Nelikymppisenä sinkkumiehenä ihmettelen mikä on muuttunut

Elämää eron jälkeen

Nuorena miehenä naisen saaminen oli tosi vaikeaa. Ilman seurustelusuhteita olisin jäänyt kokonaan ilman seksiä. Lopulta kuitenkin päädyin suhteeseen ja avioliittoonkin asti. Avioliitto ei ollut kummoinen. Seksiä oli harvoin. Lopulta viidentoista vuoden jälkeen se päätyi eroon.

Eron jälkeen palasin sinkuksi muuttuneeseen maailmaan.


Nyt nelikymppisenä naista on tarjolla ovista ja ikkunoista. Tutkin naiset suorastaan tyrkyttävät seksiä ja baareista ei koskaan tarvitse lähteä ilman naista kotiin. Parisuhde tarjokkaitakin on jonoksi asti.


Onko maailma muuttunut vai minä? Mielestäni en ole radikaalisti muuttunut. Olin nuorena hyvin saman oloinen kuin nytkin. Nyt toki vanhempi ja varakkaampi mutta muuten samanlainen en hirveän ekstrovertti. En ollenkaan lipevää pelimiestyyppiä.Sivistynyt ja hyväkäytöksinen olen ollut aina. Miksi naiset nyt pörräävät ympärillä ja nuorempana ne kiersivät minut kaukaa.

20

3872

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuossa ole

      vastaus:

      "En ollenkaan lipevää pelimiestyyppiä. Sivistynyt ja hyväkäytöksinen olen ollut aina."

      Kah kun nämä prinsessat ovat parikymmentä vuotta antaneet niiden lipevien pelimiestyyppien kusettaa itseään, mutta nyt alkaa järki pikku hiljaa hiipiä herneeseen ja sivistynyt, hyväkäytöksinen mies olla arvossa.

      • mulle ja

        Naiset ovat siis parikymmentä vuotta antaneet niiden lipevien pelimiestyyppien kusettaa itseään ja nyt myös sivistyneet, hyväkäytöksiset miehet kusettavat heitä.


      • aloittaja
        mulle ja kirjoitti:

        Naiset ovat siis parikymmentä vuotta antaneet niiden lipevien pelimiestyyppien kusettaa itseään ja nyt myös sivistyneet, hyväkäytöksiset miehet kusettavat heitä.

        ei sanallakaan maininnut kusettavansa ketään. Sivistynyt ja hyväkäytöksinen ei kuseta ketään. Se kun ei ole sivistynyttä, eikä hyvää käytöstä.


      • ...
        mulle ja kirjoitti:

        Naiset ovat siis parikymmentä vuotta antaneet niiden lipevien pelimiestyyppien kusettaa itseään ja nyt myös sivistyneet, hyväkäytöksiset miehet kusettavat heitä.

        puhui kusetuksesta mitään? Ei kait se, että mies saa naisseuraa tarkoita, että mies "kusettaa".


      • mulle ja
        aloittaja kirjoitti:

        ei sanallakaan maininnut kusettavansa ketään. Sivistynyt ja hyväkäytöksinen ei kuseta ketään. Se kun ei ole sivistynyttä, eikä hyvää käytöstä.

        "baareista ei koskaan tarvitse lähteä ilman naista kotiin. Parisuhde tarjokkaitakin on jonoksi asti"

        Eikös tää nyt ole ihan selvästi sydäntensärkijä?


      • siitä
        mulle ja kirjoitti:

        "baareista ei koskaan tarvitse lähteä ilman naista kotiin. Parisuhde tarjokkaitakin on jonoksi asti"

        Eikös tää nyt ole ihan selvästi sydäntensärkijä?

        kuinka avoimesti pelaa. Jos tuon kaiken tekee rehellisesti, en kutsuisi sitä kusettamiseksi.


    • maailma muuttuu

      Maailma (= miehet) on muuttunut.

      Minäkin olen nelikymppinen ja eronnut, mutta nainen. Silloin "nuorena" oli helppoa löytää ns. kunnollinen mies. Pelimiehet ja rentut erotti kaukaa, ja esim. kirjeenvaihtopalstoilta seuraa hakevat olivat oikeasti tosissaan, eivätkä kaiken maailman varattuja feikkejä tai sitoutumiskyvyttömiä pelimiehiä, kuten nykyisistä vanhemmista "nettimiehistä" valtaosa. Ulkonäkö ei myöskään ollut lähes ensisijainen kriteeri naiselle, kuten nykyisin, vaan "tavismies" kykeni ihastumaan ja jopa rakastumaankin ihan tavalliseen suomalaiseen naiseen. Nykyisin kunnollisilla "tavismiehillä" on niin paljon vientiä, että he voivat asettaa naisen ulkonäölle vaativiakin kriteereitä, ja ns tavallinen muutamalla lisäkilolla varustettu selluliittia vuosien myötä haalinut 30 / eronnut nainen ei enää kelpaakaan vaikka olsi hyvä luonne ja elämä mallillaan.

      Kunnollisia sitoutumiskykyisiä/haluisia miehiä on niin harvassa vapaalla jalalla ikäluokassa 35 että mikäli tällainen(kuten kai sinä olet) on tarjolla, hänellä on varaa valita naisseuransa ; )

      Ja ennen kuin kaikki nuoret miehet taas älähtävät, niin korostan että puhe on nyt todellakin 35 miehistä. Nuorten, 20 ikäisten keskuudessa naiset taitavat hallita markkinoita. Heillä kun on vielä ulkonäkö nuori ja raikas. Mitä enemmän naiselle tulee ikää, ja/tai kroppa rupsahtaa, sitä enemmän markkinat kääntyvät miesten eduksi.

      Raaka peli : (

      • ex-luuseri

        "Nykyisin kunnollisilla "tavismiehillä" on niin paljon vientiä, että he voivat asettaa naisen ulkonäölle vaativiakin kriteereitä, ja ns tavallinen muutamalla lisäkilolla varustettu selluliittia vuosien myötä haalinut 30 / eronnut nainen ei enää kelpaakaan vaikka olsi hyvä luonne ja elämä mallillaan."


        Johtuisiko tämä siitä, että aika moni toisella kierroksella oleva muistaa millaista oli olla nuorena "luuseri", joka joutui tyytymään armopaloihin. Moni haluaa ottaa menetetyn takaisin. Epäkypsää ja vähän hölmöä tietysti, mutta inhimillistä ja ymmärrettävää.

        Itse kyllä valitsin kumppanin enemmän luonteen ja muiden ominaisuuksien perusteella kuin ulkonäön perusteella, vaikka ei uuden kumppani ulkonäössäkään ole mitään vikaa


      • samaa mieltä. Kaikenlaiset ällöttävät äijät tulee ehdottelee jos jonkinlaista varmana siitä että on suuri lahja naissukukunnalle.
        Mutta se on meideän oma vika kun ei tajuta että kyllä meillä vanhemmilla naisillakin on oikeus valita...ja jos ei voi valita, on oltava mielummin yksin kun tyytyä johonkin hirviöön, eihän sitä nuorempanakaan sellaiseen suostunut.


    • ...

      muuttuvat. Mies joka on elänyt elämänsä kohtuu mallikkaasti pitkissä parisuhteissa voi huomata markkina-arvonsa vain nousseen, koska miestarjonta ei varsinkaan vanhemmille naisille ole hääppöistä. Lisäksi vähän vanhemmat naiset usein etsivät muutakin kuin pintaa ja ovat alkaneet hahmottamaan kuinka harvinaisia sellaiset peruskunnolliset fiksut miehet oikeasti ovat. Nuorempana naiset voivat vielä haihatella, että kyllä tämä mies vielä "rauhoituu" ja lakkaa hölmöilemästä...kyllä hänellä on vielä edessään loistava tulevaisuus yms. Vähän vanhempana ne miehet, jotka oikeasti pärjäävät ovat erottuneet joukosta. Se, että olet elänyt pitkässä suhteessa ei myöskään suurinta osaa naista haittaa yhtään pätkää. Päinvastoin! Jos toiset naiset ovat sinusta kiinnostuneita, niin muut usein seuraavat perässä.

    • muuttunut mikään

      Aivan saman tarinan voisin kertoa itsestäni. Alle kolmekymppisenä minulla ei ollut ensimmäistäkään suhdetta enkä olisi sellaista ihmettä voinut kuvitellakaan, mutta nyt kun olen jo yli neljänkymmenen, koko tilanne on kääntynyt päälaelleen (kääntyi oikeastaan juuri siinä kolmenkymmenen tienoilla). Vaikka sanotaan, ettei kotoa tule kukaan hakemaan, on niinkin käynyt peräti kahdesti eli nainen on minut nähtyään ottanut tietoni selville ja soittanut.

      Et maininnut, ovatko sinusta kiinnostuneet naiset oman ikäisiäsi vai nuorempia. Minulla on kokemusta molemmista (ja vanhemmista myös) mutta ihme kyllä erityisesti nuoremmista, jotka eivät taatusti minuun päin vilkaisisikaan, jos olisin heidän ikätoverinsa. Yksi teoria, joka minulla asiasta on, on yksinkertaisesti se, että vanhemman miehen kanssa seurusteleminen on vain niin paljon hienompaa kuin omanikäisen. Muitakin selityksiä on, mutta palataan niihin sitten, jos joku tähän vastaa.

    • kuin ikä

      Niin...tervetuloa aikuisen maailmaan. Täällä seksi ei ole enään tabu. Miehen kriteerit ei ole enään vaan magee tukka ja upeet byysat.

      Kypsä aikuinen on jo varma itsestään, eikä kyräilyyn ja turhan tärkeään viitsitä enään tuhlata aikaa kun tiedetään kaiken sen olevan pelkkää kimalletta.

      Elämää kokenut aikuinen mies on karismaatinen, eikä hänestä näy enään sitä päähän potkittua nörttiä, friikkiä tai mamman poikaa.

      Jos olisin tiennyt 17-kesäisenä kuinka juhlaa tämä aika elämässä on, olisin katsonut keski-ikäisiä huomattavasti arvostavammin silmin ja toivonut jo olevani vanhempi.

      • ???

        Juhlaa?? Sanotko juhlaa?? Minun elämäni on tällainen: en kelvannut erityisemmin nuorena enkä nyt eronneena lähes keski-ikäisenä naisena. Sen vuoksi minun on vaikea kuulla mahdollisesti tulevan mieheni ihailevia kommentteja...koska jos olisin kovin erityinen niin kai sitä minullakin olisi elämässä ollut enemmän kysyntää. Sehän tässä hämmentääkin niin kamalasti: eihän hänen kaiken järjen ja elämänkokemuksen mukaan pitäisi minua rakastaa. Välillä se tuntuu lähes pahalta, koska tulee tunne, että jollain tavalla huijaan häntä...en minä ole niin ihmeellinen kuin hän näyttää ajattelevan.


      • verhon taa
        ??? kirjoitti:

        Juhlaa?? Sanotko juhlaa?? Minun elämäni on tällainen: en kelvannut erityisemmin nuorena enkä nyt eronneena lähes keski-ikäisenä naisena. Sen vuoksi minun on vaikea kuulla mahdollisesti tulevan mieheni ihailevia kommentteja...koska jos olisin kovin erityinen niin kai sitä minullakin olisi elämässä ollut enemmän kysyntää. Sehän tässä hämmentääkin niin kamalasti: eihän hänen kaiken järjen ja elämänkokemuksen mukaan pitäisi minua rakastaa. Välillä se tuntuu lähes pahalta, koska tulee tunne, että jollain tavalla huijaan häntä...en minä ole niin ihmeellinen kuin hän näyttää ajattelevan.

        Kypsä tarkoittaa myös mieleltään tervettä aikuista ihmistä. Jos et koe sitä olevasi, työstä nyt jo vihdoin olotilaasi paremmaksi. Olet sen jo velkaa ehkä mahdollisesti tulevalle miehellesi.

        Ero ei ole loppu, vaan antaa luvan ajatella ensimmäistä suhdettaan parisuhteen oppikouluna!

        & MUISTAHAN! Meistä jokainen on erityinen sille ihmiselle kuka meitä rakastaa.


    • Höh.

      "Nelikymppisenä eronneena miehenä ihmettelen mikä on muuttunut" on kirjoitukseesi sopiva otsikko.

      Suomi24 tökkii taas sillä tavalla, että aloitusten avautumista saa odotella pitkäänkin. Sinun aloituksesi ei oikeasti ollut odottelun arvoinen. Eronneille on oma palsta.

      Vai tuleeko ihmisestä mahdollisesti myös neitsyt, kun ero on hoidettu?

      • Selithän logiikkaasi

        Miksi muka eronnut ei olisi sinkku?


      • ole yhtään
        Selithän logiikkaasi kirjoitti:

        Miksi muka eronnut ei olisi sinkku?

        ex-vaimoa taustallaan, lapsista ja/tai elatusmaksuista sitten puhumattakaan.

        Virheellistä mainontaa..."eronnut sinkku". Ja sellaisena aika säälittävä ilmiö.


    • paikkakunnastakin

      ... Nyt muutaman vuoden jälkeen taas naisseuraa haen ja tosi hiljaista on. 30-35 v jotain säpinää aina oli, mutta se vaati tosi kovan työn kuitenkin. Nyt on todella hiljaista, olen 38 ja asun Oulun seudulla.

      Baarielämä on jäänyt oikeastaan kokonaan. Muutama vuosi sitten kun siellä paljon kuljin niin suurin osa porukoista oli miehiä, se tuskin on nykyäänkää muuttunut. Netissä ei tapahdu mitään, naiset ei vastaa ilmoituksiin. En tiedä auttaisiko tansseissa kulkeminen vai mitähän sitä keksis. Jotenkin tuntuu oudolta tämä seuran haku vuosien tauon jälkeen.

      Ainakin Oulun alueella on aina ollut selvä enemmistö miehiä, niin yöelämässä kuin netissäkin. Nehän ne kuitenkin yleisimmät paikat on kumppanin etsintään.

    • epätoivoisia

      Juuri niin. Epätoivoisia. Rakasta mua, rakasta mua, kehu kauniiksi, sano että olen ihana. Vonkumista ja mankumista. Mutta..minä en lähde minkään äijän kanssa baarista jatkoille. Enkä "tarjoa" itseäni parisuhteeseen. Pidän itsestäni ilman miesten hyväksyntää. Olen siis vanhanaikainen näissä asioissa. Jos saat jotain tyydytystä naisten huomiosta ja lievitystä nuoruuden torjumisille niin hyvä. Mutta jos et ole varovainen päädyt yhtä huonoon suhteeseen kuin se edellinen.

    • MÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ

      Nuori ihminen elää enempi tässä ja nyt,tulevaisuus tulee mutta sitä ei sen kummemmin pohdita. Mies tai nainen,hyvännäköinen ,ainakin mukava,no miksipä ei voisi rakastuu ja perustaa ehkä perheen,nooh jossakin vaiheessa se idylli poksahtaa ja moni ehkä kärsii.............mitä sitten,jotain opimme,ehkä emme. Ihminen yleensä haluu varmuuttaa,sitoutumisista,hyväksyntää ja ilman kauneutta ja turhamaisuutta ja asioita punnitaankin hiukan eri tavalla tässä kypsemmässä iässä 30 ,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2124
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      71
      1159
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      938
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      710
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      636
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      622
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      575
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      567
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      563
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      529
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      116
      468
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      71
      449
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      447
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      437
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    Aihe