautuvat jalkaasi. Muovit ja keinomateriaalit ovat tuollaisia ongelmatapauksia. Nahkaisia voi venyttää vaikka isommalla sukalla.

Äänestä

Minusta kuulostaa siltä, että olet ostanut jaloillesi täysin väärän malliset kengät. Itselläni ainakin käy niin, että jos kengän lesti ei ole jalalle sopiva, kenkä alkaa hiertämään. Tätä usein pahentaa jos kenkä on vielä synteettistä materiaalia, jolloin se ei edes muokkaannu jalan mukaan. Itselläni on kapean malliset jalat ja olen huomannut, että kengät, joissa on kapea lesti istuvat parhaiten. Liian leveä lesti aiheuttaa sen, että kenkä pääsee lonksumaan jalassa, vaikka kengän pituus olisikin sopiva. Kaupoissa kyllä myydään kaikenlaisia pehmusteita, jotka kiinnitetään siihen kohtaan kenkää, mistä se hiertää. Myös pohjalliset voivat auttaa asiaa. Aikaisemman kokemuksen perusteella voin kuitenkin sanoa, että jos kenkä ei istu, se joutaa valitettavasti romukoppaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tensku__ kirjoitti:

Ostin uudet tennarit, jotka ovat kovaa muovia. Ne kuitenkin hiertävät tuolta kantapään "ylhäältä", jonne tennarin yläreuna ulottuu. Voisiko asialle tehdä jotain, kun jalka on pari kertaa ollut aikalailla verillä käveltyäni kengillä... :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu