Alkoholigallup

miun syy

Kuinka paljon juot alkoholia viikossa? (tai kuukaudessa/vuodessa, jos et juo joka viikko)
Kuinka useasti humallut?
Mitä juot?

11

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wastaaja

      Kuinka paljon juot alkoholia viikossa?

      Paljon en tiedä tarkkaan

      Kuinka useasti humallut?

      2-3 kertaa viikos

      Mitä juot?

      Alkoholia

    • sirpamaikkarilta

      juon aina kun juon. Stolichnaya on ehdottomasti suosikki erilaisten lantrinkien kera. Juotua tulee sillon kun lähtee bilettämään. Tissuttelua en harrasta. Ja juhlimaan lähetään yleensä n. kerran kuussa.

    • välein

      kittaan olutta kunnolla. Urquellia esimerkiksi.
      Väkeviä vältän sillä ne vievät multa tolkun. Yksin en juo ollenkaan, edes pohjia (enää).

    • Papeete1

      Minä olen humalahakuinen juomari, enkä ole ikinä keksinyt minkä pirun takia tarvitsisi tissutella, joko otetaan tai sitten ei. Nyt on ollut taas tälläinen pidempi ei oteta-kausi välissä eli 17kk:tta on edellisestä kerrasta. Mä haluaisin ottaa 1-2 krt/kk ja juomana on tietysti vain ja ainoastaan kossua appelsiinimehulla. Määrät ei mulla suuren suuret ole, alle 10 ravintola-annosta riittää jo kummasti vaikka mihin.

    • vaimoke

      Kaksi kertaa viikossa yhden saunasiiderin. Kerran viikossa (perjantai) 3-4 lasia viiniä. Vaikutanko tissuttelijalta?

    • juon itseni humalaan. Tai, nyt on sellanen 'kausi' menossa, syksyllä meni kuukausia, etten juonut piskoakaan. Ja nyt olen juonut sit pääsääntöisesti kirkkaita, ja joskus olutta, nii ja punkkuakin olen juonut.

      Eli, sanotaan, että kuukaudessa menee yksi nollaseiska viinapullo kotona ja kymmenkunta annosta sit baarissa, ni se on varmaan selkeintä.

    • vili

      vappuun asti tipatonta.
      normisti 3-4 kertaa kuussa ja aina hyvät kuosit.
      viihteellä käyminen on mulle ainut tapa ottaa yksi päivä viikosta iisisti. kankkusessa ei mitään jaksa tehdä ja tulee saletisti levättyä.
      jos olen selvinpäin niinku nyt vappuun asti...joka päivä on töitä siihen asti. en voi sietää löysäilyä

    • Marie-Cecile

      Joskus juon alkoholia viikossa 2-3 eri päivänä oluen/lasin viiniä/brandy naukun.

      Joskus olen ollut juomatta parikin kuukautta huomaamattani, kun en nyt ole vain tullut juotua.

      Ja joskus saatan juoda itseni humalaan useamman kerran kuukaudessa.

      Se vaihtelee mielialasta riippuen. Harvemmin juon, kun on alakuloinen olo.

    • Raitis mies

      En käytä, kun ei ole tarvetta.
      Kahdesti humaltunut ensimmäisen 20 vuoden aikana, enkä kertaakaan sen jälkeen 20 vuoden aikana.
      Juon vettä, kahvia, mehua, jne..

    • Aurinko79-

      Aina välillä saatan avata punkkupullon ja lipittelen sitä noin viikon ajan lasin kerrallaan. Muuten otan joskus saunasiideriä esim mökkireissuilla, pippaloissa ehkä vähän enemmän jollen ole autolla...

      Viimeks oon ollut humalassa vähääkään uutena vuotena ja silloinkin tosi hillitysti. Pikkujoulut marraskuussa meni vähän överiks, sitä edellinen örvellyskänni löytyy jostain vuodelta kirves ja rautakypärä.

      En juurikaan siis juo itseäni humalluksiin asti ja voisin oikeastaan luopua alkoholista täysin jos olis tarve mutta kun tykkään viineistä ja siideristä ja juominen pysyy kohtuullisena niin en oo nähnyt mitään syytä luopua niistä.

    • epäsäännöllisesti.

      Epäsäännöllisen säännöllisesti.

      Mitä juon? Joskus hemmottelen itseäni. Joskus en.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1268
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      883
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      824
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      674
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      592
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      580
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      569
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      549
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      540
    Aihe