eikö esim sairaalan dieetti tule aika kalliiksi..mm 200g lihaa illalliseksi,tai atkinson dieetti.
onko dieettejä missä saisi ostettua n 10-20€ viikko ruokabudjetilla hyvää ruokaa
onko dieettejä missä saisi ostettua n 10-20€ viikko ruokabudjetilla hyvää ruokaa
Vastaukset 4
Vanhimmat
kun jokin kaalisoppa kuuri/dietti, mutta jos syöt 10-20€ viikon niin onhan siinä pakko jo laihtua! ja siihen päälle vielä liikuntaa!
"kevyen kukkaron keittokirja". tai joku muu vastaava. Tolla viikkobudjetilla taitaa kyl laihtua muutenkin... =)
Tavallinen perusruoka, joka sisältää paljon kasviksia, kokojyväviljaa, maitotuotteita ja palkokasveja. Pavuissa on vähemmän proteiinia kuin lihassa ja kalassa, mutta liha ja kala ovat kalleimmat ruoka-aineet.
Kasviksista monet ovat kalliita, mutta unohda ne ja osta halpoja juureksia ja kaalia. Lihasta ja kalastakin saa halpaa ruokaa, kun opettelee laittamaan ruuan itse, käyttämään hyväksi tarjouksia ja tekemään patoja yms., joihin voi käyttää halvempia ruhonosia.
Penninvenyttäjän keittokirjasta (tai sinne päin, en ole ihan varma nimestä) saat lisää hyviä vinkkejä. Perusasia on ehdottomasti se, että laitat kaiken itse alusta alkaen, näin säästät ruokakuluissa eniten. Myös ravintoarvo on parempi kuin halvimmissa einesruuissa (eineksissä on myös hyviä vaihtoehtoja, mutta ne maksavat monta euroa/annos).
Usko pois, dieetit ei kannata. Joutuu vaan kitumaan nälässä ja ne vähäiset kilot (jotka muuten tulee heti takaisin) ovat pelkkää nestettä ja lihasta. Olen itse kokeillut niin monia nälkäkuureja ja täysin turhaan. Paljon parempi on syödä terveellisesti sopiva kalorimäärä ja liikkua edes sen verran kuin ehtii. Se on niin, että mitä hitaammin kilot lähtevät, sitä varmemmin ne pysyvät poissa. Ja eihän opiskelustakaan tule yhtikäs mitään jos on jatkuvasti nälkäinen! Usko pois, tai koe itsekin kantapään kautta.