Määräaikaisen työsuhteen purkaminen??

määräaik.

"Tietyksi määräajaksi sovittu työsopimus päättyy sovitun määräajan tai työn päättyessä ilman erillistä irtisanomista ja irtisanomisaikaa."

Onko niin, että en voi irtisanoutua määräaikaisesta työsopimuksestani (esim. 14 päivän irtisanomisajalla) ilman korvausvelvotteita muuta kuin keskinäisellä sopimuksella työnantajani kanssa? Työsopimuksessani sanotaan, että irtisanomisaika määräytyy työehtosopimuslain mukaisesti. Työehtosopimuslaissa taas viitataan katsomaan työsopimuslakiin, joka ei mielestäni anna suoraa vastausta tähän. Siellä vain lukee, että irtisanomisaika on 14 päivää, kun työsuhde on jatkunut keskeytyksettä alle vuoden. Siinä ei viitata, onko kyseessä toistaiseksi voimassaoleva sopimus vai määräaikainen.

6

461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mävaan...............

      ymmärsin, että sinä olet sopinut irtisanomisajasta erikseen. Tämä irtisanomisaika määräytyy TESsin mukaan.

      Eli voit tässä tapauksessa irtisanoa itsesi.


      Mikäli irtisanomisaikaa ei ole määräaikaisessa työsopimuksessa sovittu, niin tällöin ei sopimusta voi irtisanoa.



      Edit: Jos työsopimuksessasi todella lukee työEHTOsopimusLAIN (eikä työehtoSOPIMUKSEN), niin keskustele asiasta työnantajan kanssa viittauksesta virheelliseen lakiin.

    • versio2

      Sellaista määräaikaista työsopimusta ei ole olemassakaan jota ei voisi päättää työntekijä itse. Jos sinulla on määräaikainen soppari niin voit purkaa sen mutta joudut korvaamaan työsopimuslain mukaan 2 viikon palkan ta:lle jos et saa sovittua 2 viikon irtisanomisaikaa erikseen.

      • alkuperäinen08

        annatko linkin työsopimuslain siihen kohtaan jossa asiasta on sanottu?

        Kiitos


      • Mävaan..............
        alkuperäinen08 kirjoitti:

        annatko linkin työsopimuslain siihen kohtaan jossa asiasta on sanottu?

        Kiitos

        Ettei sekaannuksia sattuisi, niin työsopimuksen irtisanominen ja purkaminen ovat eri termejä.

        Aluksi tiedustelit irtisanomisesta!

        Mikäli haluat työsopimuksen (purkaa ilman perustetta), niin asia menee seuraavasti:

        VAIHTOEHTO1
        1.Mikäli TyönAntaja(TA) on rikkonut lakia, TESsiä, työsopimuksen ehtoja tai vastavaa, niin TA:lle on varattava mahdollisuus tulla kuulluksi asiasta. Näin TA:lla on mahdollisuus korjata väärin tehty asia.

        2.Mikäli TA ei korjaa virhettään, niin työsopimuksen voi purkaa perustellusti.



        VAIHTOEHTO2
        1.Purat työsopimuksen ilman perustetta.
        2.TA ilmoittaa omaan liittoonsa tai vie asian käräjille
        3.Käräjät päättää korvaus summan *






        *Loppu tilistä ei vähennetä korvausta automaattisesti, vaan päätös haetaan tuomioistuimen kautta. Tämä selviää myös työsopimuslaista. työsopimuslaki(TSL) 2luku 17§



        Edellä kysymäsi purkuun liittyvät lainkohdat löydät
        TSL 6luku 1§, 4§
        TSL 8luku 1§, 2§, 3§
        TSL 9luku 2§


    • jonkeri

      Työsopimuslaissa tarkoitettuja irtisanomisaikoja sovelletaan vain toistaiseksi voimassa oleviin työsopimuksiin.
      Määräaikaisessa työsopimuksessa ei pitäisi olla viittauksia irtisanomisaikoihin,koska määräaikainen työsopimus ei ole irtisanottavissa kummankaan osapuolen taholta.Tosin keskinäisellä sopimuksella päättymispäivää voidaan muuttaa aikaisemmaksi.Mutta muutokset vaativat aina molemminpuolisen hyväksymisen.

      • Mävaan..............

        ns. sekamuotoinen työsopimus. Asiasta on tuomioistuin päätös ja on näin ollen osa lainsäädäntöä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      66
      5515
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      2832
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      274
      2571
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2429
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      21
      2080
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      261
      1704
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      57
      1293
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1173
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1145
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1136
    Aihe