ipod nano ongelmia

meuvi2

Poikamme sai iPod Nanon joululahjaksi.
IPOd on täysin ladattu ja itunesiin aikanaan jo ladattu musiikkia vanhaa mp3-soitinta varten.
Pitäisikö tietokoneen jotenkin "reagoida" iPodiin kun kaapelin yhdistää tietokoneeseen?
Meillä näin ei tapahdu, mitä tarkoittaa synkronointi ? Olen lueskellet muiden kirjoituksia vähän samasta aiheesta ja monet kirjoittaa että itunesissa vasemmassa "musiikki" välilehden kohdalla pitäisi lukea iPod, ei meillä ?? Onkohan koneessa/johdossa vika, vai olemmeko täysiä tumpeloita...sitäpaitsi kannettavassakin on kolme usb-porttia, mistä sen tietää mikä on oikea??
Olemme tehneet iPodin mukana tulleen ohjekirjan mukaan, mutta mitään ei tapahdu....

2

1000

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MP33

      Eikö soitin edes värähdä kun sen tökkäsee siihen tietokoneeseen? Soittimeen pitäisi vähintään ladata iPodia. Samaan aikaan näyttö syttyy päälle muutamaksi sekunniksi. Näytön ylälaidassa on myös animoitu akun ikoni.

      Jos näin ei tapahtu ongelma on jo siinä ettei iPod saa edes yhteyttä tietokoneeseen. Ei sitä "oikeaa" porttia olekaan olemassa vaan teoriassa kaikki portit pitäisi toimia. Jotkin USB portit on tehty sen verran edullisesti etteivät ne anna tarpeeksi virtaa iPodille tai muillekaan USB powered laitteille. Yleensä tietokoneessa kuin tietokoneessa on vähintään yksi tai kaksi porttia jotka antavat tarpeeksi virtaa. "Oikean" portin etsii kokeilemalla. Käy kaikki portit läpi ja katso lähteekö iPod toimimaan yhdessäkään niistä.

      Näyttää siltä että iPodsissa on vika sillä USB johdot ovat sen verran toimivia etten oikein usko kaapelin olevan rikki. Ennen viimeistä johtopäätöstä kannattaa koneilla jollain muulla koneella. Sillä ei ole merkitystä onko kokeiltavassa koneessa iTunes vai ei, sillä jo pelkkä iPodin lataus osoittaa toimiiko iPodisi ylipäätään missään koneessa.

      Jos iPod ei lähde toimimaan niin siinä tapauksessa kannattaa laittaa iPod takuuseen.

      • EmDetr0it

        Mitä nyt..? iPod Nanoni näyttö valkeni kun jätin sen USB-portille koko yöksi päälle ja nyt kun heräsin, niin näyttö muuttuikin maagisesti valkoiseksi. Olen yrittänyt kokeilla sammuttaa sitä, tai ottaa tuon johdon pois tietokoneelta ja iPodista, niin se vaan jää valkoseks! OH NO!. :OOOO eikä siel oo ees puoliikaan tilaa käytetty.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      39
      6905
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3898
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3280
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2844
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      16
      2662
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2228
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2176
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      37
      2082
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2047
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      37
      1952
    Aihe