Röllöttävän vatsan kiinteytys

Femme* *

Nyt n.10kg tippunut reilussa kuukaudessa ja muuten oon tyytyväinen,mutta vatsan seutu, joka eniten sulamista tarttikin, on löysähkö pullataikina...mitä teen että saan sen kiinteytymään nopeasti? Peppu ja muut paikat kiinteytyy salamavauhtia,mutta tuo vatsa on hirveä-alavatsa siis...Hyviä neuvoja? Enää ei ole paljoa pudotettavaa painoa, meinasin vielä n.5kg tiputtaa,mutten enempää. Allitkin sain häviämään pika-ajassa,mutta tuo vatsa=( Ilmastointiteipilläkö sen teippaan kohdilleen...

13

11346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tota.......................

      pakkotoisto.comissa oli aikoinaan sama kysymys ja siellä joku vastasi että massu tulis vuoden verran perässä...viimeistään.

    • aiheuttaa...

      sen, ettei iho pysy mukana. Toisekseen jos olet laihduttanut 10 kiloa reilussa kuuksudessa, todennäköisesti myös lihasta on lähtenyt reilusti. Ja juuri lihaksia tarvitaan pitämään vatsa ja muutkin paikat "kuosissa". Suosittelisin hidastamaan laihdutusvauhtia puoleen kiloon viikossa ja käymään kuntosalilla pari-kolme kertaa viikossa. Kun jatkat näin riittävän kauan, saat lihaksia kadonneen lihasmassan tilalle, ja jo ennen sitä kiinteydyt.

      Kymmenen kilon painonpudotus reilussa kuukaudessa on vaatinut todella suuren kalorivajeen pitämistä (kilon painonpudotus vastaa 7000 kcal), ja mitä suurempi kalorivaje laihdutettaessa on, sitä suurempi osa putoavista kiloista on muuta kuin rasvaa (vettä, lihaksia).

      Oletko muistanut huolehtia riittävästä proteiinin saannista kymmenen kilon pudotuksesi aikana? Riittävä proteiini ja lihaskuntoa ylläpitävä/parantava liikunta vähentävät lihasmassan häviämistä laihdutuksen aikana. Minimisuositus on gramma/painokilo, laihduttajalle mieluummin puolitoista grammaa, juuri tuosta edellämainitusta syystä.

    • tällaista konstia.

      Istuessa / seisoessa jännitän vatsalihaksia niin pitkään kuin yhtäjaksoisesti pystyn. Sitten annan hetken olla rentoina ja taas jännitän. Kyllä ne siitä pikku hiljaa voimistuu, ja vatsa kiinteytyy. Vai kiinteytyykö?

      • perusvatsa

        lihasliike on kiinteyttänyt meikäläisen vatsaa. Eli selinmakuulle ja hengität ulos ja sisäänhengittäessä vedät napaa kohti selkärankaa ja ylöspäin. Kun oikeat lihakset löytyy niin harjoitetta voi tehdä myös istualtaan/seisaaltaan. Itse teen työpäivän aikanakin.

        Jos haluaa lisää tehoja niin voi sitten nostaa päätä lattiasta, kuten tavallisissa vatsalihaslikkeissä (ei toki polviin asti vaan siten, että lapaluut vielä koskettavat lattia kärjistään) tai nostaa jalat ylös lattiasta 90 asteen kulmaan tai suorana ylös jne.


    • mimma56

      Vatsalihas liikkeitä. Esim. aamulla ja illalla sänkyssä jalkoja vuorotellen koukkuun ja kädet myös mukaan. N. 50 kertaa molemmilla. Ja sitten hyvä vatsalihaksiin on jumppapallon päällä katsot esim. telkkua!Ei se niin äkkiä tapahdu kiinteytys, mutta siinä pari helppoa harjoitusta.

      • victuuria

        Niin siis sait tuo 10kg pois???


      • onkohan noin

        Röllöttävä vatasa ei kyllä katoa pelkillä vatsalihasliikkeillä valitettavasti. Tai ainakin siinä menee ihan ikuisuus... Ennemmin kannattaa käyttää vatsalihasliikkeitä painottavina ja sitten jotain muuta koko kehonliikettä. 30 minuutin hölkkäyskin tekee ihmeitä vatsalihasliikkeiden avecina. Ja kannattaa venytellä, se on tärkeää.


    • Emma

      Vastaatko meille miten sait noin nopeasti 10 kiloa tippumaan.

    • Femme**

      Vaikka hiven ylipainoa oli, laihtuminen oli seuraus ikävästä perhettä kohdanneesta tapahtumasta.Jouduin viikkojen ajan hoitamaan asioita ja kulkemaan paikasta paikkaan,joten unohtunut liikunta tuli mukaan.Eikä joka välissä ehtinyt mussuttaa mitään.Vettä sensijaan opin juomaan riittävästi...Olen siis laihtunut keinolla jota en voi suositella.Kun mitään jaksoin syödä(ruokahalu hävisi)katsoin, että se vähäkin sit olisi kunnon ruokaa ja täyttä tavaraa.Osa pudonneesta painosta on varmasti nestettä,sillä mulla on viime aikoina ollut taipumusta turvotteluun,joka nyt on sattuneista syistä toistaiseksi poissa.

      Surullinen tapahtuma siis sai tämän aikaan, mutta jatkan siitä minkä stressi/suru sai aikaan,mutta kohtuudella-vielä se 5kg pois ja tuo vatsa...sepä on näköjään sitkeillä syvien vatsalihasten treenillä alkanut mennä parempaan suuntaan...alavatsa ei enää roikukkaan kuin viestiä kirjoittaessa...ja rasvailua oon tehnyt,liekö hierominenkin rasvalla auttaa?

      Oisin mieluusti kertonut jonkun terveellisen niksin,mutta tällä kertaa ei ollut sellaista vetäistä hihasta.

    • N38

      Hölkkää/ juokse kevyesti paikallasi ihan kotonasi. Pukeudu niin, että sinulla on vartalonmyötäinen toppi päällä, ja erittäin rennot shortsit tai housut jalassa, niin että se "röllöttävä vatsa" pääsee liikkumaan ja hölskymään koko ajan hölkätessäsi. Hölkkää tasaiseen tahtiin, ja viimeistään 10 minuutin kuluttua vatsaasi pitäisi ruveta kutittamaan, mikä on merkki siitä, että liike on alkanut vaikuttaa vatsaasi, ja alkaa "sulattaa" sitä. Kun jatkat vielä edes 5 minuuttia hölkkäilyä, niin sitten voit - ja kannattaakin - jo lopettaa! Sitten voit vaikka venytellä tai tehdä jotain pientä vatsalihasliikettä tai vaikka olla tekemättä - kun teet tämän pienen "juoksujumpan" joka päivä edes kerran, niin se "röllöttävä vatsasi" alkaa kadota :) Uskokaa pois, tämä toimii!

    • Kolmeviikkoavaan

      Joka kerran kun istut pytyllä käy tarmokkaasti puristelemaan ja leipomaan tuota röllöä! Kuivaharjaa sita tarmokkaasti niin että veri villisti kiertää lisää alle Carmolis tippoja vilkastuttamaan - siis sen makkaran päälle! Sitten käy penkille slin ja ote käsillä ote takaapäin ja anna jälkojen nousta suorina aina laskien ne hitaasti takasin tätä 15 x 3 - näillä multa lähti röllö ja nopeasti!
      Voit vielä tehdä vatsapenkissä 100 ellei rupee irtoomaan satasella lähtee!!!

    • Entajua

      Miksi te vastaatte vuonna nakki ja kypara viesteihin, höh

    • Hohhoijaaaa

      Tuota itselläni ihan sama ongelma.. Painoa pudonnut pitkällä aikavälillä 15 kiloa ja nyt muutamassa kuukaudessa nuo viimeset viisi kiloa... Ja tuntuu, että vatsa vaan kasvaa.... On vyötäröltä kyllä lähtenyt senttejä, mutta nyt vatsa on sellainen epämääräinen hyökyaalto, kun ennen se oli paljon kiinteämpi eli ilmeisesti ihon alta on kadonnut rasvaa ja iho menee poimuille tai jotain.... Mutta lenkkeilen ja jumppaan ja myös hieron vatsaani ja harjaan ja kuorin saunassa ym. Tosiaan muualta kyllä kiinteydyn. mutta tuo vatsa on aika kamala..... Tosin vyötärölihavuus on ollut suurin ongelmani, joten siinä eniten sulatettavaa... En tiedä pitäisikö alkaa käyttämään jotain selluliittivoidetta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      69
      2713
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2654
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1617
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1550
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1480
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1392
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    9. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      40
      1203
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1197
    Aihe