Olen ihastunut vasta eronneeseen mieheen. Tilanne on aika hankala kun järki sanoo että pitäisi jättää mies rauhassa käsittelemään eronsa ja sitten vasta kun aikaa on kulunut ottaa uudelleen yhteyttä ja mahdollisesti ehdottaa suhdetta. Järki sanoo toista ja sydän toista. Onko sinulla kokemusta heti eron jälkeen alkaneesta uudesta suhteesta ja onko tälläisillä suhteilla mitään menestymis mahdollisuuksia? Ihastus on ehdottomasti molemminpuolista.
Kuinka nopeasti eron jälkeen
uusi suhde
136063
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Aloita välittömästi uusi suhde. Elämässä on pelkkää voitettavaa.
Olen miettinyt itse samaa asiaa, sillä ihastuin tuttuun mieheen, joka on vasta asumuserovaiheessa. Hänelle olen ainakin toistaiseksi vain ystävä, toki olemme lähes päivittäin yhteydessä.
Olemme puhuneet paljon uudesta suhteesta eron jälkeen, ja ystäväni on sanonut suoraan, ettei hän tässä vaiheessa halua edes ajatella seurustelua kenenkään kanssa, sillä hän ei halua pitää uutta kumppania vain lohtuna tai korvikkeena. Vaan haluaa ensin selvitä tunteistaan tulevaa exää kohtaan, ja varmistaa ettei vanha suola enää yhtään janota.
Kunnioitan hänen näkemyksiään, ja toistaiseksi pidän visusti piilossa omat tunteeni. Olen hänelle se olkapää, mitä hän tällä hetkellä tarvitsee, ja katsotaan päivä kerrallaan mitä eteen tulee.
Sinulle sanoisin, että kuuntele sydäntäsi, mutta älä unohda järkeäkään. Teillä on kuitenkin molemmilla jo tunteet heränneet, joten voitte varmasti puhua yhdessä tästä tilanteesta.
Itse erosin viime syksynä, ja prosessi kaikkineen kesti pari vuotta. Olisin omasta mielestäni valmis uuteen suhteeseen, mutta en halua kiirehtimällä pilata mitään.
Toivon sydämestäni onnea teille!
Itse jouduin laastariksi ja lopulta jäin yksin. Parempi antaa ensin eron jäädä taakse, koska erossa on yksinäisyys kauheaa ja haluaa tulla hyväksytyksi. Loppupeleissä entisen elämän kummitukset saattavat olla liikaa.
jotkut märehtivät eroansa loppuelämänsä, jotkut suuntaavat uutta kohti heti vanhan jäätyä taakse. Itse löysin uuden murun pari kuukautta eroni jälkeen, en mitään laastaria vaan sen jonka olisi pitänyt osua kohdalleni jo vuosikymmenet sitten.
Olen oman eroni ( viisi vuotta sitten ) jälkeen kolme kertaa ajautunut suhteeseen joko eroprosessin keskellä olevan tai juuri eronneen kanssa. Joka kerran minuun siirrettiin kaikki kyynisyys, katkeruus, inho, epäluulo sekä entisen liitos liat. Oletko kuullut TIK-TAKin "Miten onni korjataan"? Sen sanat saivat melkein maailmani pysähtymään kun kuulin sen ensi kerran. Se kertoi kuin suoraan viimeisimmän ero-siistimis-itsetunnonkohotus-suhteen jäljiltä, jossa minä hajosin atomeiksi.
Kolmas kerta toden sanoo!
Ei ikinä enää.
Nyt aivan toisenlainen suhde. Tasapainoinen ja molemmin puolinen luottamus. Hienointa kuitenkin, että ne ns, haamut ovat meidän vahvuutemme suhteessamme. Mietihän vielä ennen kuin kynnysmatoksi rupeat.
enkä voisi kuvitellakkaan alkavani minkäänlaiseen suhteeseen kenenkään kanssa (seksihommaa ollut muutaman kanssa, mutta se on eriasia). Olen niin tyytyväinen ja vähän hämmästynytkin tähän tilanteeseen, kun olen aina eron jälkeen löyt'änyt uuden ja nyt ei tunnu yhtään siltä että olisi valmis mihinkään...enkä edes halua. Nautin suunnattomasti olosta lasteni kanssa näin. Voisin elää näin loppuelämäni.Mutta jokainen tekee itse ratkaisunsa...
Että katselet ensin jonkin aikaa tilannetta..itse tein mokan ja rakastuin eroamassa olevaan ja humps hän palasikin takaisin "exän" luo vaikka sanoi rakastavansa..nyt saan itse surra ja ikävöidä..ainakin jos todella pitkä liitto takana niin kehottaisin katselemaan onko ero todella tulossa ja että hän ensin opettelisi olemaan omillaan ja kävisi eron läpi..mutta tietysti ihmiset erilaisia ja minkä tunteilleen voi..mutta ole varovainen ettet ole pelkkä laastari..:(
puolisonsa luokse,etkä saanut ahneuttasi(m...n)
eroa aikaan,niin suuri voitto kuin se olisi
ollutkin.Oikein sulle että sait jäädä suremaan.
ihmissuhteissa kyse ole mistään voitoista,vaan ihmisistä ja tunteista..Valitettavasti S... otti taas yhteyttä mutta enää en leikkiin ryhdy.. Tsemppiä aloittajalle,toivottavasti kaikki menee hyvin!!
Minun mieheni löysi jo avioliiton aikana uuden naisen jonka luokse muutti suoraan asumaan. Erosta on nyt pian vuosi ja en voi edes kuvitella, että itselläni olisi ns. vakava seurustelusuhde. Käyn eroa läpi omassa mielessäni ja opettelen elämään yksin lasten kanssa. Tällä hetkellä tuntuu, että en ole koskaan kypsä uuteen parisuhteeteesen. Epäonnistuin ensimmäisessäkin joten miksi edes yrittäisin toista kertaa. Toki minä toista ihmistä kaipaan ja onneksi olen löytänyt ns. kohtalotoverin. Toisiltamme saamme tukea, läheisyyttä ja seksiä mutta emme edes kuvittele, että jossain vaiheessa perheemme yhdistäisimme ja asuisimme saman katon alla. Meille riittää mukavat yhteiset hetket aina kun siihen on mahdollisuus.
Kiitos kaikille hyvistä vastauksista. Itse erosin 4 vuotta sitten ja siitä liitosta yksi lapsi. Kun omalta kohdalta tiedän kuinka kauan meni kerätä palaset ja nyt tosiaan ensimmäinen kerta kun tunnen näin ketään kohtaan. Haluaisin toimia järkevästi, aikuisia ihmisiä kun tässä ollaan. Toivottavasti lopussa kiitos seisoo ;)
Ei pitäisi yleistää "vasta eronnutta", eikä jotain päivämääriä joistain tietyistä papereista. Mieluummin pitäisi katsoa vastapuolen "henkistä vaihetta". Voi olla ihmisiä, jotka ovat eronneet henkisesti jo vuosia ennen virallista avioeroa. Minä olen esimerkki juuri tällaisesta ihmisestä. En halua tippaakkaan enää "käsitellä eroa". Toisaalta ei ole mitään kiirettä uuteen suhteeseenkaan. Jos semmoinen jostain tulisi, niin voisi sitä varovasti kokeilla.
Vaarallisia ovat ne tyypit, jotka ovat jätettyjä ja märehtivät asioita. Niiden kanssa ei kannata tosiaan aloittaa suhdetta, ennenkuin vanha on hoidettu jotenkin pois.
Kysy siis tuolta mieheltä, että haluaako se "käsitellä" eroaan. Jos ihastus on molemminpuolista, niin ei kai se silloin paljoa sitä enää "käsittele".
itselläni mieheni ei aloittanut uutta suhdetta "eron jälkeen", vaan viileän kylmästi suhteemme aikana. uudelle naisystävälle kerrottiin tietysti toista. Minä olin sis rasite josta piti kiireen vilkkaa päästä eroon. mies uhkaili hakata ym. lisäksi vatsassani kasvoi jo meidän "rakkautemme hedelmä".
Mies yritti pakottaa minua aborttiin.
uudellehan olisi muuten selvinnyt tilanteemme täysin.
onnea uudelle naisystävälle, muuta en voi sanoa.