Ne vähäsetki hiihto ladut pilaavat moottori kelkkailijat aivan piruillessaan kun niin sotkevat kuopalle et hiihto ei onnistu.
Kelkkailijat kuriin
kuka valvoo
392931
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Täysiä tollojahan nämä latukelkkailijat ovat. Jäljistä päätellen kapaeatelainen tarviikin tampatun uran. Mutta jos jotain olisi korvien välissä niin pysyisivät poissa edes hoidetuilta hiihtoladuilta. Yleensähän ne ajelee luistelupaanaa pitkin mutta sekin menee pilalle ajelun seurauksena. Paana menee kourulle, epätasaiseksi ja möykkyseksi. Sama juttu on keväällä jäällä, vaikka tilaa on reilusti niin aina poljetaan ajettu hiihtolatu piloille. Ei varmaan motivoi kunnossapitäjää. Vanhemmat vois ainakin kelkkaileville lapsilleen opastaa tapoja ja sääntöjä.
kylläpä te hiihtäjäjuntitki olette aina ensimmäisenä kelkanjälkeä pitkin hiihtämässä että lopettakaa tuo pillittäminen jo ja hiihtäkää menemään,kyllä siellä eteenpäin pääsee ku lykkii kovasti ja dopingihan auttaa myös. dopinghörhöjähän ja umpijuntteja nää hiihtäjätollot on. kyllä sitä lääniä riittää teilleki.
Meitä on myös lapsiperheitä, jossa lapsilla on helpompi opetella hiihtoa oikealla ladulla, joten moottorikelkat pilaavat tämän ilon lapsilta. ei varmaan kaikki kelkkailijat ole näin ajattelemattomia ,mutta niitä hurjastelijoita riittää..eivätkä pelkästään pilaa latuja vaan pelottavat lapsia kaahailuillaan..toivotaan että kalkkailijat saavat kunnon reitit myös tänne lumirajalle,ettei tarvitse joka talvi käydä samaa sotaa ja kaikilla olisi hyvä mieli.
ne jotka sielä hiitopoluilla ajelee on teän omia pentuja
parempi kelkka, jos nykyinen ei jaksa kulkea kelkanjäljessä, josta on joku hiihtänyt. Muutenhan tuo kommenttisi kyllä omalta osaltaan kertoo valitettavan kuvaavasti sinun ajatusmaailmastasi.
näin täällä.tämä """""" jo näytti hyvin oman älykkyystasonsa.
huhhahhei taas pätemässä täällä. kyllä se kulkee siinäkin jäljellä josta joku on hiihtänyt. vielä paremmin se kulkee hiihtoladulla,aivan sairaan hyvin! välissä ajelen sulan yli joka sekin on kevyttä kamaa. mutta hiihtolatuja ei mikään voita,niillä se kulkee aivan vitun hyvin,toisin ku sinun järjenjuoksu,joka on tainnu jumiutua sinne siltojen väliseen sulaan...
saa kait niillä hiihtoladuilla ajaa vapaasti. ei se sitä meinaa että ois tarkoitus ajaa hiihtäjien päälle. kelkassa on sellanen ohjaustanko jota kääntelemällä se kääntyy vasemmalle että oikealle. eri asia on jos ajetaan muualla hiihtoladuilla kuin jäälle tehdyllä. ei se kelkalla ajaminen jäälle tehdyllä hiihtoladuilla lopu ikinä.
näyttää se kertovan myös sinun,
No ei taida ainakaan ala-asteikäset lapsokaiset kelkoilla huristella..kyllä ne ihan täysiä miehiä ovat..ainakin osa.Ja jäällä ajelun kyllä ymmärrän koska täällä ei tunnetusti ole kelkkailijoille mitään muuta mahdollisuutta..harmi.
mistä ihmeestä näitä tolloja on aina näissä topiceissa, joissa puhutaan kelkkailusta ??
mikäs tollo se sie sitte olet,päätit kuiten näyttäytyä täällä,juntti!
Koitappa nyt tollisko jo käsittää: Hoidettu latu on tampparilla ajettu paana jossa on hiihtolatu ja luistelupaana. Tällainen alue ei ole kelkkailijoille tarkoitettu. Muualla voit ajaa maanomistajan luvalla ja jäällä em. aluetta lukuunottamatta mielesi mukaan . Alueita riittää hyvin meille kaikilla ulkoilijoille. Sinäkin joka kävit kaivattelemassa Kokkokangas-Puuluodon yhdysladulla. Ei teitä kukaan kadehdi, olemme me vanhemmatkin miehet aikanaan talvella popolla ajaneet ja todenneet sen epämiellyttäväksi kyydiksi.
mutta sittenhän sitä ollaan keskellä jokea melkein jos siinä jäälle tehdyllä hiihtoladulla ei saa ajaa. ja siellä keskellä jokea on se sula,josta ei saa ajaa jos joku seuraa kelkanjälkiä niin se voi hukkua sinne.
tuolla joella, minkälaista sakkia kelkkailijat pääasiassa ovat. Tuskinpa sellaisilta täälläkään irtoaa kovin korkealentoista kommentointia.
just.turhaa valitat.ittehän hiihtelette pitkin kelkkareitejä.fiksua.
Koittakaapa nyt käsittää! Kellkkailu on aivan ok laji kun se suoritetaan lakien mukaan: ei kaduilla, hoidetuilla hiihtoreiteillä eikä luvatta yksityisten mailla. On turha puolustella pahantekoa. Ei teitä kukaan kiellä jäällä tms. ajamasta pysykää vain hiihtoreitin ulkopuolella. Tilaa on kaikille! Hiihtoladun ylitys ei haittaa jos ei tahallaan kuovuttele latua pilalle. Joka tätä ei nyt käsittänyt on täyen kympin tollo tai ei ymmärrä edes kelkkailuaatteen päälle!
ois mukava nähdä teidät kirjoittelit jossakin..
ja todellisuudessa nuo jotka kirjoittelee et on mukavaa ajella ladulla jne.. ei ees omista kelkkaa. tyhjää täällä lietsoo..
niitä kelkkareittejä on ??
sitten vain ja ainoastaan niillä laduillasi. äläkä missään tapauksessa hiihdä kelkan jälkeä pitkin,ethän? eikä se jäälle tehty hiihtolatu siitä pilalle mene jos siinä kelkalla ajetaa. taidat olla joku hienostelijahintti?
perustelua. Meneekö kelkkasi tai sen jälki jotenkin rikki, jos siitä joku hiihtää?
Mie kyllä voin luvata etten tule kelkkaurallesi, jos pysyttelet ite poissa hiihtoladuilta. Hiihtäjiä on homattavasti enemmän kuin teitä talvimopoilijoita. Enkä ole hintti enkä hienostelija vaan aivan tavallinen ruisleivän syöjä kuntoilija. Joten pienempää naamaa sopis piellä. Mie annan sulle hyän rauhan enkä ole ikinä huitonu sauoila, mutta vituttaa teän typeryys ja laiskuus. Nouattakaa sääntöjä tekin niinko kuuluu. Ja mene siihen teän kelkkakerhoon opetteleen tapoja!
meneekö sitten jäälle tampattu latu rikki jos siinä ajellaan kelkalla? vastaus: ei! Vitun huhhahheit! pöljä!
sinä hiihtäjäjuntti! sulle ei kuulu hevonvitunpersereikääkään missä minä kelkallani ajelen. pidä sinä huoli omista asioistasi. sinähän tässä pelle oot kun itket ku pikkulapsi sielä salomonit hiestä märkänä. tässä vituttaa teän junttihiihtäjien typeryys. ei se kelkalla ajo hiihtoladuilla jäällä tähän lopu,vaikka kuinka huitoisit niillä sauvoillas jussipaita päällä !!
Ihme juttu, että jostakin jäällä hiihtämisestä tai kelkkailusta jaksetaan höpöttää. Kelkkamiehet ajaa siellä missä se on luvallista. Älkää menkö sinne sekaan suksienne jos ette siellä pärjää. Kelkkapössit viettävät lumilakeuksilla elämää, joka on mutoin jäänyt elämättä. Heille ainoa "kova" on vauhti.
tästä aiheesta, tosin yt tuntuu että ilmassa on jotain katkeruutta kelkkailijoita kohtaan.
Kelkoilla ei todellakaan pitäisi ajaa hiihtoladuilla eikä baanoilla. Mutta hiihtäjätkin voisivat painaa mieleensä,että eipä tarvi keväillä tulla luistelemaan kelkkaurille.
Tätähän tämä on, käden vääntöä.
Kaikkein järjettömintä on se, että toisinaan reitille Tornio-Keminmaa vedetään hiihtolatu!!! Jumaliste jos meillä on muutenkin vähän kelkkareittejä täällä niin tuokin pyhitetään ajoittain hiihtäjille.
Kerran vielä joku huoitoo sauvoilla siellä vaikka hiljentäisin niin pysähdyn ja katkon sauvat ja toivon että muutkin niin tekisivät ja vaikka suksetkin niin kävelköön. Luulis olevan jäällä tilaa hiihtää Keminmaasta Tornioon vai hä?
käsittääkseni on kaiketi tilaa kelkkaillakin...?
jäällä olevan tilaa myös kelkkailla keminmaasata tornioon ja toisinpäin,vai eikö kelkoilla saa ajaa merellä mistä haluaa,vai olenko väärässä,en tiiä hiihtoladusta mut jos latu on tehty torniosta kemiin jäätä pitkin niin onko pakko kelkkailla latua pitkin jos jäätä riittää
luulisi
Kirjoittanut: njhnjh 1.2.2008 klo 18.28
"jäällä olevan tilaa myös kelkkailla keminmaasata tornioon ja toisinpäin,vai eikö kelkoilla saa ajaa merellä mistä haluaa,vai olenko väärässä,en tiiä hiihtoladusta mut jos latu on tehty torniosta kemiin jäätä pitkin niin onko pakko kelkkailla latua pitkin jos jäätä riittää"
mut jos reittejä on muutenki vähän ni miksi neki pitää sit "lahjoittaa" hiihtäjien käyttöön.
Merellä ja muutenki jäällä kelkkailu on hauskaa kuin seksi naisen kanssa joka makaa vaan... eli ei "fiilareita"
:D
ei me kaikki kelkkailiat ola kuites niin tolloja niinku täälä nämä pari paikallista sledneckiä jokka uhoaa eli ei saa yleistää
tässä taitaa päteä taas se vanha juttu, että "90 prosenttia kelkkailijoista pilaa koko porukan maineen " !!
joka yleistät liikaa...taisi tulla väärä prosenttiluku..tosi on että se on 0,2 % jotka pilaa KAIKKIEN kelkkailioiden maineen.
Kallilla on jokavuotinen ongelma kelkkailijoista, jotka kaahaavat tampatulla ladulla. Joo just siinä mäessä, jossa on muutenkin huono näkyväisyys hautuumaan laidassa. Kieltotaulukin siinä on, mutta ei sillä näy olevan mitään merkitystä. On vaan ajan kysymys, koska rysähtää. Mäki on jyrkkä ja mutkainen, ja hiihtäjiä paljon näin kevään tullessa. Olen ihmetellyt, miksi nykykeloille pitää olla tampattu ura. Eikö niillä pääse ummella mihinkään. Ja pitääkö se olla just hiihtäjille tarkoitettu suurella vaivalla tehty latu. Tehkää kelkkailijat omat lailliset reitit.
plaaplaaplaa plaap laa plaaaa plaaa....
kattos kattos mites se hihtolatu onkaan taas vedetty joella siihen kelkkareitille
Sanopa muuta! Miksiköhän sitä hiihtolatua ei voitu vetää kelkkajäljen viereen!? No kyllähän siinä mahtuu ajaan kelkalla ja hiihtään yhtäaikaa.
Kelkkareitin l e v e y s on yleensä noin kolmen kelkan leveys, EI 20-30 metriä. Saman levyinen on hiihtolatu luistelubaanalla. Pitäisi mahtua molemmat kun joki on 100-500 metriä leveä.
Eikö sitä voi sulassa sovussa hiihtää ja kelkkailla vierekkäin. Mie ainaki olen hoksannu että tuossa torniossa siinä shellin kieppeillä on oikeastaan pakko ajaa sitä tampattua hiihtolatua pitkin, ku siinä on kiviä, ja jos toiselta puolelta ne kivet kierrät nii hops vain, tuli sula vesi nokan eteen, ja mie en ainakaan uskalla sieltä sulalta ajella.
Ja muutenki vois hiihtäjät mennä itteensä, kerranki yks mummeli hyppäsi mulle suoraan eteen ladulta ku ajoin ohi. Onneks ajoin aika hiljaa, ei muuten mummo hiihtäis enää. Aikamoisen saarnan mulle piti, ku te kelkkapojat hurjastelette niin mahottomasti ettekä hiihtäjistä perusta. Siinä se yleistys taas nähtiin, mieku satun olemaan tyttö..
a on niin vittumaista porukkaa jos poliisi on antanut luvan aijjaa vesijohto linjaa pitkin niin sitten kaikki hiihtjä faanatikot heiluu sauvojen kanssa ja soittaa polliisit minun puolesta sais kaikki hiihtäjät tukkia liukukiskojen välliin ( -08 summitti800 on powwweeria) turha itkeä saatana olen mie pruukannu semmosen "lumi myrksyn" tehä hiihtäjille (7cm) räpylä telassa aijai