voisiko joku viisas kertoa?
olen viime aikoina tuntenut kovaa kipua oikeassa nilkassani akillesjänteen ja nilkkaluuni välissä,ja välillä kipu on myös toisessa nilkassa..
mistähän se mahtaa johtua?kengistä?
olen lenkkeillyt usein,ja venytellyt joka kerta,joten en usko että kyse on siitä..
vai käännynkö lääkärin puoleen?
outo kipu nilkassa...?
3
414
Vastaukset
- purrut?
onko viime aikoina ollut kylmät lenkit? käytätkö säärystimiä? ite ole herkkä kylmälle(penikat) joten kokeile jos et ole jo kokeillut. ja muuten akillesjänteet kannattaa "lepuuttaa" ne menee helposti rikki!
- jääpussihoidon
kanssa on? Heti venyttelyn jälkeen. Ja muista, että juoksijakaan ei tervettä päivää nää.
Ota sormillasi kiinni akilleksestasi. Ojenna ja koukista nilkkaasi. Tunnetko sormissasi jänteen narinan? Jos tunnet, niin kyse on akillesjännetulehduksesta -> lääkäriin.
Tiedossa on usean viikon (muistaakseni 6-8 ainakin) juoksukielto. Tarkemmin ottaen kyse on enemmästäkin kuin juoksukiellosta, sillä hyvin moni urheilulaji rasittaa akillesta ja pohjetta. Sisäpyöräily oikealla tekniikalla ei ole pannassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks345367Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si694036Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut333481Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?943261Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää503246- 702673
Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai1252178En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri552172Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti
Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit261467- 1911346