Olen ajatellut alkaa käyttämään kulmakynää "vahvistamaan" omien kulmakarvojeni sävyä. Mutta en tiedä, miten löytäisin oikeanlaisen kulmakynän.. Onko kellään minkäänlaisia vinkkejä, miten löytäisin itselleni sopivan sävyn?
Oikeanlainen kulmakynä?
bianca--
22527
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tiesitkö,että kulmavärin ei tarvitse olla kynä vaan mattaluomiväri hyvän siveltimen kanssa on paras ja luonollisin vaihtoehto.Itse käytän luomivärinä Punanaamio-liikkeissä myytävää Grimas luomiväriä musta.Olen ostanut vinon lyhytharjaksisen siveltimen (Joe Blasco)jolla voin tehdä helposti rajauksen ja samalla korostaa kulmia niin että ne eivät näytä tussilla vedetyiltä.Mikään ei voita kulmien säännöllistä nyppimistä ja kestovärjäystä.
Kanebolla on ollut ihania kulmakyniä (Stockmann). Kulmakynien tulee olla kovia, ei pehmeitä. Värin valitset omien kulmiesi ja hiustesi perusteella. Yleensä kulmakynät ovat harmaanruskeita tai kullanruskeita. Kulmia voi korostaa myös luomiväreillä, mutta kynällä saa halutessa tarkemman rajauksen. Kannattaa harjoitella muutaman kerran luonnollisen tuloksen saantia, sillä saatat helposti näyttää vihaiselta ampiaiselta.