Keskenään sovittu summa?

Hei, saavatko vanhemmat keskenään päättää elatusavun määrästä?
6719
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä saa päättää. Lastenvalvojan vain pitää vahvistaa se, että siitä tulisi virallinen ja kaikinpuolin pätevä sopimus.

Lastenvalvoja virkansa puolesta tarkastelee lapsen etua, eli tuo yhdessä sovittu elatusapu pitää olla riittävä. Mikä milloinkin on "riittävä" riippuu tapauksesta, kaiketi lähinnä lähivanhemman varallisuudesta ja tulotasosta.

Etävanhemmallekkaan ei läiskäistä liian suuria elatusmaksuja maksettavaksi, elatusmaksu kun määrätyy virallisesti elatuskykyjen suhteessa.

Äänestä
  • saa kai ne muuten mut 129.91 / kk on vähintä :)

    Äänestä

  • yksi yh kirjoitti:

    saa kai ne muuten mut 129.91 / kk on vähintä :)

    Mutta tuo 129 eur/kk/lapsi on käytännössä sellaiseksi muodostunut. Kysymyksessä on summa, jonka kunta maksaa siinä tapauksessa, jos varsinainen etävanhempi ei syystä tai toisesta maksa.

    Taisi muuten noustakkin tämä summa tässä vuodenvaihteessa?

    Äänestä

  • Yksi Eroava kirjoitti:

    Mutta tuo 129 eur/kk/lapsi on käytännössä sellaiseksi muodostunut. Kysymyksessä on summa, jonka kunta maksaa siinä tapauksessa, jos varsinainen etävanhempi ei syystä tai toisesta maksa.

    Taisi muuten noustakkin tämä summa tässä vuodenvaihteessa?

    ei tainnut?

    Äänestä

  • yksi yh kirjoitti:

    saa kai ne muuten mut 129.91 / kk on vähintä :)

    Tietosi on väärä, olkoonkin että käytännössä tuo on minimi lähes aina... jos riidaksi menee. Sellaiseksi se on "muodostunut" osin kai sen vuoksi, että tuo 130 EUR/kk/lapsi on summa jonka kunta maksaa (max.) jos elatusvelvollinen jättää maksamatta vahvistetut ruokkonsa.

    Mutta ehdottomasti vanhemmat voivat sopia elarit vaikka nollaksi, eikä tavatonta mm. tapaamisten ollessa "vuoro-viikot". Ja jos lastenvalvojaa se närästää, elarit voidaa vahvistuttaa myös oikeudessa... esim. avioerohakemuksen liitteenä.

    Äänestä

Tee vain ihmeessä niin, että summa vahvistetaan. Tuli itse luotettua lapseni isään erotessamme ja teimme kaikesta vain suulliset sopimukset. Sovimme 100€/kk, mutta tämäkin summa jäi sitten lopulta maksamatta. Nyt läpikäyn pitkällistä prosessia ja odottelen josko haaste joskus saataisiin miehelle perille ja elatusmaksu vahvistettua. Kyllä tämä kummaa on, että näin voi pakoilla vastuutaan. Lasta hän ei halua tavata, enkä toki pakottaisikaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tääääh kirjoitti:

Hei, saavatko vanhemmat keskenään päättää elatusavun määrästä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu