Miksi pitäisi?

Niin, kertokaahan nyt miksi *pitäisi* hankkia se auto, omakotitalo, koira, kesämökki, vene ja tietysti se emäntä tai isäntä? Mikä siitä perhe-elämästä tekee niin antoisaa, että olisitte valmiita uhraamaan oman itsenäisyytenne? Miksi edes kysyn tällaista? Hetkittäin tuntuu siltä, että sosiaalinen/yhteiskunnallinen paine ajaa ihmistä kohti väkinäisiäkin parisuhteita.
6669
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

on sosiaalisia paineita.

Yhteiskunta tarvitsee vakaan pohjan ja uusia veronmaksajia. Tällä hetkellä parisuhde ja ydinperhe on paras malli tuottaa tätä jatkuvuutta yhteiskunnalle.

Minusta paine voisi olla hieman suurempikin. Kun ihmisillä ei ole enää minkäänlaista painetta avioitua tai edes muodostaa parisuhdetta, kun kukaan ei "kyttää" sitä, niin jotkut hukkuvat omaan valinnanpaljouteensa. En tarkoita sis kumppaniehdokkaiden valinnanpaljoutta, vaan tapoja elää elämäänsä.

Joskus tuntuu että olisi helpompaa, kun mahdollisuudet ja tavat elää olisivat hieman rajoitetumpia. Miten käytännössä sitten siihen sopeutuisin, onkin toinen asia kokonaan.

Äänestä
  • Vielä kun nuo parisuhteen muodostamisesta syntyneet paineet olisi suunnattu molemmille sukupuolille eikä vain toiselle sukupuolelle, varmasti olisi pariskuntia paljon enemmän!

    Äänestä

  • Öljy loppuu kummiskin 30 vuoden kuluttua ja maapallo voi elättää vain kuusi kertaa vähemmän ihmisiä mitä tänäpäivänä täällä on. Kaikki eloonjääneet elää 1800-luvun mallin mukaan, kulkee hevosilla jne..

    Että ei tänne kannata pentuja tehdä kuolemaan...

    Äänestä

mä en kaipaa muutakuin miestä vierelleni.
en kaipaa wannabe perhe-elämää...

Äänestä

käy näin, että mies ja nainen jakavat taloudesta aiheutuvat kulut 50/50. Käytännössä tämä voi olla vaikeaa, ellei jopa mahdotonta, mutta edes lähelle tuota jakoa niin hyvä.

Kuitenkin, yhdessä asuminen tulee edullisemmaksi kuin sinkkuna oleilussa. Vrt. sinkun vuokra- ja ruokakulut. Pariskunta pystyy ostamaan isomman asunnon (ja samalla kalliimman), paremman auton (jos on tarvetta), ruokalaskuihin menee vähemmän, jos matkustelee ulkomaille on matkakumppani jne.

Henkisestä puolesta sen verran, että on joku jonka kanssa jakaa kaikenlaiset ylä- ja alamäet, olla tukena tarvittaessa. Tai se ettei tarvitse noissa seksihommissa turvautua "omaan apuun", ei ainakaan ihan joka kerta.

Mutta se että pariskunta roikkuu pitkin hampain yhdessä vaikka riitelisivät usein, niin se kertoo jonkun sortin masokismista tai läheisriippuvuudesta?

Että olisiko se sitten niin, että taloudellisista syistä olisin valmis luopumaan sinkkuudesta? Menisi elinkustannuksiin vähemmän rahaa, sinkulle maksavat ruoat enemmän kuin pariskunnille tai perheille.

Tosin täytyy myöntää että toi henkinen puoli painaa vaakakupissa enemmän. Sellainen puoliso jonka kanssa olisi noin yleensä ottaen mukavaa olla yhdessä, ja jonka vieressä nukkua yönsä.

Ehkä siksi pitäisi....?

Äänestä

No kun on melkein kolmekymmentä vuotta elänyt itsekseen, yhtä lyhyehköä seurustelua lukuunottamatta, niin kyllä nuo mainitsemasi asiat vaan alkaa tuntua pikkuhiljaa ihan mukavilta.
Itsenäinen elämä ON JO nähty ja koettu.
On mielestäni ihan luonnollista että haluaa jotain muutosta elämäänsä, jos alkaa tuntua että ei enää jaksa ammentaa tästä yksinäisyydestä kauheasti.
En ole koskaan ollut mikään yhteiskunnan paineesta välittävä muutenkaan vaan aina kulkenut omia teitäni, muiden pällistelyistä piittaamatta.
Olen vain tullut siihen pisteeseen, että olisin jo valmis parisuhteelle.
Osaisin varmaan vaalia parisuhdetta koska olen niin kauan ollut yksin, että tiedän mitä se on ja osaisin harkita tarkkaan haluanko palata siihen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kulmahammas kirjoitti:

Niin, kertokaahan nyt miksi *pitäisi* hankkia se auto, omakotitalo, koira, kesämökki, vene ja tietysti se emäntä tai isäntä? Mikä siitä perhe-elämästä tekee niin antoisaa, että olisitte valmiita uhraamaan oman itsenäisyytenne? Miksi edes kysyn tällaista? Hetkittäin tuntuu siltä, että sosiaalinen/yhteiskunnallinen paine ajaa ihmistä kohti väkinäisiäkin parisuhteita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu