Nykyajan miehelle?
Todettiin että suo kuokka ja jussi ei ehkä vastaa nykyajan miehenmallia. Rokan Anttia esikuvana pitävät miehet ei oikeen nekää oo sellanen mitä oikeesti vois ihannoida.
Julkkiksista? justjoo
Nii mistä kaivaa roolimallit nykyaikana että on se todellinen mies, siis jokanenhan osaa olla jonkilaisena mallina, mutta entäs ku pitää ettii itelleen se oikee malli.. Mistäpä sellasen löytäs nuorelle aikuiselle etenki miehille.
Todettiin että suo kuokka ja jussi ei ehkä vastaa nykyajan miehenmallia. Rokan Anttia esikuvana pitävät miehet ei oikeen nekää oo sellanen mitä oikeesti vois ihannoida.
Julkkiksista? justjoo
Nii mistä kaivaa roolimallit nykyaikana että on se todellinen mies, siis jokanenhan osaa olla jonkilaisena mallina, mutta entäs ku pitää ettii itelleen se oikee malli.. Mistäpä sellasen löytäs nuorelle aikuiselle etenki miehille.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Heh heh, tät vos hjuumor.
varsinainen vastaus?
Kuka sanoo, että sen pitäisi yksi ukko olla? Faija on yksi roolimalli, ukki toinen. Kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Ammatillisesti esikuvat ovat tyystin toiset, samoin urheilullisesti. Sopivasti yhdistelemällä hyvä tulee.
jo ihan liian vaikeeks...
Kyllä se pentuna oli paljon helpompaa.
Että Nicke Lignell olis sellanen potentiaalinen. Mitä negatiivista? Ei vaikuttais olevan mikään tossu, tekijämies ja ihan kunnollisen oloinen sälli?
Muut ovat jo hyvin vastanneetkin kysymyksiin, että niihin ei ole mitään lisättävää, mut älkää nyt hyvät nuoret miehet alkako epäröimään oikeuteenne olla miehiä.
Kuulostaa huolestuttavalta.
Eli nyt mä kerään kaikilta autonavaimet pois, jaan kunnon tervasukset ja vesurit kaikille ja sitten lähdetään oleen mies. 3kk raadantaa paskalla palkalla edessä. Ei kunnioitusta. Tätä ei kukaan ota meiltä pois.
...
*vilkuilee ympärilleen*
Jaahas. Siellähän nää mies-miehet istuskelee perslämmitetyssä mersussa naukkailemassa viskipullosta.
Eipä taida olla klassinen mies kovin suuressa huudossa sittenkään kun hoksataan - ei vaan sitä mihin se oikeuttaa - vaan mihin se myös velvoittaa.
http://www.youtube.com/watch?v=IjKx2IVesjo
>ei vaan sitä mihin se oikeuttaa - vaan mihin se myös velvoittaa.
Jos ei halua niitä velvollisuuksia, ni sillon luopuu myös oikeuksistaan.
luontevalla tavalla niin löytyy jokaiselle se malli, mikä sillä täytyy olla. Ei toimi omia tuntemuksia vastaan ja taas kerran lähempänä sitä, mikä sillä täytyy olla. Ei anna himojen kävellä yli omien tuntemustensa ja taas kerran lähempänä sitä, mitä etsii...
ihan syntymälahjana. Ajattelen nyt niitä lähipiirin roolimalleja, jotka poikaan lapsena vaikuttavat.
Mallit on malleja. Ensin niitä ihaillaan, sitten kyetään jäljittelemään.
Myöhemmin paljastuu, että ne roolimallit olikin ihan perseestä. Siitä alkaa mun mielestä aikuistuminen: tutkitaan mallia, katsotaan mitä siinä on hyvää ja mitä huonoa. Pidetään hyvä ja jätetään huono taakse.
Eihän se malli tarkoita sitä, että sen mukaan voi elää, se on vain peili. Tietysti on niin, että kun se malli on lapsena omaksuttu, siitä on vaikea myöhemmin kasvaa ulos. Mutta jospa se olisi sellainen "kehitystehtävä" itsekunkin elämässä, kasvaa omaksi itsekseen, mallien ja roolien läpi?
on edelleen hyvä roolimalli, soon jämpti niin jumalauta
muutosta vastaan taistelava kaikin keinoin?