Kutina ja nipistely?

Miksi ihmeessää ihoni alkaa kutista ja kehoa nipistellä aina laihduttaessani? Liittyykö se jotenkin rasvan palamiseen vai mitä ihmettä tämä on?
33147
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Paha sanoa, mutta itselläni ainakin alhainen verensokeri aiheuttaa "nipistelyä" ja puutumisen tunnetta. Jos vähennät laihduttaessasi selvästi hiilihydraattien määrää, voi verensokerisi varmastikin reagoida.

Kutinasta on paha sanoa... ettet vain kevyemmälle vaihteelle vaihtaessasi rupeaisi syömään normaalia enemmän vihanneksia tai hedelmiä, joille olet ehkä vähän allerginen. Ihon kuivuminen voi toki aiheuttaa myös kutinaa. Eli jos jätät rasvat laihiksella ihan minimiin, voi se vaikuttaa myös ihon kuntoon.

Tässä vain pari arvausta, mutta jos ongelma jatkuu, niin käy ihmeessä lääkärillä, ettei tarvitse murehtia kiusallisesta vaivasta.

Äänestä
  • Olen vähentänyt sokeristen ruokien syömistä. Syön hiilihydraatteja joka päivä, mutta syön niitä kuten ihan kaikkea muutakin paljon vähemmän kuin aikaisemmin. Ainoastaan kasviksia popsin kuin jänis aiempaa enemmän. Rasvojen määräkin on aika minimissä, mutta olen yrittänyt pysyä sillä tasolla mitä neuvotaan. Iho on ruvennut kuivamaan ja olen joutunut rasvaamaan. Joku tässä laihduttamisessani taitaa olla nyt vialla. Normaalisti ihoni on terve ja kehoakaan ei nipistele. Paino on pudonnut noin 300-500 grammaa viikossa.

    Äänestä

  • apua tarvitaan... kirjoitti:

    Olen vähentänyt sokeristen ruokien syömistä. Syön hiilihydraatteja joka päivä, mutta syön niitä kuten ihan kaikkea muutakin paljon vähemmän kuin aikaisemmin. Ainoastaan kasviksia popsin kuin jänis aiempaa enemmän. Rasvojen määräkin on aika minimissä, mutta olen yrittänyt pysyä sillä tasolla mitä neuvotaan. Iho on ruvennut kuivamaan ja olen joutunut rasvaamaan. Joku tässä laihduttamisessani taitaa olla nyt vialla. Normaalisti ihoni on terve ja kehoakaan ei nipistele. Paino on pudonnut noin 300-500 grammaa viikossa.

    Kannattaa kokeilla pientä muutosta keventelyyn, jos ihosi tosiaankin selvästi kärsii (tosin talvi-ilmakin toki kuivattaa ihoa laihduttamisen lisäksi) ja olo ei ole muutenkaan paras mahdollinen.

    Sinuna pitäisin ruokapäiväkirjaa, josta voisit seurata, mitä tulee syötyä liikaa ja mitä liian vähän. Esim. kalorilaskuri.fi on kätevä apukeino ruokapäiväkirjan pitämiseen ja auttaa myös näkemään, saatko rasvoja, hiilihydraatteja ja proteiinia oikeassa suhteessa.

    Laihdutustahtisi kuulostaa ihan järkevältä, joten uskon, että kalorivajeesi on ihan sopivalla tasolla. Nyt vain pientä muokkausta vielä syödyn ruuan laatuun, niin eiköhän olo parane :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua tarvitaan... kirjoitti:

Miksi ihmeessää ihoni alkaa kutista ja kehoa nipistellä aina laihduttaessani? Liittyykö se jotenkin rasvan palamiseen vai mitä ihmettä tämä on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu