Parhaat viulukonsertot

Pyytäisin tänne mielipiteitä viulukonsertoista. Olisi mukava saada perusteltuja mielipiteitä, jos vaikka syntyisi pientä väittelyä.

Eli konserttoja tänne ja kiitän jo etukäteen.
7832
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

...Beethovenin tai Mendelssohnin konserttoa parhaana. Itsekin pidän ko. konsertoista ja varsinkin niiden hitaista osista. Nostaisin esiin myös Mozartin konsertot (etenkin kolme viimeistä), jotka ovat harvinaisen kypsiä suhteessa siihen, mihin vaiheeseen säveltäjän sävellysuraa ne asettuvat. Brahmsin konsertosta lähinnä ensimmäinen osa on merkittävä ja Tshaikovskin toinen osa on koskettava. Sibeliuksen konsertto on puolestaan kenties miehen tärkein teos ja myös eräs hienoimmista kaikista viulukonsertoista. Upeimpiin viulukonserttoihin kuuluvat myös Dvórakin, Bruchin ja Prokofievin konsertot eikä barokkimestareita Bachia ja Vivaldiakaan sovi unohtaa tässä genressä.

Äänestä
  • ...siis Dvorák piti kirjoittaa... ja samalla korjatakseni perusteellisemmin hain sen hankalamman merkinkin: eli Dvořák. Eipähän pääse kukaan pilkunviilaaja nipottamaan. Ainakaan tuosta.

    Äänestä

Alban Bergin konsertto on todella koskettava, Stravinsky jännittävä. Magnus Lindbergin tuore konsertto käyttää mozartmaista orkesteria ja on myös mielenkiintoinen.

Äänestä

Montahan niitä on todella upeita... Itse pidän ehkä eniten Sibeliuksesta, sen maisemista, tunnelmista, väreistä... ja sattumoisin toisesta d-mollista: Bachin kaksoisviulukonsertosta, varsinkin Oistrakhien soittamana (vaikka tulkinta on hetkittäin jopa romanttinen). Mendelssohn ja Tshaikovski ovat tietysti myös kivoja, mutta minun makuuni hiukan liian "kiiltokuvamaisia". Beethovenista ja Brahmsista pidän myös - Beethoven on näennäisessä yksinkertaisuudessaan ehkä kaikista viulukonsertoista täydellisin mutta täydellisyyttä ei aina jaksa. Prokofjevin kuulas kauneus yhdistettynä jonkinlaiseen hurjuuteen on myös hienoa.

Äänestä

Mun listani on seuraava:

1. Sibelius (tietty.. :))
2. Tsaikovski
3. Saint Saens N:o 3
4. Mendelssohn

On paljon muitakin hyviä, mut noi mulle tuli ekana mieleen :)

Ja ihan näin kuulijan kannalta, ite en oo soittanu noista muuta ku Tsaikovskin orkesterissa, ku oon alttoviulisti... :)

Siitä voisin sit taas lisätä, että alttoviulukonsertoista suosikkini ovat

1. Walton
2. Bartok
3. Nystroem

En erikoisemmin välitä Hoffmeisterista tai Stamitzista jostain syystä...

Äänestä
  • Sofia Gubaidulinan Offertorium on paras kuulemani viulukonsertto, ja nyt kun alttoviulukonsertoistakin tuli puhe, niin Schnittken alttoviulukonsertto on todella upea. Vanhemmista viulukonsertoista minuun kolahtavat Sibeliuksen ja Bachin konsertot.

    Äänestä

  • humanis+i kirjoitti:

    Sofia Gubaidulinan Offertorium on paras kuulemani viulukonsertto, ja nyt kun alttoviulukonsertoistakin tuli puhe, niin Schnittken alttoviulukonsertto on todella upea. Vanhemmista viulukonsertoista minuun kolahtavat Sibeliuksen ja Bachin konsertot.

    monilla Sibba,niin kuin omastakin mielestäni, sitten Mendelsohn, Beethoven...mutta todella mahtava yllätys oli uusi suomalainen konsertto Jouni Kaipaiselta, kannattaa ehdottomasti tutustua, kun joskus tulee levylle, nyt ei kai ole esitetty kuin kerran RSO:ssa. Toimii!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Menuhin kirjoitti:

Pyytäisin tänne mielipiteitä viulukonsertoista. Olisi mukava saada perusteltuja mielipiteitä, jos vaikka syntyisi pientä väittelyä.

Eli konserttoja tänne ja kiitän jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu