Opiskelu & Jumala

opiskelija__________

Onko raamatun mukaan syntiä, ellen käy koulua?

7

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eija_Moilanen

      Koulun käynnissä on kysymys tulevaisuudesta ja itsensä kehittämisestä. Jätän kysymykseen vastaamatta, mutta kävin kopsaamassa vanhan viestini.
      Laitan lähinnä tuon synti käsitteen takia.

      Vanhan Kreikan substantiivi ’synti’ hamartia = osumattomuus, erehdys, rikkomus, synti
      Verbi hamartano merkitys on yksioikoisesti olla osumatta maaliin. Kuvaannollisesti se merkitsee älyllistä epäonnistumista tai myös virheellistä tekoa.
      Heprean verbi hata merkitsee ’mennä ohi maalin, eksyä tieltä’ ja ’ottaa harha askel, käyttäytyä pahoin, tehdä syntiä'. (Novum)

      Raamattu vilisee erilaisia sanamerkityksiä, jotka meillä on yksioikoisesti usein käännetty sanaksi synti. Minulle synti merkitsee jotain ”harmaata punkkia”, jota en käsitä. Helpompi minun on käsittää ’huti meno’.

      Kyllä meillä kristityillä on perinteisesti ollut ajatus, että kukaan ei ole synnitön. Siis kyllä niitä ojaan ajoa sattuu jokaiselle.

      • tuolla oli asian kanssa.

        Koulutukseen ei juuri Raamatussa kehoteta vaan pikemminkin päinvastoin.

        Opiskella kyllä kannattaa ja siitä on sekin etu että saa mielen avautumaan ja huomaa Raamatun fantasiakirjaksi.

        Tekihän Raamatun mukaan Jeesuskin syntiä.
        Varasti aasinkin.


      • vai aasin varasti ;D
        Pe.ku kirjoitti:

        tuolla oli asian kanssa.

        Koulutukseen ei juuri Raamatussa kehoteta vaan pikemminkin päinvastoin.

        Opiskella kyllä kannattaa ja siitä on sekin etu että saa mielen avautumaan ja huomaa Raamatun fantasiakirjaksi.

        Tekihän Raamatun mukaan Jeesuskin syntiä.
        Varasti aasinkin.

        Hmmm.. mutta pistäsikkö jonku raamatunkohan, jossa tulis ilmi tuo, ettei kehoteta opiskelemaan vaan pikemminki päinvastoin :D

        Thäänks.


      • Eija_Moilanen
        Pe.ku kirjoitti:

        tuolla oli asian kanssa.

        Koulutukseen ei juuri Raamatussa kehoteta vaan pikemminkin päinvastoin.

        Opiskella kyllä kannattaa ja siitä on sekin etu että saa mielen avautumaan ja huomaa Raamatun fantasiakirjaksi.

        Tekihän Raamatun mukaan Jeesuskin syntiä.
        Varasti aasinkin.

        Oot tullut tuohon tulokseen. Sulla on oikeus omiin Raamatun tulkintoihisi.

        http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=Mark. 11:1&rnd=1201343773726

        1 Ja kun he lähestyivät Jerusalemia, tullen Beetfageen ja Betaniaan Öljymäelle, lähetti hän kaksi opetuslastaan
        2 ja sanoi heille: "Menkää kylään, joka on edessänne, niin te kohta, kun sinne tulette, löydätte sidottuna varsan, jonka selässä ei yksikään ihminen vielä ole istunut; päästäkää se ja tuokaa tänne.
        3 Ja jos joku teille sanoo: 'Miksi te noin teette?', niin sanokaa: 'Herra tarvitsee sitä ja lähettää sen kohta tänne takaisin'."
        4 Niin he menivät ja löysivät oven eteen ulos kujalle sidotun varsan ja päästivät sen.
        5 Ja muutamat niistä, jotka siellä seisoivat, sanoivat heille: "Mitä te teette, kun päästätte varsan?"
        6 Niin he sanoivat heille, niinkuin Jeesus oli käskenyt; ja he antoivat heidän mennä.
        7 Ja he toivat varsan Jeesuksen luo ja heittivät vaatteensa sen päälle, ja hän istui sen selkään.


    • _Mervi_

      Muutama ajatus:

      Raamatun mukaan on väärin jättäytyä muiden elätettäväksi, jos pystyy itse ansaitsemaan elantonsa. Koulunkäynti ja opiskelu on tässä yhteiskunnassa käytännössä edellytys sille, että joskus pystyy elättämään itsensä työnteolla.

      ..."tehköön työtä ja ansaitkoon rehellisesti toimeentulonsa, niin että voi myös antaa tarpeessa olevalle." (Ef.4:28)

      Äärimmäisen harvoin kukaan huolii semmoista töihin, joka ei ole jaksanut käydä koulua loppuun saakka niin, että olis joku ammattitaito. Jos mä olisin työnantaja, niin en ainakaan uskaltaisi semmoista ottaa töihin!

      Jos olet niin synkissä mietteissä tai väsynyt, ettei koulunkäynti tunnu onnistuvan, siitä kannattaa mennä puhumaan esim. terkkarin kanssa, että mahtaako olla joku sairaus kehittynyt. Voi ottaa verikokeita yms., koska voi olla vaikka kilpirauhasen vajaatoiminta tai anemia tms., joka saa aikaan sen, ettei jaksa tehdä mitään. Tai jos vaikka on masennusta, niin sitäkin pitää hoitaa, muuten se voi jäädä päälle.

    • ystävä hyvä :)

      Jos sinulla on elämässäsi tärkeinpänä tarkoituksena palvella Jumalaa niin Jumalan palveleminen ei välttämättä kysy koulun käymistä.

      Jumala voi tehdä ihmisistä rukouspalvelijoita, evankelistoja ja vaikka minkälaisia julistajia. Minun mielestäni sinun pitäisi kysyä Jumalalta, tuleeko koulua käydä vai ei. Jos Jumala kehottaa selvästi, ettei tarvitse ja sinulle on erilainen tie, niin silloin se menee niin. Silloin sinulla on täysi erotus kokopäiväiseen Jumalan valtakunnan työhön. Voi olla myös, että Jumala haluaa ohjata elämääsi tällaista ihmisten silmissä arvostettujen kriteerien perusteella, jotka eivät todellisuudessa niin tärkeitä ole kuin yhteiskunnassa välillä annetaan ymmärtää.

    • kohtansa kullekin...

      Kyllä itsellensä kannattaa ammatti hankkia ja omasta elämästään huolehtia, jotta tulee toimeen. Tee työtä ja rukoile, oli jonkun luostarinkin ohjenuora. Lapsen työ on leikki, koululaisen ja opiskelijan työ on opiskella ja valmistuttuaan siirrytään sitten työpaikalle töihin. Ahkera saa palkkansa ja työmies on leipänsä ansainnut ym. löytyy Raamatusta. Toisaalta kouluttautuminen sivistää. Ei kai kukaan halua olla typerys? Mutta vaikket ajattelisi asiaa uskon kannalta, niin uskonnottomatkin pitävät tärkeänä opiskelua ja ammatin hankkimista, koska se on tärkeä keino selvitä omassa elämässä hyvin eikä jää toisten armoille vaan pystyy elättämään itsensä ja perheensä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      559
      1898
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      91
      920
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      917
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      816
    5. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      747
    6. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      739
    7. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      68
      705
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      658
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      543
    Aihe