mitä kaikkea pitää sisällään termi miehen kunnia? onko se sitä että ei voi antaa periksi vaan pitää painaa vaikka hampaat irvessä, jos on jonkin asian päättänyt? =mies ei syö sanaansa..jne
mi8kä on miehelle kunniakasta mutta mikä jo turhaa ylpeyttä?
mi8kä on miehelle kunniakasta mutta mikä jo turhaa ylpeyttä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mies ei luovuta. Niin kauan väännetään, että homma on tehty. Omaa naista ei petetä. Miten joku kehtaa pettää (tulevaa) lastensa äitiä? Jos jotain sovitaan "kättä päälle", niin se on pitävämpi kuin sama sopimus paperilla.
Velat maksetaan ensin ja sitten mietitään sitä ruoan ostoa. Omia vanhempia ei häpäistä. Ne on tehny sun puolesta paljon ihan vaan rakkauttaan. Jos menee tappeluksi, niin se ainakin saa tuta ketä meni vetään turpaan, vaikka lopputulos ei oiskaan kovin suosiollinen. Jos toinen onkin väittelyssä oikeassa, niin pitää olla munaa myöntää se.
Onhan noita vaikka kuinka paljon. Aika harvalla nämä kuitenkin pätee. Enää ei oo miehiä, on vaan vimpuloita ja vempuloita.
Ootpa Piru aika oikeassa... Näissä vimpuloissa ja vempuloissa on niitäkin, jotka menevät hampaat irvessä naimisiin, vaikka voimassa olevia "sivusuhteita" on valmiina jo ennen hääpäivää vähintään 1 kpl. Mikähän siinä papin aamenessa niin kauheasti kiinnostaa???
se kotipimppa siellä, kun tarttee välillä rilluttelusta taukoa. Muija kun on istunu yksin siellä kämpillä 3 päivää, niin se hoivaa vaikka häntä vituttaiskin se mies.
Avioehtoa jos ei oo tehty, niin voi olla muijalla isokin omaisuus katkolla. Eihän sitä miestä sitten ole varaa edes jättää.
Tiedän just muutaman noita vempuloita. Naimisiin sen takia, kun se nyt sattu oleen sen naisen unelma. Häissäkin vielä piti flirttailla muiden kanssa. Eihän se morsian mitää edes huomaa, kun on niin onnensa kukkuloilla.
Ironista, mutta valitettavasti totta, Piru! Miksiköhän me naiset ollaan noin sinisilmäisiä?! Omat silmäni avautuivat yhden tuollaisen tapauksen jälkeen, mutta tiedän naisia, jotka ns. takovat päätään seinään kerta kerran jälkeen.
Ei oo helppoa olla paras ja kaunein. Ainii ja vaatimaton...
Itselläkin huomannu monta kertaa, että kyllä se rakkaus sokaisee. Kaverit yrittäny sanoa päivänselviä asioita ja sen takia melkein menny välit poikki kavereihin.
Sitten ehkä 4-6kk eron jälkeen alkaa itse vasta tajuta niitä juttuja. Ainahan se uusi suhde on just se ainoo ja oikea. Aikaisemmat oli vaan harjoittelua.
Minusta pitäis aina oppia jotain niistä edellisistä suhteista. Otin rentun ja ei toiminu. Otin rentun ja ei toiminu. Otin rentun ja ei toiminu. Pitäiskö tuossa huomata joku kaava...
..se kun olet ottanut terävän moottorisahan ja käyttänyt sen tylsäksi. Silloin se palautetaan teroitettuna. Ainakin mulle kunnia-asia.