Siivojanhommiin ei sinne kannata tulla - joudutte itse siivoamaan sotkunne.
Kaksilapsisen ja nelihenkisen perheen muutto Helsingin seudulle työn perässä ei kannata taloudellisesti, ellei aiemmin työttömänä olleen perheenjäsenen kuukausipalkka uudessa työpaikassa nouse selvästi yli 3 000 euron.
Pitkän työmatkan tekeminen on perheelle edullisempi vaihtoehto.
Yksinasuvan työttömän kannattaa puolestaan ottaa työ vastaan ja muuttaa Helsingin seutukuntaan, jos uuden työsuhteen kuukausipalkka on noin 2 600 euroa tai enemmän.
HS http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Selvitys Alle 3 000 euron palkalle ei kannata muuttaa Helsinkiin/1135233106452
Kaksilapsisen ja nelihenkisen perheen muutto Helsingin seudulle työn perässä ei kannata taloudellisesti, ellei aiemmin työttömänä olleen perheenjäsenen kuukausipalkka uudessa työpaikassa nouse selvästi yli 3 000 euron.
Pitkän työmatkan tekeminen on perheelle edullisempi vaihtoehto.
Yksinasuvan työttömän kannattaa puolestaan ottaa työ vastaan ja muuttaa Helsingin seutukuntaan, jos uuden työsuhteen kuukausipalkka on noin 2 600 euroa tai enemmän.
HS http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Selvitys Alle 3 000 euron palkalle ei kannata muuttaa Helsinkiin/1135233106452
Vastaukset 9
Vanhimmat
hukkuu kohta paskaan, vai kuka alkaa siivoamaan?
Sehän riippuu tienkin siitä, paljonko saa työttömyyskorvausta, miten on aiemmin asunut jne... Tosin Helsingissä on persaukisia jo omastakin takaa, joten ei kai niitä tänne kannata lisää houkutellakaan.
Sitä paitsi kun siivoojista on huutava pula, toivottavasti heidänkin palkkansa alkaisivat vihdoin nousta. Eikös olekin jalomielistä? ;-)
Aivan totta. Kuka edes "tienaa" alta 5000? Ja miksi koko muu Suomi on valumassa pääkaupunkiseudulle? Olen sanonut tämän aikaisemminkin, ja sanon sen myös nyt: täällä ei ole tilaa jokaiselle rehupuntille.
Itse olen jo lopettanut julkisten kulkuneuvojen käytön koska en kestä sitä lehmänpaskanhajua sekä murretta mitä niissä kuulee. Voisi melkein luulla että nyt ollaan jossain Jyväskylässä.
Minä olen täällä syntynyt ja selviytynyt. Ei ole kovin mieltä ylentävää havaita, että kaikenmaailman yliopistohutsut kehä kolmosen ulkopuolelta tuppautuvat tänne, ja vuoden kuluttua "kotiutumisestaan" ovatkin jo niin tsadilaisia, niin tsadilaisia.
Ne suoraselkäiset Suomalaiset ihmiset kenellä vielä on kotiseutu-uskollisuutta, älkää helvetissä tulko pääkaupunkiseudulle. Koko Suomi ei mahdu tänne, nyt jo tekee hieman tiukkaa.
se perus työttömyyskorvaus oo jotain 400 euron luokkaa. Ja siitäkin menee osa asumiseen,en oikein siis tajuu miten nuo on laskettu.
Mut se on tosi et jos viittii tehdä suunnilleen mitä tahansa paskahommaa jossain pk-seudun ulkopuolella niin se on järkevämpää ko sitkuu täällä alta ton 2600egen. Mä oisin valmis melkein mihin tahansa hommaan ko pääsis vaan vittuun kituuttamasta tästä 20 neliön 550 euron pikku vuokrahelvetistä. Vittu mä saan oottaa varmaan 3 vuotta et tienaisin ees ton 3000 ja siinä vaiheessa vuokrakin ois varmaan jo tonnin. Ei täs oo mitään järkeä.
Pääpointtihan tuossa tutkimuksessa on, että ei kannata muuttaa pienemmän palkan vuoksi Hki.
Eikä sinne nyt kukaan, kuule stadilainen, olisikaan tulossa, mutta kun teillä on niin huutava työntekijäpula - monilla ammattialoilla. Itse taidatte makailla? Luulisi siellä nyt jos missä olevan helppoa vaihtaa työtä (ja kouluttautua uusiksi), JOS VIITSII.
Mitähän vittua nuo apinat on sekoillut. Mulla on 2300 bruttopalkka, Espoossa IT-alan työtä, eikä helvetissä olis ollut taloudellisesti tai muutenkaan asiat paremmin työttömyyskorvauksen varassa vaikka olis ilmaiseksi saanut asua muualla.
Tuossa tutkimuksessa on takuulla laskettu keskivertoihmisen kulutus ihan tappiin. Vaikka eipä mulla nelihenkisen perheen menoista ole tarkkaa käsitystä.
Harvemmin tutkimuksissa kuitenkaan kerrotaan mitään selittäviä tekijöitä esim minkälaisen kuukausikulutuksen mukaan tuo tulos on saatu. On niin paljon myyvemmän kuuloista heittää tutkimuksen tulos otsikoihin tarkentamatta taustoja sen kummemmin.
Pitkän työmatkan tekeminen on perheelle VAIN TALOUDELLISESTI edullisempi vaihtoehto. Tuskin se esimerkiksi parisuhteen ja lasten näkökulmasta on edullisempi.
Täällä maalla 2 h työmatkalla käyt 200 km:n päässä töissä omalla autolla, Hesassa 30 km:n päässä....