Hah ! Tämäkö urheilua?

Jo on aikoihin eletty ! Voi vittu !
182351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ootko koskaan auringon paisteessa kävelly 4.5h nurmikolla? Aika kova on kunto jos ei missään tunnu!

Äänestä
  • sitähän ne johtajat valittelee, että se on julmetun raskasta hommaa. muut kuulemma pääsevät helpommalla, kun saavat istuskella koko työajan työpyödän takana tietokoneruutua tuijottaen

    Äänestä

sanovat sitä urheiluksi. Kyllä siinä pienen hien voi saada helteisenä päivänä, mutta pulssi ei kovin paljoa nouse. Voi verrata sunnuntaikävelyyn.

Äänestä
  • Ei muuta kuin kiertämään kantobägi selässä Peuramaan uutta Porkkalaa 25c helteessä, niin eiköhän siinä tule jo hieman kuntoilu mieleen.

    Golffia ei voi tietenkään verrata maratooniin, mutta kyllä 10-15 km:n kävely "rinkka selässä" menee kuntoilusta kun vielä vähän väliä treenataan käsilläkin :-)

    Äänestä

Golf on ihan hyvää urheilua niille, joilla ei ole minkäänlaista peruskuntoa. Jos kävely kenttien ympäri on liian raskasta, voi onneksi aina huristella sellasella golf kotterolla

Äänestä

Kyllä tämä tähän ryhmään paremmin kuuluu kun esim. joku skei(d)ttailu.

Äänestä

Eikös se ollu niin, että irlantilaiset keksi golfin kännipäissään vitsiksi ja skotlantilaiset meni ja otti sen vakavissaan.

Lyönti, autolla pallon luokse, lyönti...jne...varsin sporttista

Äänestä
  • mistä on kyse ja kommentoi sitten lajia. Varsin vähän noita autoja liikkeellä näkyy. Kokeile ensin ja arvostele sitten.

    Äänestä

Poju hei! Kävele tällä helteellä 12- 13 kilometriä päivässä mäkiä ylös ja alas kantaen mailasettiä, niin pyörryt, tai jos et pyörry, niin et ainakaan osu palloon. Koita onneasi tollo, niin näet, ettei sinusta ole mihinkään.
Golf on maailman vaikein ja eniten taitoa vaativa laji, jossa kaltaisesi kaurahatut eivät pärjää.
Hölkkä on sinun lajisi, se ei vaadi mitään. Jopa noin tyhmä kuin sinä pystyt siihen.

Äänestä
  • Voihan siitä väitellä onko golf urheilua vai ei. Hauska laji kuitenkin ja on vahinko että joku elitistinen poppoo on ominut sen niin omakseen, ettei kaikilla halukkailla ole mahdollisuuta sitä harrastaa. Minäkin asun kaupungissa jossa pitäis olla kentän osakas päästäkseen pelaamaan. Se ei oikein urheiluun kyllä viittaa.

    Äänestä

Juu, urheilua on.

Sinäkin keke opit sen aikanaan kunhan käyt ensin yläasteen loppuun ja opit kirjoittamaan kieltämme, ettet nolaa itseäsi kaiken kansan edessä.

Äänestä
  • Golfin harrastajamäärän kasvu jatkuu vahvana. Suomessa rekisteröityjä pelaajia on 76.500, satunnaisia "harrastajia", jotka eivät vielä kuulu golfseuraan arvioiden mukaan 20-30.000.

    Golf tarjoaa harrastajalleen moninaisia vaihtoehtoja. Joillekin pelkkä pallon lyöminen harjoituskentällä antaa suuren nautinnon. Useimmat haluavat kehittää taitojaan ja päästä pelaamaan oikealle kentälle.

    Kilpaileminen, nimenomaan itseään vastaan, nousee hyvin mielenkiintoiseksi tekijäksi peliuran edetessä.

    Kun golfareilta kysyy, mikä pelissä on parasta, ovat vastaukset hyvin vaihtelevia. Pelin sosiaalisuus, reipas liikunta ulkoilmassa, sekä itsensä että muiden kanssa kilpaileminen nousevat usein päällimmäisiksi nautinnoiksi.
    Useimmat jäävät positiivisella tavalla kiikkiin loppuiäkseen.

    Äänestä

Golf on urheilua ja Martti Ahtisaari on urheilija.

Äänestä
  • Osa golffin harrastajista harrastaa sitä kuin se olisi urheilua. Martti Ahtisaari taas kuuluu siihen joukkoon joka kävelee kentällä huvikseen, tai päästäkseen toisten snobien seuraan. Kyllähän ne kenttien ja golf-clubien säännöt paljolti urheilijoille vieraita ovat, mutta näyttävät nuo meidän raharikkaat ammattilaiset sielläkin huvittelevan. Sitä minäkin joskus oon tehny. Melkein olemattomalla harjottelulla käyny näittä työkseen golffaavia "nöyryyttämässä". Se porukka ei oikein urheilullista yleensä ole, joten se ei ole vaikeeta.

    Äänestä

vituttaa tollaset ihmiset jotka ei koskaan oo ees koskenu golfmailaan...mitä vittua te tiedätte edes koko lajista??? ette mitään....mee pelaa Norcenterin Fremam ja kerro sitte onko golf kuntoilua vai ei....jumalauta voisitte pitää teijän päät kiinni!! saatana!!

Äänestä
  • ...ja näin puhuu herrasmiesgolfari.

    Äänestä

  • Älä sano vittuu vituks, sano kultarenkaaks.

    Äänestä

On tääkin joku ns.keskustelupalsta missä lähetellään tollasii viestei.Eipä voi sanoa ku voi voi teille.En jaksa ees vaivautuu miettiin noit teiän juttui ku noi on ihan älyttömii. Opetelkaa ensin kunnolla pelaamaan jonka jälkeen voitte sanoa mitä mieltä olette golfista.
Toikin joka ton kirjotti oli ihan varmast joku yläaste ikäinen rääpäle joka ei oo koskaan pelannu golfia.Muutenkin tääl ns.keskustelupalstal on aika älyttömii aiheita jota en todellakaan ymmärrä et miten ne liittyy golfiin.Oli sääli että eksyin tänne lukemaan noita juttuja koska suurinosa on aivan naurettavia.Toki jokainen saa olla omaa mieltään mutta tarviiko niitä kirjoitella tänne tollatti. Mä säälin teitä suurinta osaa tokin en kaikkia. Enpä tiedä mitä muuta sanoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


keke kirjoitti:

Jo on aikoihin eletty ! Voi vittu !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu