Rullaluistelu olympialajiksi 2016

tekee taas uuden yrityksen saada lajin olympia kelpoiseksi 2016;“ROLLER FOR OLYMPICS by FIRS”!

http://www.rollersports.org/editorial.asp?load=293307214A000&show=9

Eli FIRS toivoo lajiliittojen aktiivisuutta!!(lue:SLL)

"I am addressing this clear message to all the members of our roller movement, starting from the skaters up to the management of the National federations: WE MUST INCREASE OUR NUMBERS".

Eli heti kun jäät sulaa, KANSA RULLILLE!
4562
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olisjo ihme, jos eivät yrittäisi ajaa omaa lajiaan läpi olympialajiksi. Kuten ovat tehneet tähänkin asti. Ei oo uutinenkaan. Taktiikkaa sais hioa paremmaksi ja käyttää sitä kyynärpäätaktiikkaakin sallitussa muodossa reippaasti, jonka rullaluistelijatkin osaavat radalla, jotta sanoma menisi perille. Tällä FIRSillä on "sanoma" eli "rullaluistelu olympialajiksi 2016". Tämä sanoma ei nyt vaan ole mennyt läpi aikaisemmin. Mutta tää KOK eli kansainvälinen olympiakomitea ei halua kuullakaan koko sanomaa. Tarvitaan kovia otteita (sallituissa rajoissa). Ei riitä, että jossain omilla omilla sivuilla julistetaan "Me halutaan sitä ja tätä". Tää sanoma ite ei oo sanoma, ennen kuin täysi kuva rullaluistelusta painuu niitten olympiapäättäjäukkojen harmaaseen aivosolumassaan niin vastaanpanemattomasti, että he näkevät untakin tästä lajista ja niitten rouvat ihmettelevät suuresti, mikä heidän ukkoihinsa on menny. Vasta sitten sanoma on oikea sanoma, joka on mennyt perille asti. Ennen perillemenoa se on vaan joko mustetta tai bittejä tietsikan näyttöruudulla, ei muuta. Bittejähän tähän osaa jokainen naputella, se ei ole se sanoman todellinen konsti ja juju.

Kiinalaiset ovat kai yrittäneet jotain omia kansallisia pöytäpelejä Pekingiin, mutta kun en muista oliko näytöslajiksi vai oikeaksi lajiksi. Oliko vielä jotakin kissanhännänvetoa, että jos Kiina vapauttaa mielipidevankeja, niin saa oikein oman lautapelin mukaan tai jotain siihen suuntaan. Tää on niin sitä urheilupolitiikkaa itteään... paino yhdyssanan jälkimmäisellä osalla.

Et geen vaan skeeleren ja moi.

Äänestä
  • tarkoitettukaan,sitä varten on STT..

    Sano mikä laji on päässyt kertaheitolla olympialajikisi???
    Miten kävi taekwondon?Joo, se oli ensin näytillä ja sitte se valittiin.

    Ja jos kaikki samanlaisella mentaliteetilla asoita ajaa eteenpäin kuin sinä,niin lycka till!!! Toivottavasti et ole liiton leivissä,sillä sîellä tarvittaisiin tosiaan porukkaa,jotka ajaa asioita eteenpäin, eikä jää murehtimaan menneitä...

    Äänestä

eikä jäätä koskaan pyöräteille varsinaisesti tulekaan. Rullilla ollaan kaiken aikaa.

Äänestä
  • grogilasissa,corny :-D!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


FIRS kirjoitti:

tekee taas uuden yrityksen saada lajin olympia kelpoiseksi 2016;“ROLLER FOR OLYMPICS by FIRS”!

http://www.rollersports.org/editorial.asp?load=293307214A000&show=9

Eli FIRS toivoo lajiliittojen aktiivisuutta!!(lue:SLL)

"I am addressing this clear message to all the members of our roller movement, starting from the skaters up to the management of the National federations: WE MUST INCREASE OUR NUMBERS".

Eli heti kun jäät sulaa, KANSA RULLILLE!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu