"VAROKAA naisia, jotka mättävät päälleen roppakaupalla hajuvettä, sillä he kärsivät yleensä masennuksesta. Tel Avivin yliopiston tutkijoiden mukaan depressio heikentää hajuaistia ja naiset ylikompensoivat sitä käyttämällä runsaasti hajuvettä."
http://www.iltalehti.fi/hullumaailma/
http://www.iltalehti.fi/hullumaailma/
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kamoon, palstan nimessä sentään mainitaan logiikka, tuommoisia perseestä revittyjä johtopäätöksiä voi tehdä vain toimittaja.
Mikäs siinä niin outoa on? Hankalaahan sitä sopivasti on annostella, jos ei sitä haista.
Tosin moni muukin asia voi vaikuttaa hajuaistiin kuin masennus. Tupakointikin.
Mun mielestä se on aika luontainen reaktio pyrkiä kauemmas ihmisistä jotka löyhkää vahvasti kymmenen metrin päästä. Tai ainakin mulle se tapahtuu itsestään kun mä saan päänsärkyä jos joku käyttää liian vahvoja hajusteita.
Pitäähän hajuilla peittää oma hajunsa tai sit haisee vaan eritteilleen. Ja jos ei tykkää peseytyä, ei ole muita vaihtoehtoja.
Onhan nuokin vaihtoehtoja joillekin. Yäk mun mielestä.
Puhdas ihminen tuoksuu parhaimmalta. Hajuvedet yms tuoksuu toki myös hyviltä mutta niitä pitää osata käyttää ettei liota itteään niissä.
Tuoksu tulee vastapestystä pyykistä joka on kuivatettu ulkona auringon paisteessa, senkun saisi pullotettua.
että aurinko on hyvä työntekijä.
Muutenkin kaikki luonnontuoksut, metsä, meri, niityt yms. Kaikki puhdas ja vastapesty tai -leivottu, miehen ja vauvan tuoksu :)
Eikös se yleensä se mee niin, ettei masentuneet ihmiset jaksa huolehtia hygieniastaan?
surullista, ei ole syytä pilkata ketään siitä syystä.
aimo annos hajuvettä.
Ihan oikeaan kategoriaan oli Iltalehti tuon jutun luokitellut.