Ihmettelen kuinka useat Kampaamo-Parturi liikkeet ovat niin ankeita vaikka verohot ovatkin tyylikkäät ja värikkäitä purnukoita seinillä. Mutta, mutta...enemmän saisi olla mieltä rauhoittavaa tunnelmaa! Nyt suhteellisen kalsea ja kylmä vaikutelma, ja niitten vaatteet farkkuperse/T-åaita-napakoru -linjaa! Missä on yhtenäiset tyylikkäät ehkä värikkäätkin (mutta yksiväriset) työasut? Vältän ankeita paikkoja.
Liikkeet rumia usein!
Kampaamo-parturi
4388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Surkealla palkalla ei paljoa sisustella kuukaudessa eikä lainan ottamiset kiinnosta. Hyvä että edes saa vuokran, laskut maksettua ja ruokaan riittää ilman että tarvitsee mennä mamman ja iskän luo syömään. Se vielä puuttuisi jos olisi lainanlyhennyksetkin. Yksi ankea valkoinen työasu on mutta siitäkin mainitsi yksi asiakas leikkimielisesti että onko hän tullut nyt terveuskeskukseen vai kampaajalle. Liian isoksi sekin on käynyt vyötärön kohdalta jostain kumman syystä.
Miksi en vaihda alaa? Ei minusta muuhunkaan ole.
Yhdyn edelliseen, mutta lisään vielä sen verran kyselemääsi "tunnelmallisuuteen". Kampaajan työ on erittäin pikkutarkkaa käsityötä, joka vaatii todella hyvän valaistuksen. Missään hempeässä tunnelmavalaistuksessa et valitettavasti tule sitä tarkkaa kädenjälkeä saamaan.
Halusimme kampaamoomme yhtenäisen asun. Etsimme vaatetta/paitaa joka sopii kaikille. Pitkälle ja paksulle, pitkälle ja laihalle, lyhyelle ja rintavalle, keskipitkälle "laudalle" ja vielä yhdelle ylipainoiselle. Päädyimme T-paitaan firman logolla!
Ensimmäiset tuhrivat paidat väriin jo viikossa ja viimeisetkin vuodessa.
Onko sulla idea sopivasta asusta? Kiitollisena otan ideoita vastaan!
Kun ottaa huomioon juuri sen että ne asut kun likaantuvat niin sitten täytyisi ostaa uusia ja se vie taas rahaa puhumattakaan siitä että ne eivät näytä enää niin uusilta likaantuessaan. Eli sitten on pakko käyttää jotain essua siinä edessä ettei likaannu, mutta se taas vie sen tyylikkyyden pois. Siksi sitä monet käyttävät huonompia vaatteita töissä ettei haittaa jos pääsee likaantumaan.
On totta että kampaamossa käynti pitäisi olla rentouttava kokemus, mutta itse välittäisin ainenkin siitä mitä saan päähäni loppupelissä kuin siitä millaiselta kampaaja näytti tai millaiset lamput ja verhot siellä oli. Kuka edes osaisi rentoutua hiusvärin tai permanenttiaineen lemutessa. Toisaalta ehkä kampaajan on vaikea rentoutua ajan ja rahanpuutteen vuoksi niin ehkä siinä syntyy sellainen kireä ilmapiiri.
Mutta itse olen huomannut että monet saattavat aloittaa puhumaan omista asioistaan yhtäkkiä ja kampaajan työ on vähän myös sellaista terapeutin työtä ja meilläkin on vaitiolovelvollisuus. Vaikka paikka näyttäisikin surkealta niin joku siellä voi silti pahaa oloaan purkaa. Kampaajat ovat kuitenkin ihmisiä loppupelissä eikä mitään taikureita.
Kampaamo ei kuitenkaan ole mikään kylpylä ja jos haluaa täyshoidon niin olisi parempi mennä näihin luksushoitoloihin jossa saa koko kropan hoidon varpaista hiuksiin. Kaikilla yrittäjillä ei ole varaa isoihin hoitoloihin.