eli kysymys: Oletteko kokeilleet 25 m:n tai 50 m:n altaassa, kuinka monella kroolin käsivetoparilla pääsette altaanmitan. Pullari jalkojen välissä siis. Itsellä menee yleensä 10, parhaillaan 9 vetoparia 25 m:llä, ilman alkuvauhtia. Miltä kuulostaa, onko hyvä tulos vai ei?
käsivetoparit
keklis
5532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kuinka pitkä, painava, ikäinen, sukupuolinen olet ja siitä kuinka kauan olet harrastanut ja mikä on pohjakuntosi? Eli kannattaa verrata vain itseensä tai toiseen samanlaiseen uimariin.
Niin no, ikäähän on 20 ja mies, pituutta 180 ja painoa 85. Ylimääräistä rasvaa ei juuri ole eli hyvässä kunnossa ollaan. Uintikunto nyt ei niin erikoinen, mutta tuolla matkalla nyt ei se kunto olekaan niin ratkaiseva. Muuten kunto on erinomainen.
Hyvinkin hyvältä.
Miten monta menee jos otat potkut mukaan?
Kauanko olet uinnut ja onko itselläsi jtn tavoitteita?
Hyvällä mallilla ainakin käsivedot.
Miten muiden uintimuotojen kanssa?
No itellä on tavoitteena lähinnä kesäkuussa pidettävät liikan pääsykokeet, jossa kuulemma tyypillisimmät uintitestit on kroolin käsiveto tai rintauinnin potku. Näistä itsellä tuo kroolin veto on vahvempi. Rinnan potkussa on joku fiba, koska se ei vielä vie tarpeeksi eteenpäin.
Oma uintitausta on semmonen, että viime kesänä jaksoin hädin tuskin uida "räkäkroolia" 25 metriä, mutta kovalla treenillä oon oppinu rintauinnin, kroolin ja selän perusteet, eli tekniikat on aika hyvin hallussa, mutta matkaa en oo kova uimaan, koska oon panostanu oikeastaan vaan tekniikan opiskeluun tässä vaiheessa.
Jos tässä perhosta vielä alkais opiskella, tosin se lienee aika mahoton oppia, joten toivoa sopii, ettei se napsahda pääsykokeissa.
Niin ja potkujen kanssa varmaan 8 vetoparia menee, jos en väärin muista.
oot ainakin edistynyt.
Ja hyvää vauhtia päässyt eteenpäin.
Perhonen on lajina/ tekniikkana aika vaikea mutta mahdotonta ei ole oppia.
Kun oppii potkut ja rytmityksen käsivetojen kanssa.
Potkutreenejä myös ja ilmeisesti myös niitä treenaat.
Potkut kaiken a ja o tekniikassa.
Tsemppiä jatkoon ja jos tulee kysymyksiä laita vaikka privameiliä jos haluat.