Itse otin napakorun eilen, ja rakastuin tähän heti :D. En ikinä aio luopua tästä vapaaehtoisesti, en halua. Mistä tunnistan uloskasvun ja miten vältän sen? Lävistäjä sanoi että huomaat sen kun korua tulee enemmän näkyviin. Eikös tän ekan korun kuulukki olla pitempi? Ite ku kumartelen ni tulee tota korua näkyvii. Ei siis ole turvoksissa. Itseäni ei sattunut lävistäminen (nipisti), eikä pahemmin sen jälkeenkään. Ei nyt oo punanen, ei turvoksissa, ei pahemmin kipeä paitsi kumartaessa. Koitin äskö keittoliuosta eikä sekään kirveltänyt.
Oon jotenkin täysin vainoharha tän uloskasvun kanssa. Pidän koko ajan (kotona ollessa tietty) paitaa ylhäällä jotta koru tuulettuisi, jopa nukunkin ilman korua. Puhdistanko oikein? Kaks kertaa päivässä oon käyny suihkussa tätä pesemässä ja varovasti liikutellut. Sen jälkeen kuivaan paperilla, enkä tod. koske likasin käsin (olen muutenkin bakteerikammoinen). Äsken tosiaa testasin tota liuosta. Välillä tuntuu ku ois jotai ylimäärästä navassa :D. Varmaa iha normaalia? Mut miten siis vältän uloskasvun, tai ainakin pienennän riskiä? Mikä lisää riskiä? Teen kaikkeni tän eteen mitä vaan voin
Miten välttää napakorun uloskasvu?
9
14057
Vastaukset
- napakoru
Mun mielestä uloskasvua ei voi mitenkään "ehkästä" muuten kun sillä että ei puhdista sitä haavanpuhdistus aineilla (antiseptisillä) koska se kuivattaa ihoa. Joillakin koru vaan kasvaa ulos ja se johtuu elimistön omasta korun hylkimisestä. Riippuu siis täysin ihosta.
Mä otin viime kesänä napakorun ja se kasvoi hiukan ulos, mutta nyt uloskasvu on pysähtynyt. Ja napaan pysty laittaa normaalin korun joka ei näy sitten niin paljoo (tappi) kun eka koru.
Muistat vaan putsaa sitä hyvin ihan vaan vedellä ja tosiaan hyvä ettet koske siihen millonkaan likasilla käsillä.
Kertokaa muut jos olette erimieltä, mutta näin mä oon kuullu ja näin myös asiat on omasta lävistyksestä.- napakoru<3<3
samalla kun läträän veden kanssa? Onko aina pakko ihan suihkulla, eikö vaan märkä "paperipesu" riitä? Iho vaan kuivaa... Kauan muuten pitää pestä kerrallaan? Minuutti, viisi?
- napakoru
napakoru<3<3 kirjoitti:
samalla kun läträän veden kanssa? Onko aina pakko ihan suihkulla, eikö vaan märkä "paperipesu" riitä? Iho vaan kuivaa... Kauan muuten pitää pestä kerrallaan? Minuutti, viisi?
mun mielestä juoksevan veden alla huuhtelu on parasta ja siinä kannattaa varsinkin aluks liikutella korua vähänsen jotta vesi pääsee myös lävistyksen sisään puhdistamaan haavaa. Varsinkin aluks kannattaa se pari kertaa päivässä suihkutella ihan juoksevan veden alla, mut sit kun se alkaa siitä paranee niin riittää kun kerran päivässä aina suihkussa käydessä huuhtele sitä.
Jos et halua koko suihkuun mennä esim. just ihon kuivumisen takia niin voihan sitä huuhdella vaikka lavuaarissa käsisuihkun avulla.
Niin ja kannataa muuten varautua pitkään parantumis aikaan. Mä voin vasta nyt ihan rehellisesti sanoa että se on täysin parantunu ja oon ottanu omani viime heinäkuussa - napakoru<3<3
napakoru kirjoitti:
mun mielestä juoksevan veden alla huuhtelu on parasta ja siinä kannattaa varsinkin aluks liikutella korua vähänsen jotta vesi pääsee myös lävistyksen sisään puhdistamaan haavaa. Varsinkin aluks kannattaa se pari kertaa päivässä suihkutella ihan juoksevan veden alla, mut sit kun se alkaa siitä paranee niin riittää kun kerran päivässä aina suihkussa käydessä huuhtele sitä.
Jos et halua koko suihkuun mennä esim. just ihon kuivumisen takia niin voihan sitä huuhdella vaikka lavuaarissa käsisuihkun avulla.
Niin ja kannataa muuten varautua pitkään parantumis aikaan. Mä voin vasta nyt ihan rehellisesti sanoa että se on täysin parantunu ja oon ottanu omani viime heinäkuussajoka kerta niiku erikseen, vai voinko keittää sitä esmes juomapulloon ja siitä siitä sit ottaa sitä liuosta ja kastaa paperia? Tuntuu veden haaskaukselta muuten. Voiko tota suolaliuosta käyttää liikaa? Joka päivä aattelin..
- napakoru
napakoru<3<3 kirjoitti:
joka kerta niiku erikseen, vai voinko keittää sitä esmes juomapulloon ja siitä siitä sit ottaa sitä liuosta ja kastaa paperia? Tuntuu veden haaskaukselta muuten. Voiko tota suolaliuosta käyttää liikaa? Joka päivä aattelin..
Mun mielestä tässä kohtaan ei kannata ajatella mitään veden haaskausta jos haluaa saada tuoreen lävistyksen kuntoon.
Ja suolavesi on puhdasta vaan keitettynä, sen jälkeen se alkaa kerätä bakteereja ja se olis ihan sama jos putsaisit lävistystä lasissa seisoneella vedellä. Mä en käyttäny suolavettä ollenkaan. Eikä tulehtunu kertaakaan. Ihan pelkkää puhdasta vettä suihussa.
Mut kaikki tyylillään ja neuvoja on monia. Tää on vaan mun kokemus
- siis mitäääh
"jopa nukunkin ilman korua."
WTF ja eilen otit??
D44- napakoru<3<3
nukun siis ilman paitaa, kun kuulin että kannattaa "tuulettaa" tuoretta lävistystä.
- ...
napakoru<3<3 kirjoitti:
nukun siis ilman paitaa, kun kuulin että kannattaa "tuulettaa" tuoretta lävistystä.
Korua EI KANNATA ottaa paranemis aikana pois. Itse potin koruni josksu 4-5 vuotta sitten, jonkunverran kasvanut ulos, mutta ei niin pahasti/näkyvästi että sitä ottaa pois.Sen näkee jos se roikkuu esim. vaan pienestä nahanpalasta enää tai koru näkyy siitä nahasta läpi esim. silloin kannattaa. Ehkä? ..En tiedä, jokainen tekee niin miten parhaaksi katsoo.
Itse en mitään suolaliuosta käyttänyt..huuhtelin ehka kerran päivässä, mutta sitäkin enemmän desinfion antiseptisellä, ei kirvelevällä aineella (puhtain käsin) ja kierittelin ja pyörittelin sitä, että ainetta menee reikään sisälle joka taas desinfio ja hoitaa ja estää sitä haavaa tulehtumasta. ..Joillakin paranee esim. kuukaudessa, joillakin otta vaikka 4 kuukautta tai enemmän. Se riippuu ihmisestä.
- Jennih666
Sitä EI missään nimessä saa ottaa pois ku sanoit nukkuvas ilman korua eikä siihen kyllä kannata koskeakaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1164496Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv632595Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?801665Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko71127- 66864
- 21853
- 41825
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118823Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50789Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N67787