Onko kukaan kokeillut ko.diettiä,jos on niin tuloksia kehiin?
aineenvaihdunta dietti?
laihduttaja85
114140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
tietoa??haluisn kuulla enempi.Kuulosti hyvälle.Kuonat hidastaa painon laskemista sen tietää kaikki.
http://www.karpankeittio.fi/dieetti.asp
melkein samalta kuin Vishy-dieetti http://www.mainio.net/article.asp?path=1;1132;1133;50166;923;32924&subpage_id=32926 . Joitain eroavaisuuksia on, mut likelle sama.
Kävin läpi ja ei se herkkua ollut.. Tulokset eivät olleet luvattuja, eikä laihtuminen jatku kuurin jälkeen (takasin tulee ellei muuta elintapojaan ihan heti).
Toisaalta JOS heti kuurin jälkeen alkaa järkevästi laihduttamaan ja muuttaa ruokavaliotaan, niin hyvä alkusysäys, muuten en suosittele.
typerälle!
Ei varmaan toimi! Esimerkiksi 1 kananmuna sisältää 37 5000 000 patologista mikro-organismia. 15 minuuttia kanamunan syömisestä alkaa voimakas bakteeri- ja hiivakasvu. Valkoslouilta kestää jopa 72 tuntia "siivota" sotku. Ole itse yrittänyt 20 vuoden aikana eri dieteillä ja painonvartijoissa. Ainut millä onnistun pysyvästi on 1,5 kk sitten aloittamani Trend Life. Uskon siihen koska se perustuu sekä pureutuu ja paneutuu perussyihin. Siinä on vain luonnosta olevia tuotteita, kaikki Saksalaisia. Lisäksi elimistö puhdistuu kuona-aineista ja happo emästasapaino nousee. Syön kerran päivässä normaalin, terveellisen aterian, mutta aamu- ja ilta ruoka trend life ohjeitten mukaan. Olen laihtunut jo yli yhdeksän(9) kiloa, ilman että tunnen edes laihduttavani. Tuossa on niiden shköpostiosoite: [email protected] jos joitakin kiinnostaa.
"happo emästasapaino nousee."
Mielenkiintoista. Mitä se tarkoittaa? Valaise kemian ammattilaista käsitteestä, josta en ole koskaan kuullut. Närästysoireet helpottavat?
En halua olla ketään tuomitsemassa. Itse dieettisi kuin myös aloittajan dieetti takuulla ovat hyviä motivaattoreita laihduttamisessa, ja siksi toimivat, mutta helpommallakin pääsee. Todella ankara dieetti ainakin tuo aloittajan esittämä.
Kananmuna on mitä parhainta ravintoa. Siinä on todella hyvälaatuista proteiinia. Sairauksia aiheuttavia mikrobeja kutsumme muuten patogeenisiksi. Harvoin kananmunaa raakana syödään. Kypsytetty kananmuna pitäisi olla lähes steriiliä ravintoa. Mitä patogeenisia mikro-organismeja kananmunasta saadaan?
Vaikka ihmisen ruuansulatus toimisi jopa täysin ilman mikrobeja, on olemassa paljon suotuisiakin mikrobeja, joten voimakkaalla bakteeri- ja hiivakasvulla ei välttämättä ole haittavaikutusta.
Niin. Itse suosin laihduttamisessa ketogeenista dieettiä, ja painon hallinnassa dieettiä, jossa vältetään liikaa hiilihydraattia, eikä rasvaakaan, ainakaan hydrattua kasvirasvaa, syödä kohtuuttomasti. Kasvikset, marjat ja hedelmät ovat oikotie onneen!
ja tulos oli -6.9kg. Vyötäröstä lähti - 5cm. Itse olen ainakin tyytyväinen eikä dietti ollut hankala pitää. Tästä sain hyvän alkupotkun tiputtaa vielä loput 10kg. Mieheni oli samalla dietillä ja painoa tippui melkein 10kg.....lähtöpaino kun on isompi. Tsemppiä koitokseen jos päätät siihen ryhtyä
Me ollaan laihduttu 14.01.2008 4 kg kumpikin:
aamiainen kahvia ja leipää (toinen makkarasiivujen kanssa, toinen luumuhillon kanssa)
-ei lounasta-
päivällinen lihaa tai kalaa ja paljon vihanneksia.
Illalla teetä ja kupillinen viinirypäleitä.
Alkoholia vain viikonlopussa ruoan kanssa (mies 1 olut, vaimo lasi viiniä)
Mutta kiinnostaisi tämä Trend life-dieetti. Mitkä ovat sen periaatteet?
... varomaan tallaisia niukkaravintoisia dieettejä! Hyvin yksipuolinen ja ravintoaineiltaan köyhä dieetti, joka altistaa ravintoainepuutoksille. Paino varmasti lähtee, tottakai kun kalorimäärä tiputetaan pieneksi, mutta millä kustannuksilla? Kalorimäärää voi tiputtaa huolehtimalla myös samalla riittävästä ravinnonsaannista. Paino tippuu hitaammin, mutta pysyy poissa, terveellisesti.
Kaikkihan tietävät että dieetti ei koskaan voi jatkua ikuisesti,vaan se on kausiluontoinen. Eli paino tulee takaisin ilman elämäntaparemonttia. Miksi ei siis dieetin sijaan sitoutuisi pitempiaikaiseen, terveelliseen elämäntapamuutokseen, jonka alusta alkaen keho voi hyvin eikä sitä tarvitse altistaa puutostiloille?
Sopusuhtaisen kropan perusta on hyvälaatuinen, riittävä ravinto, säännölliset ateriarytmit ja säännöllinen liikunta! Jatkuva syömisen kyttääminen on raskasta ja altistaa repsahduksille. Se ei pysyvästi laihduta ketään.
Aikasta on kyllä tuloksista puhua, mutta voin kertoa että on paljon parempi olo kuin normaalisti, vaikkakin ajoittain nälkä vaivaa. Painoa putosi ekana päivänä 1,3kg, toisena pvänä painoin grammalleen saman verran. Uskon että kun 13 päivää on ohi, en jaksa edes syödä sitä kaikkea hyvyyttä mistä nyt unelmoin.