Kuullostaa joltain 70-luvun poppi biisiltä. Siinä oikeen virutetaan sanaa "Aaafrica..", mutta enempää sanoja en muista. Kukahan laulaa?
Africa?
13
760
Vastaukset
- nippelitietoa
toto laulaa. http://www.youtube.com/watch?v=lPT_3PEjnsE
- maakutsuu
Tosiaan, piti sanoo jo aluks, että ei oo sitten toton biisi.
- Nimby2
Toi on originaaliversio biisistä, jonka mm. Danny levytti nimellä Kuusamo. Ja Joe Dassin teki siitä versioita eri kielillä. Biisi on vuodelta 1975 ja sen on säveltänyt Toto Cutugno eli jotain yhteistä on sen kuuluisammankin Africa-biisin kanssa.
Olisikohan tuo mitä haet?- maakutsuu
Se biisi menee jotenki tälleen: " Aaafrica, you too see, africa..." Ainakin kuullostaa tollaselle. Mutta aafrica se sanoo sata varmasti siinä.
- maalipyssy
maakutsuu kirjoitti:
Se biisi menee jotenki tälleen: " Aaafrica, you too see, africa..." Ainakin kuullostaa tollaselle. Mutta aafrica se sanoo sata varmasti siinä.
toton biisikö se on...
- maakutsuu
maalipyssy kirjoitti:
toton biisikö se on...
mikään toto...
- juu 9
exodus esitti sen alkuperäisen version
E-type - Africa?
http://www.youtube.com/watch?v=VVofaVu_yfc- maakutsuu
Muistaakseni radio novan omassa mainoksessa kuulu pien pätkä, just kun laulaa " aafrica...", kun esittelevät "disko aikakauden" musiikkia.
- guitarplayer
Kyseessä on varmaan "Chic" yhtyeen hitti
"Le Freak" vuodelta 1979. Tuossa linkki:
http://www.youtube.com/watch?v=HMgR-jGoSXQ- maakutsuu
Joo tuota tarkoitin, aika klassikko ;D
Kiitoksia paljon. - sdkjbsdf
maakutsuu kirjoitti:
Joo tuota tarkoitin, aika klassikko ;D
Kiitoksia paljon.Eihän tuossa piisissä mainita Africasta sanallakaan.
- menikö näin?
joillekin on vaikea erottaa englanninkielisiä sanoja toisistaan:
Aaaah Freak Out! = africa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1328386Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4927643SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2225709Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en974765Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474654Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1104497Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su1614481Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254375Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr144216Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03840