Oisikos jollakulla tietoa lähiliikennekonnarin työajoista/vuoroista... eli millaiselle rungolle työvuorot tehdään???
Palkkaus???
Ja saa laittaa myös mielipiteensä ko. ammatista
konduktööri
24
13066
Vastaukset
- koiran virka
Koiran virka. Työtä juoppojen, narkkien, häiriköiden, pissisten, yms pohjasakan seassa. Työajat prrrseesstä, palkkaus prrrssseeschtä.
- Robokonnari
Terve,
Takana on nyt useampi vuosi lähiskonnarin hommissa ja jonkinlainen objektiivinen käsitys mulla taitaa kyseisestä työstä olla.
Työajat vaihtelevat suuresti, kyseessä on siis luonteelta epäsäännöllinen vuorotyö. Meillä eletään kolmen viikon työjaksoissa, jona aikana tehdään n. 114 tuntia töitä. Pääpiirteittäin työvuorot menevät seuraavasti:
- aamuvuorot alkavat klo 4.30-6.30 ja päättyvät klo 12-17
- iltavuorot alkavat klo 13-16 ja päättyvät klo 22.30-00.30
- yövuorot alkavat klo 19.30-21.30 ja päättyvät klo 06.30-09.00
Palkkaus:
- kuukausipalkka on n. 1980e
- lisät: iltalisä (klo 18-21) 15%, yölisä (klo 21-06 0,40e plus 20 min aikahyvitys), lauantailisä 25% ja sunnuntailisä 100% (su-lisät alkavat jo la klo 18), matkaraha 1,25e/h (matkaraha on verotonta)
Edellä mainittu aikahyvitys tarkoittaa sitä, että yöaikaan tehdyistä tunneista saat 80 minuuttia laskennallista työaikaa jokaista 60 minuuttia kohden. Eli tuo siis vähentää todellista työmäärää olennaisesti ja lisää siten siis vapaapäivien määriä.
Käytännössä siis kokonaistulot ovat noin 33000e/vuosi ja tuon eteen pitää tehdä n. 4 päivää viikossa töitä. Tuo summa sisältää lomarahat.
Perinteisesti tuolla on tehty aika tavalla ylitöitä, eikä ole ollenkaan tavatonta, että joku meistä tienaa yli 40000e per vuosi, mutta siihen täytyy tietysti omasta vapaa-ajastaan antaa jotakin vastinetta työnantajallekin. Nyt tosin uusia konduktöörejä on koulutettu sen verran, ettei aivan samanlaisia ylityömääriä ole ainakaan kaikille halukkaille tarjolla. Itse tienasin viime vuonna n. 39000e eikä siihen mitään aivan mielettömiä määriä tarvinnut vielä raataa ylimääräistä. Pitää kuitenkin muistaa, että noita ylitöitä ei välttämättä ole tulevaisuudessa tarjolla, joten ei kannata tuonne siksi töihin tulla, että ylitöitä tekemällä saisi 40000e vuodessa.
Meillä on käytössä useampia erilaisia vuorotauluja, joissa on erilaisia painotuksia. On esim. sellainen vuorotaulu, jossa tehdään pelkästään arkiaamuja 5 päivää viikossa. On sellainen vuorotaulu, jossa tehdään ainoastaan ilta- ja yövuoro. Ja sitten on useampia hieman toisistaan poikkeavia vuorotauluja, joissa tehdään aamuja, iltoja ja öitä sekaisin. Joku järki toki noissakin on eli iltavuorosta aikaiseen aamuun kääntymisiä ei juurikaan ole. Yövuorojen (joita voi olla uuden sopimuksen mukaan maks. kolme peräkkäin) jälkeen on myös aina vapaapäiviä.
Aika normaalia on, että keskimäärin töitä on siis neljä päivää viikossa. Mutta harvemmin itseasiassa on neljää päivää putkeen töitä, vaan usein on kaksi tai kolme töitä ja saman verran vapaata.
Työ on sellaista, että se ei todellakaan sovellu kovin säikylle ja tuppisuulle. Siellä väkisinkin kuulee ja kokee kaikenlaista ja ihan pienestä vittuilusta tai tönimisestä ei kannata ottaa itseensä tai menee todella vaikeaksi. Väkivaltaisia "asiakkaita" on kotitarpeiksi, mutta turhia provosoimatta kun viitsii olla, niin harvemmin päälle tulevat. Oma hankaluutensa ovat tietysti eri tavalla "vaativat" "asiakkaat", kuten keski-ikäiset pukuäijät, jotka kuvittelevat olevansa jotain. Aivan oma lukunsa ovat vaihdevuosiensa takia 24/7 hysteerisessä tilassa olevat rouvat, joille mikään ei kelpaa.
Mutta hyvin on melkein kaikkien kanssa pärjännyt ja jos ei ole pärjännyt, niin kun junassa on oman itsensä pomo ja sen junan ehdoton päällikkö, aika radikaaleja päätöksiä pitää sekä voi vapaasti tehdä. Valtuudet järjestyksenpitoon ja henkilöiden poistamiseen ovat aika kattavat, joten jos vain oma pää ja kroppa kestävät niin pihalle vain. Ja jos ei riitä, niin sitten apuvoimia paikalle, niin alkaa läski liikkumaan kohti laituria. Hankalan tilanteen tullessahan mitään velvollisuutta meillä ei ole jatkaa junan kanssa matkaa, vaan sitten odotellaan laiturissa hankalan tapauksen poistamisen ajan.
Työ on siis todella itsenäistä ja siihen kiteytyykin aika iso osa niistä huonoista ja hyvistä puolista konduktöörin hommassa. Hyvä puoli ovat myös reilut työkaverit. Työ on sellaista luonteeltaan, että kovin herkkähipiäiset eivät siellä pärjää, joten leikkimielinen vittuiluilmapiiri vallitsee jatkuvasti työkavereiden keskuudessa.
Plussia
- paljon vapaata
- hyvät mahdollisuudet järjestellä yksittäisiä työvuoroja jos vaikkapa haluaa lähteä ex tempore viikoksi etelään
- palkkaus kohtuullinen koulutuksen pituuteen nähden
- vaativat asiakkaat
- työkaverit
- vapaalippu juniin Suomessa sekä tietyin rajoituksin muualle eurooppaan
- varmahko työpaikka
- itsenäinen työ, eikä kukaan kyttää perään, jos ei pahasti tyri
- pääosin työ on aika leppoisaa
Miinukset:
- olematon palkkakehitys
- vuorotyö ei sovi kaikille
- vaativat ja vittumaiset asiakkaat
- sitten kun alkaa tapahtumaan, duuni on todella hektistä
- hyvä mahdollisuus ottaa turpaansa
- työvuoroja ei tiedä kovin pitkälle etukäteen, joten vapaa-ajan suunnittelu voi olla joskus hieman hankalaa
Muitakin hyviä ja huonoja puolia varmasti keksisinkin, mutten jaksa nyt alkaa tämän tekstin kanssa enempää pohtimaan.
Lisäkysymyksiä saa esitellä jos tulee mieleen.- ei sattana!!
"työvuoroja ei tiedä kovin pitkälle etukäteen, joten vapaa-ajan suunnittelu voi olla joskus hieman hankalaa "
vittu mitä paskaa jos ei voi suunnitella vapaa-aikaansa. Ei ihme jos juopoksi tulee... - Robokonnari
ei sattana!! kirjoitti:
"työvuoroja ei tiedä kovin pitkälle etukäteen, joten vapaa-ajan suunnittelu voi olla joskus hieman hankalaa "
vittu mitä paskaa jos ei voi suunnitella vapaa-aikaansa. Ei ihme jos juopoksi tulee..."vittu mitä paskaa jos ei voi suunnitella vapaa-aikaansa. Ei ihme jos juopoksi tulee..."
Todella nerokas kommentti. Kiitos siitä.
Työvuorot tietää yleensä parin kolmen kuukauden päähän, mutta aikataulukausien vaihtuessa (kesällä ja syksyllä) vuorot menevät uusiksi ja silloin ei välttämättä tiedä varmuudella eteenpäin kuin kolme viikkoa.
Toisaalta, jos vaikkapa varaa lomamatkan puolen vuoden päähän vailla tietoa silloisista työvuoroista, ilmoitus asiasta työvuorosuunnitteluun, niin ongelmaa tuskin syntyy.
Joka duunipaikassa on varmasti huonoja puolia, em. mainittu ei häiritse itseäni mitenkään. Ja kuten jo aiemmin kirjoitin, yksittäisiä työvuoroja kolmen viikon työvuorojakson sisällä on helppo vaihdella, joten viikon mittaiset reissut pystyy järjestelemään ilman lomien käyttämistä helposti. Tätä mahdollisuutta ei kovinkaan monessa työpaikassa ole. - konduktööriksi?
13 vuotta töitä tehty ruotsinlaivalla ja alan vaihto mielessä.Eli voisitko kertoa miten koulutukseen voi hakea?
- Robokonnari
konduktööriksi? kirjoitti:
13 vuotta töitä tehty ruotsinlaivalla ja alan vaihto mielessä.Eli voisitko kertoa miten koulutukseen voi hakea?
Terve,
Alla olevan linkin kautta löytyy aina VR:n kaikki auki olevat työt. Tällä hetkellä konduktöörihakua ei ole, mutta tänä vuonna käsittääkseni tulee vielä pariin otteeseen haut.
http://www.vr-konserni.fi/index/VRtyonantajana.html
Ja hakeutuminen kurssille menee suurinpiirtein seuraavasti:
- lähetät vapaamuotoisen hakemuksen
- em. hakemuksen perusteella kutsutaan osa haastatteluun
- haastattelun perusteella osa kutsutaan tarkempaan terveystarkastukseen
- lääkärintarkastusten jälkeen osa kutsutaan psykologisiin testeihin
- psykologisista testeistä osa valitaan kurssille
- kurssin läpäisseet pääsevät töihin
Mun _käsityksen_ mukaan karkeasti kursseille hakee 100-300 henkeä, joista 50-100 kutsutaan haastatteluun, joista 30-50 lääkärintarkastukseen, joista 20-30 psykologisiin testeihin, joista kurssille valitaan 10-20.
Koulutuksen (eli kurssin) läpäisevät lähes kaikki, joten siellä ei enää mitään mieletöntä karsintaa tapahdu. Kurssihan koostuu siis kahden kuukauden teoriaosuudesta ja kahden kuukauden työharjoittelusta, jossa tehdään ihan normaaleja työvuoroja työnopastajan kanssa.
Em. tiedot eivät toki ole kovin tarkkoja, mutta suuntaa ne varmasti antavat.
Tarkemmat hakumenettelyt kertoo VR sitten ihan eksaktisti, kunhan taas haku on päällä.
Meillä on jonkin verran merillä olleita töissä ja hyvin ovat pärjänneet, joten tervetuloa : ) - Flicka08
Kuinka paljon konnari tarvitsee työssää kielitaitoa ja pärjääkö pelkällä englannilla ja jos sekin on luokkaa, menettelevä??
Entä jos sairastaa epilepsiaa, onko se este konnariksi aikovalle?? - Robokonnari
Flicka08 kirjoitti:
Kuinka paljon konnari tarvitsee työssää kielitaitoa ja pärjääkö pelkällä englannilla ja jos sekin on luokkaa, menettelevä??
Entä jos sairastaa epilepsiaa, onko se este konnariksi aikovalle??Tervehdys,
Helsingin konnarit joutuvat englantia ja ruotsia puhumaan käytännössä päivittäin. Maakuntien meiningeistä ja asiakaskunnasta en ole perillä. Kovin monimutkaisia asioita ei yleensä tarvitse alkaa asiakkaalle selventämään, joten mitään tajutonta kielitaitoa homma ei vaadi. Toisaalta haussa hakijalta edellytetään englannin ja ruotsin kielen hallintaa, suomen lisäksi.
Epilepsiasta esteenä konduktöörin työlle en ole aivan varma, mutta väittäisin sen olevan sairaus, joka on selkeä este. Tämä kannattanee varmistaa suoraan VR:ltä. Nythän on haku päällä taas, joten http://www.vr-konserni.fi/index/VRtyonantajana.html kautta saat yhteystiedot. - Tuleva konnari
Kun näytät olevan tietäjä tiedätkö onko vr:llä työsuhde asuntoja paljon tai onko ollenkaan?
- .............
Robokonnari kirjoitti:
Tervehdys,
Helsingin konnarit joutuvat englantia ja ruotsia puhumaan käytännössä päivittäin. Maakuntien meiningeistä ja asiakaskunnasta en ole perillä. Kovin monimutkaisia asioita ei yleensä tarvitse alkaa asiakkaalle selventämään, joten mitään tajutonta kielitaitoa homma ei vaadi. Toisaalta haussa hakijalta edellytetään englannin ja ruotsin kielen hallintaa, suomen lisäksi.
Epilepsiasta esteenä konduktöörin työlle en ole aivan varma, mutta väittäisin sen olevan sairaus, joka on selkeä este. Tämä kannattanee varmistaa suoraan VR:ltä. Nythän on haku päällä taas, joten http://www.vr-konserni.fi/index/VRtyonantajana.html kautta saat yhteystiedot.Tuo kieliasia on sinänsä vähän kaksipiippuinen asia nykyään. Konnareissakin on nykyään maahanmuuttajataustaisia henkilöitä, jotka ovat tulleet aasian ja afrikan maista, eivätkä ole ikinä opiskelleet ruotsia. Eli periaattessa tuota ruotsinkielen ehdotonta osaamista ei enään nykyään voi vaatia, koska sitä ei edes kaikki jo firmassa töissä olevat koduktöörit puhu.
Edes kaikki kantaväestöön kuuluvat konduktöörit ei puhu ruotsia. Olen aivan varma, että ruotsinkielen taitajien määrä tulee tulevaisuudessa kaikilla palvelualoilla vähenemään, sitä mukaan kun enemmän rekrytoidaan ulkomaalaistaustaisia.
Itse olen olen pärjännyt junissa ihan suomen ja englanninkielen taidolla, koska en itse puhu edes ruotsia, ymmärrän kylläkin jonkin verran ja lipun pystyn myymään ruotsiksi, mutta jos jotain monimutkaisempaa pitäisi ruveta neuvomaan niin sitten englanniksi.
Voisin ottaa esimerkiksi toisen palvelualan, jossa ei enään nykyään pahemmin saa ruotsiksi palvelua ja se on pääkaupunkiseudun bussiliikenne. Tämäkin johtuu siitä, että suurin osa kuskeista on ulkomaalaistaustaisia.
Ihan tuossa mittakaavassa ei tietenkään voi tapahtua rautateillä niinkaun kuin junaturvallisuus tehtävissä olevilta vaaditaan hyvä suomenkielen taito. - Konnariksiko?
Hei,
tietäisikö joku miten helppoa/vaikeaa on lähiliikennekonduktöörin saada siirto kaukoliikenteeseen tietyltä paikkakunnalta operoimaan?
Itselläni mielessä konnarin työ, tällä hetkellä ei kuitenkaan ole tarjolla kuin lähiliikennekonnarin paikkoja koulutuksineen. Mietin, jos sinne sattuisi pääsemään, olisiko miten todennäköistä saada siirto kotiseuduille maakuntaan jos pääkaupunkiseutu rupeaa tökkimään..
- Parempia aikoja odotellessa
...saako jatkossa työntekijöitä etenkään rahtipuolelle saati matkustajapuolelle. On niin paskaa työtä ja vittumaiset työajat!
Alkaa olla rautatiesuvuissakin aines rautatietyöhön loppumassa.- konnar07
jo aika kattavasti kertoihin hommasta,siihen ei ole itsellänikään mitään lisättävää. Itse olen työstä pitänyt erittäin paljon,hyviä puolia hommassa on varmasti enemmän kuin huonoja.
Meitä on monella eri taustalla,uusissa konnareissa ei paljoakaan ole rautatieläissukuisia,suurin osa meitä "pystymetsästä" tulleita,niin akateemisen koulutuksen omaavia kuin duunareita. - Kuvi
konnar07 kirjoitti:
jo aika kattavasti kertoihin hommasta,siihen ei ole itsellänikään mitään lisättävää. Itse olen työstä pitänyt erittäin paljon,hyviä puolia hommassa on varmasti enemmän kuin huonoja.
Meitä on monella eri taustalla,uusissa konnareissa ei paljoakaan ole rautatieläissukuisia,suurin osa meitä "pystymetsästä" tulleita,niin akateemisen koulutuksen omaavia kuin duunareita.huomioon,että työ ei ole todellakaan lippujen myyntiä/leimausta,vaan varsinkin kaukoliikenteen puolella täytyy hallita kaluston teknistä puolta.Samoin sää tuottaa ylimääräisiä elementtejä työn sujuvuuteen,fyysistä työtä kaihtavan ei kannata hommiin hakeutua.Terveysvaatimukset ovat erittäin korkeat,eli mm.näön ja kuulon pitää olla eriomaiset eikä esim. diabetestä sairasta voi työhön tulla.Samoin testataan syvänäkö,tasapaino,alkoholiarvot(tiukka nollatoleranssi),ja merkittävä ylipaino voi sekin olla este alalle hakeutumiseen.
Työhön kuuluvat myös vaihtotyöt,jarrujen tarkastamiset ja saatot,joihin toki opetetaan,mutta monelle voi yllätyksenä tulla miten paljon työssä pitää asioista hallita. - Konnari-halukas
Kuvi kirjoitti:
huomioon,että työ ei ole todellakaan lippujen myyntiä/leimausta,vaan varsinkin kaukoliikenteen puolella täytyy hallita kaluston teknistä puolta.Samoin sää tuottaa ylimääräisiä elementtejä työn sujuvuuteen,fyysistä työtä kaihtavan ei kannata hommiin hakeutua.Terveysvaatimukset ovat erittäin korkeat,eli mm.näön ja kuulon pitää olla eriomaiset eikä esim. diabetestä sairasta voi työhön tulla.Samoin testataan syvänäkö,tasapaino,alkoholiarvot(tiukka nollatoleranssi),ja merkittävä ylipaino voi sekin olla este alalle hakeutumiseen.
Työhön kuuluvat myös vaihtotyöt,jarrujen tarkastamiset ja saatot,joihin toki opetetaan,mutta monelle voi yllätyksenä tulla miten paljon työssä pitää asioista hallita.Hei! Haluaisin kysyä, että kun kerran näön pitää olla erinoimainen, niin ovatko silmälasit este?
Eräs konduktööri tuttu sanoi, että pääsi mukamas silmälaseilla, mutta onko niin, että jos näkö olisi esim. -2,50 ja -2,75 niin eikö muka konduktööriksi pääse, jos muuten ei ole mitään sairauksia tai vastaavaa?
Haluaisin kyseiseen työhön aika pahastikin :/
Lukion ja intin käynyt, ammattikorkeakoulussa hetken nyt ollut ja lukenut liiketaloutta. Totesin ettei tuo lukeminen oikein ole mun juttu ja kaksi kuukautta teoriaa ei ole paha :)
En toki siis vähättele sitä tietomäärää^^ - Kunnarkonnar
Konnari-halukas kirjoitti:
Hei! Haluaisin kysyä, että kun kerran näön pitää olla erinoimainen, niin ovatko silmälasit este?
Eräs konduktööri tuttu sanoi, että pääsi mukamas silmälaseilla, mutta onko niin, että jos näkö olisi esim. -2,50 ja -2,75 niin eikö muka konduktööriksi pääse, jos muuten ei ole mitään sairauksia tai vastaavaa?
Haluaisin kyseiseen työhön aika pahastikin :/
Lukion ja intin käynyt, ammattikorkeakoulussa hetken nyt ollut ja lukenut liiketaloutta. Totesin ettei tuo lukeminen oikein ole mun juttu ja kaksi kuukautta teoriaa ei ole paha :)
En toki siis vähättele sitä tietomäärää^^Ok, tätä ketjua ei varmaan lue enää kukaan. Säki oot melkein vuosi sitten kirjottanu viimeks :D Vastaampa tuohon "tietomäärä"-aiheeseen. Jos pidät kaiken materiaalin nätissä nipussa, kansioiden sisällä jne. niin kurssin lopulla se kasa on valehtelematta noin 30cm korkea. Materiaalia tulee aivan järkyttävästi, MUTTA *fanfaari* jos oot tunnilla korva höröllä ja aidosti oot kiinnostunu rautateiden eri aiheista niin kurssin pääset läpi helposti ilman materiaalipinoon kajoamista.
Joitain asioita pitää myös päntätä matskusta: suomen henkilöliikenneasemat, kalusto, jarrut, ja erityisen tarkasti JT eli JunaTurvallisuus, tärkein kaikista.
Ei kannata luntata, eikä töpeksiä muutenkaan sillä ongelmia tulee ja voi kurssilta lentää pihalle. TOSIN, kurssin aikana mieltä lämmittää ajatus siitä että kuinka kallis yksi konduktöörin koulutuspaikka on VR:lle, joten ei ne ihan helposti fuduja anna :D Pitää olla melko raskauttavat syyt. - Konnariksiko
Kunnarkonnar kirjoitti:
Ok, tätä ketjua ei varmaan lue enää kukaan. Säki oot melkein vuosi sitten kirjottanu viimeks :D Vastaampa tuohon "tietomäärä"-aiheeseen. Jos pidät kaiken materiaalin nätissä nipussa, kansioiden sisällä jne. niin kurssin lopulla se kasa on valehtelematta noin 30cm korkea. Materiaalia tulee aivan järkyttävästi, MUTTA *fanfaari* jos oot tunnilla korva höröllä ja aidosti oot kiinnostunu rautateiden eri aiheista niin kurssin pääset läpi helposti ilman materiaalipinoon kajoamista.
Joitain asioita pitää myös päntätä matskusta: suomen henkilöliikenneasemat, kalusto, jarrut, ja erityisen tarkasti JT eli JunaTurvallisuus, tärkein kaikista.
Ei kannata luntata, eikä töpeksiä muutenkaan sillä ongelmia tulee ja voi kurssilta lentää pihalle. TOSIN, kurssin aikana mieltä lämmittää ajatus siitä että kuinka kallis yksi konduktöörin koulutuspaikka on VR:lle, joten ei ne ihan helposti fuduja anna :D Pitää olla melko raskauttavat syyt.Hei,
tietäisikö joku miten helppoa/vaikeaa on lähiliikennekonduktöörin saada siirto kaukoliikenteeseen tietyltä paikkakunnalta operoimaan?
Itselläni mielessä konnarin työ, tällä hetkellä ei kuitenkaan ole tarjolla kuin lähiliikennekonnarin paikkoja koulutuksineen. Mietin, jos sinne sattuisi pääsemään, olisiko miten todennäköistä saada siirto kotiseuduille maakuntaan jos pääkaupunkiseutu rupeaa tökkimään..
- ugghabubu
Jeejee, lissää vain virolaisia tyttöjä konnareiksi, jiihaa, nami nami. Syötävän kauniita ja hyväperseisiä, hiijaa...
- Konnariksiko
Että onko asian tuntevilla tietoa, onko paljonkin lähiskonnareina eteläisen naapurin kaunottaria?
Jos on, niin työhän kuulostaa entistä houkuttelevammalta ;)
Ehe. - popooopooppppo
Konnariksiko kirjoitti:
Että onko asian tuntevilla tietoa, onko paljonkin lähiskonnareina eteläisen naapurin kaunottaria?
Jos on, niin työhän kuulostaa entistä houkuttelevammalta ;)
Ehe.Kyllä on kuola valuu jo pelkästä työvuoron ajattelusta. Ei niitä vielä paljua oo mutta koko ajan tullee lissää. Slurps, ne sääret ne sääret, aaahhh.. Kyllä ne virulaiset vaan on NNIIIINN paljon kauniimpia kuin suomilehmät. Suorapuheisia ja avoimesti seksistä puhuvia tytsyjä, melkein perma lentää jo pelkästä ajatuksesta...
- Konnariksiko
popooopooppppo kirjoitti:
Kyllä on kuola valuu jo pelkästä työvuoron ajattelusta. Ei niitä vielä paljua oo mutta koko ajan tullee lissää. Slurps, ne sääret ne sääret, aaahhh.. Kyllä ne virulaiset vaan on NNIIIINN paljon kauniimpia kuin suomilehmät. Suorapuheisia ja avoimesti seksistä puhuvia tytsyjä, melkein perma lentää jo pelkästä ajatuksesta...
Suositteletko popooopooppppo sitten skonnarin hommaa täysin rinnoin vai oletko itse niissä töissä? Lähiliikenteessä vai kaukoraiteilla?
Se virolaisnaisten suomenkielen puhe on kyllä jotenkin hyvin miellyttävän kuuloista.. Kauniita löytyy toki kotimaisista että eestittäristäkin. - Konnariksiko
Konnariksiko kirjoitti:
Suositteletko popooopooppppo sitten skonnarin hommaa täysin rinnoin vai oletko itse niissä töissä? Lähiliikenteessä vai kaukoraiteilla?
Se virolaisnaisten suomenkielen puhe on kyllä jotenkin hyvin miellyttävän kuuloista.. Kauniita löytyy toki kotimaisista että eestittäristäkin.Onhan tuota ollut kurssille hakijoita, 300 luki eilisessä Iltalehdessä. Lähikonnarin työ siis houkuttaa monia.. Varmaan yksi peruste se, että työtä voi pitää kohtuullisen varmana, joka on merkittävä asia varsinkin näinä talouden epävakaina aikoina. Itseä houkuttaa työn itsenäisyys ja työaikojen monipuolisuus sekä kohtuullinen ansiotaso verrattuna työn määrään. Myös työn konkreettisuus yhdistettynä sopivaan määrään asiakaspalvelua tuntuu itselle sopivalta työltä.
Ei auta kuin odotella tuottaa hakemus kutsun haastetteluun..
Jos tätä ketjua lukee vielä joku lähikonnarina oleva, voisitteko laittaa jotakin kommenttia työstänne? Robokonnari ylhäällä on kirjoitellut varsin kattavasti mutta jos tulee jotain muuta mieleen niin mielenkiinnolla lukisin, kiitos jo etukäteen. Vaikka niistä eestittäristä jos ei muuta ;) - kiinnostunut25689
Konnariksiko kirjoitti:
Onhan tuota ollut kurssille hakijoita, 300 luki eilisessä Iltalehdessä. Lähikonnarin työ siis houkuttaa monia.. Varmaan yksi peruste se, että työtä voi pitää kohtuullisen varmana, joka on merkittävä asia varsinkin näinä talouden epävakaina aikoina. Itseä houkuttaa työn itsenäisyys ja työaikojen monipuolisuus sekä kohtuullinen ansiotaso verrattuna työn määrään. Myös työn konkreettisuus yhdistettynä sopivaan määrään asiakaspalvelua tuntuu itselle sopivalta työltä.
Ei auta kuin odotella tuottaa hakemus kutsun haastetteluun..
Jos tätä ketjua lukee vielä joku lähikonnarina oleva, voisitteko laittaa jotakin kommenttia työstänne? Robokonnari ylhäällä on kirjoitellut varsin kattavasti mutta jos tulee jotain muuta mieleen niin mielenkiinnolla lukisin, kiitos jo etukäteen. Vaikka niistä eestittäristä jos ei muuta ;)Osaisikohan kukaan kertoa millaisia vuoroja lähikonduktöörit yleisesti tekee? alkaako aina esim hesasta vaiko muualta? olisi kiva kuulla muutamia normeja tietty vuorot vaihtelee mutta jotain suuntaa antavaa :)
- konnariksi kiinnostu
kiinnostunut25689 kirjoitti:
Osaisikohan kukaan kertoa millaisia vuoroja lähikonduktöörit yleisesti tekee? alkaako aina esim hesasta vaiko muualta? olisi kiva kuulla muutamia normeja tietty vuorot vaihtelee mutta jotain suuntaa antavaa :)
Lähikonnarit tekee HKI-Lahti, HKI-Vantaankoski, HKI-Riihimäki ja EHKÄ HKI-Tre (Tampere)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941719
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2321453- 881331
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!651005Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46921- 47908
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38898Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9864- 46842
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35809