Ongelmani on siis, että aivan lähiaikoina on alkanut polvi kipeytyä vähän pidemmillä lenkeillä.
Eilenkin juostuani noin 7km, alkoi polven/nivusen ulkosyrjässä tuntumaan kipua. Vähän aikaa juostuani kipu alkoi levitä ja tuntui myös polven alaosassa hieman puutumisen ja kivun välitilana. Kipu lakkasi heti pysähdyttyäni ja alkoi taas kun olin ottanut muutaman juoksuaskeleen. Etenkin polven koukistaminen juoksussa ja portaiden nousu sattui.
Ylirasitusta saattaa olla, mutta juoksin syksyllä paljon enemmän ja useammin ilman tällaista vaivaa. Lisäksi lenkkareista ei pitäisi olla kiinni, sillä ne ovat jo muutaman kuukauden olleet ja tuntuneet todella hyviltä sekä korjaavat ylipronaationi.
Mietin voisiko viime päivien liukkaat tiet vaikuttaa vaivaani? Ja jos näin, niin mikä avuksi?
Polvi kipeytyy
4
809
Vastaukset
Veikkaan polvikipusi syyksi pohjelihasten jumia. Liukas tie edesauttaa pohkeiden jumitusta. Vitsi on siinä, että tukossa oleva pohje ei yleensä ilmoita itse itsestään, vaan antaa muiden osien kertoa ongelmasta.
Vaivaan auttavat samat asiat kuin muihinkin lihaksiin eli pitkät venytykset, hieronta ja kylmäkäsittely. Jäistä tietä kannattaa lenkillä välttää. Jos vaihtoehtoista alustaa (metsä, erilaiset polut, soratiet, sisärata, isojen teiden varret...) ei löydy, niin suosittelen kenkien nastoitusta.- runnerman
vaimennus systeemit heikkenee aika dramaatisesti pakkaskeleillä. mulla on sama ongelma ja kun juoksen kesällä asicseilla joissa on kyseinen vaimennus niin ei ole ongelmia, polvet ei kipeydy. Mutta annas olla pakkas sää niin johan kipu alkaa, kuin juoksisi jollain 10e tossuilla.
- lassseee
harrastan kestävyysjuoksua. syksyllä jalat oli kovan rasituksen alla kun maastokisoja oli tiheään.. polveni kipeytyi kans ja erityisesti juuri koukistaessa sekä portaiden nousussa. vaivani kesti kuukauden kunnes vika löytyi reisilihasten kiinnityskohtien jumissa olemisesta kävin hierojalla muutamaan otteeseen sekä pidin 2viikon täslevon juoksemisesta ja nyt ollut terve polvi 3kk.:)
- corredor
Ainakin mulla tuntuu että juoksijan polvi meinaa lumisilla teillä ärtyä lyhyemmistäkin lenkeistä, sulilla teillä juokseminen sujuu paremmin. Kannattaa hankkia kunnon lenkkarit ja muistaa venytellä riittävästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 614267
- 1053475
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj373100Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262578- 452247
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52019- 201959
- 1861817
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3941516Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91348