Hei. Olen 14 vuotias tyttö, sydämmeni on särjetty monta kertaa, minua on petetty pari kertaa. löysin kuitenkin vierelleni ihanan ihmisen jota oikeasti rakastan, mutta luottamusta ei sen suhteen ole että se pettäisi minut. ajattelen usein ja itken iltaisin että en kestä enää jos mun sydän särjetään. mitä mun pitäisi tehä.. lopettaa suhde? vai yrittää jotain että en olisi..harhaluuloinen? rakastan sitä ihmistä kuitenkin koko sydämmestäni.
liianmontakertaa[ko]?
..?
1482
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Koska olet 14-vuotias, on luonnollista, että koet tunteesi hyvinkin suuriina. Koet, että rakastat, vaikka et ehkä vielä tiedä muutamiin vuosiin, mitä se todella on. Miten rakkautesi ilmenee? Miksi rakastat juuri häntä? millaiseen suhteeseen olet valmis? Miksi haluat seurustella? Voisitko odottaa vielä pari vuotta asia kanssa ja oppia ensin tuntemaan itsesi?
Moni nuori joutuu pettymään, koska etsii ja haaveilee rakkaudesta ns. vääristä syistä. Haluaa seurustella seurustelun takia, ei sen ihmisen, jonka kanssa on. Etsii itseään muiden kautta. Haluaa kokeilla asioita. Etsii hyväksyntää muista ihmisistä ja pönkittää itsetuntoa. Rakastuu haavekuviin, ei todellisiin ihmisiin. Siinä mietittävää. Ketään eikä kenenkään tunteita pidä vähätellä iän takia. Tieteellinen fakta on kuitenkin, että sinun ikäisesi emotionaalinen kehitys on vielä hurjasti kesken. Yritä ajatella aivoilla ei tunteella.