koska elatusmaksut tarkistetaan indeksikorotuksin?
milloinindeksikorotus elatusmaksuihin?
eronnut vuonna 2004
73761
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei tarvi huolestua.
ei sossu mitään ilmoittele. itse siitä on huolta pidettävä.
En kinaile,mutta sossu ilmoitaa elatusavun maksajalle indeksikorotuksista ja edelleen saajalle. Sossuja on moneen lähtöön.
Elareihin tulee indeksikorotus "kerta pamauksella" kun elinkustannusideksi noussut yli 5%:a edellisestä korotuksesta.
Esimerkki:
2007 oli indeksi korotus, tuli voimaan tammikuussa (fakta)
2008 joulukuun loppuun elinkustannusindeksi kohonnut 1,5% (arvauskseni)
2009 joulukuuhun mennessä 12kk indeksi nousi 2008:sta 1% (ennusteeni)
2010 joulukuuhun mennessä 12kk indeksi nousi 2009:sta 3% (ennusteeni)
2011 tammikuussa tulisi 5,5% korotus elareihin
Jos 2009 indeksimuutos olisikin ollut 6%, ja maassamme valtava inflaatio, silloin jo tammikuussa 2010 elareihin tulisi 7,5% korotus.
Huom. ekan indeksikorotuksen elatusvelvollinen saa ”anteeksi”.
erosin 2005 (käytännössä 04, mutta -05 teimme keväällä elatussopimuuksen). Muistelin, että 2006 olisi ollut indeksikorotus ja se olisi ollut se, mitä ei huomioida, koska eka, vuoden 2007 korotuksista en ole kuullut. Paljonko ne olivat?
Tämä lainaus vastannee melko tyhjentävästi...
Tosin näköjään hinnan ovat nouseett viime vuonna aika rajusti, eli odotettavissa on että vuoden päästä tulee indeksikorotus elareihin (yo. esimerkkini oli hieman optimistinen). Eli se korotus tulee vaikuttamaan sinuunkin, mutta ei tuo viime vuoden korotus.
============
Elatusapuja ja elatustukea ei koroteta 1.1.2008 lukien. Tilastokeskukselta saadun tiedon mukaan elatusapujen ja elatustuen tarkistuksen perusteena käytetyn elinkustannusindeksin muutos edellisestä elatusapumaksujen korottamista vastaavasta ajankohdasta, lokakuusta 2006, lokakuuhun 2007 oli 4,4 prosenttia. Koska nousu on alle viisi prosenttia, elatusapuihin ja elatustukeen ei tehdä indeksitarkistusta vuoden 2008 alusta.
Elatusavut ja elatustuki on sidottu elinkustannusindeksiin. Elatusapuja ja elatustukea korotetaan seuraavan kalenterivuoden alusta, kun elinkustannusindeksin lokakuun indeksiluku on noussut vähintään 5 % edellisestä elatusapujen korottamisesta vastanneesta indeksiluvusta.
Elatusapua, jonka määrä on vahvistettu edellisen elatusapujen korottamisajankohdan jälkeen, ei koroteta vahvistamisen jälkeen ensiksi tulevana vaan vasta seuraavana elatusapujen korottamisajankohtana.
Elatusavut ja elatustuki nousivat 1.1.2007. Indeksikorotus koski ennen 1.1.2002 vahvistettuja elatusapuja.
Indeksikorotuksista sossu tai Kela ei ole mitenkään velvollinen ilmoittamaan. Jossainpäin voidaan ilmoitellakkin, tämä on tällöin extrapalvelua. Itse pitää muuten seurata sanomalehdistä yms.
Ensimmäisen indeksikorotuksen yli hypätään oletusarvoisesti. Tästäkin huoltajat voivat sopia erikseen -niinkuin meillä tehtiin selvyyden vuoksi. Seuraava indeksikorotus vaikuttaa elatusmaksuihin, näin sovittiin.