Eräs nainen, aivan lähipiiristäni on korviaan
myöten rakastunut minuun. Tämä on faktatietoa.
Kuinka ilmaisen hänelle (kohteliaasti vaiko tylysti?)
ettei meistä koskaan voi tulla paria.
Koska hänen a.) ulkonäkönsä ja b.) luonteensa
eivät ole sellaisia mitä elämänkumppaniltani
haluan. Huom! ENKÄ todellakaan kaipaa
mitään missiä elämääni.
Asiaa ei taida helpottaa se että tämän sinkkunaisen
biologinen kello ilmeisesti tikittää aika äänekkäästi..
myöten rakastunut minuun. Tämä on faktatietoa.
Kuinka ilmaisen hänelle (kohteliaasti vaiko tylysti?)
ettei meistä koskaan voi tulla paria.
Koska hänen a.) ulkonäkönsä ja b.) luonteensa
eivät ole sellaisia mitä elämänkumppaniltani
haluan. Huom! ENKÄ todellakaan kaipaa
mitään missiä elämääni.
Asiaa ei taida helpottaa se että tämän sinkkunaisen
biologinen kello ilmeisesti tikittää aika äänekkäästi..
Vastaukset 38
Vanhimmat
Ensin kohteliaasti. Jos ei mene perille, niin sitten tylysti.
Sanot sille, että vaikka hän onkin mielestäi mukava nainen, sielunne eivät kohtaa astraalitasolla. ;-)
voi silti jäädä elättelemään jotain toiveita
miksi ottaa asia ylipäänsä puheeksi; antaa toisen vaan kärsiä ja kärvistellä; mitä sitä toisen murheita murehtimaan;
Aivan sama, sanotko hyvästi vai pahasti, niin kovapäisimmät jäävät aina elämään haaveisiinsa. Mikä tässä nyt on niin vaikeaa? Pitää vain sanoa ystävällisesti, mutta selvästi. Että vaikka toinen onkin OK, niin valitettavasti ei ole romanttisia tunteita, eikä usko, että niitä tulee koskaan olemaankaan. Tunteitaan kun ei voi pakottaa. Ihmiset vain tekevät nämä asiat liian monimutkaisiksi ja loukkaavat toisiaan, vaikka juuri sitä yrittävätkin välttää.
kun ne jääräpäiset voi alkaa pyöritellä kuitenkin kaikkea sanottua, kuten vaikka ookoona olemista
vaikka, tietysti, mitäpä sitä muutakaan voisi sanoa kuin, että varmasti löydät jonkun sopivan aikanaan
en silti tajua alkuperäistä kysymystä, koska jos nainen ei ole ahdistellut mitään, miksi ottaa asia puheeksi; sen vapauttamiseksi tietysti, sellainen hyvä työ
Luin aloituksen huonosti. Jos olisin sinkku ja joku nainen tekisi itseään tykö, niin enhän minä sanoisi mitään ennen kuin hän on ilmaissut seurusteluhalukkuutensa sanomalla sen suoraan. Vaikka se olisi tehty elein ja kirtoilmauksin miten selvästi, niin esittäisin hölmöä ja ymmärtämätöntä. Tietysti, eihän olisi minun hommani nostaa kissaa pöydälle vaan naisen.
heittäytymisen; voi odotella luovuttaako toinen tai jos tosiaan tekee aloitteen, niinkuin nykynaiset tuppaa tekemään, sitten vain täytyy kohteliaasti sanoa Ei kiitos. Kyllä se siitä ratkeaa sitten ihan itsestään.
Mieti miten itse haluaisit asian kuulla.
ettei sitten ainakaan jäisi mitään toivomisen varaa
olevansa varattu, vaikkei olisikaan
miksi tuhlaan elämääni tällaiseen tyhmään;
sinua vai ajattelet epäitsekkäästi, että haluaisit auttaa tuota toista jatkamaan elämääsi
onhan se aika paha mennä sanomaan jotain, jos se kuitenkaan pitäisi paikkaansa...
raakaa peliä, mutta voithan kokeilla seuraavaa:
kutsu ulos, jollei lähde, varmistuu, ettei se olekaan kiinnostunut, vaan taas on pikkulinnut laulaneet jotain ihan asiatonta ja pääset asiasta todella helpolla
kutsu ulos ja jos se lähtee, totea sitten lakonisesti, ettei tavata toiste muuten kuin ystävinä, jota ilmaisua naiset inhoavat niin paljon, että varmasti se karttaa sinua sen jälkeen - etenkin kun et halua sitä edes ystäväksi...
lisää neuvoja myöhemmin
on toinen nainen. Sehän on osittain tottakin.
ja korutonta kieltä
ellei naisella ole sitten loputon kilpailuvietti ja se usko mahdollisuuksiinsa siitä huolimatta
"Olen pohtinut tätä, enkä näe meillä mitään yhteistä tulevaisuutta"
Ymmärsin yskän ihan hienosti, eikä tullut edes paha mieli :)
alkuasetelma vaan on outo: miksi mennä sanomaan jotain tuollaista toiselle, joka ei ole ilmaissut mitään omasta kiinnostuksestaan, kuten tarinan alkuosasta ymmärsi...
Ei tosta se nyt niin selvästi selviä.
Sitten vaan otat esille sen että olet ihastunut johonkin toiseen naiseen. Kyllä se hillitsee kilpailuhulluimmankin naisen, kun kyselee pelkkiä parisuhde tai iskuvinkkejä toista naista varten, kun toinen on tullut tekeen itseään tykö.
naiseen, kuviteltuun, kuviteelliseen tai todelliseen, koska kyllä se useimmat kilpailevat naiset lannistaa
eiköhän tämä kuulosta parhaimmalta ilman, että ottaa mitenkään kantaa siihen, millainen tuo itsestä kiinnostunut, ei-toivottu ihailija on
ei kanttaisi varmaan alkaa ruotia toisen persoonallisuutta, ulkonäköä ym. kuitenkaan, vaikka ne eivät sopisikaan itselle;
tietysti mikäpä sen yksinkertaisempaa myöskään kuin sanoa brunetelle, että pidän vain aidoista blondeista, joten tukan värjäyskään ei auta
Kohtuuttoman ilkeää on alkaa ruotiin toisen ominaisuuksia, jos se ei kerran ole sulta mitään kysynytkään. Parempi tosiaan vihjailla ihastumisesta toiseen, niin kyllä normijärkinen ymmärtää luovuttaa siinä vaiheessa, "vaikka minä olen tässä niin toi silti ihastuu toiseen.. ei meitä ole näköjään pariksi tarkoitettu"
pysyy poissa, kun olet palstan suursuosikki ja vaikka ilmoitat ei kaikille vonkaajille; sehän on ihan kutsu ryhtyäkin kilpakosijaksi
Niin varmaan :)
Palstalta ei ole tainnut vielä yhtään selkeetä vonkaajaa tullakkaan, ja kiertelevät vonkaajat pysyy kaukana galleria-sivulla olevan pikku uhkaushuijauksen ansiosta :D
tietäisi sitä niin pitäisin turpani kiinni, jos joku toinen nainen tuli siitä kertomaan niin sanoisin naiselle, että tulkoon se kertomaan asiansa jonka ongelma se on eikä sen joka yrittää toisen puolesta tululla sitä kertomaan.
....että painuu vittuun, tai että pidät enemmän miehistä "hommaa penis ja tuu sitten uudelleen ehdotteleen" tms. Sano sille, että se on ruma ja tuskin saisit sen seurssa heppiin eloa, ellei se laita jotain naamaria päähänsä, vaikka Jari Sillanpää naamaria.
kunnes tai jos totuus paljastuu ja mies alkaa kulkea julkisesti jonkun naisen kanssa, jolloin se karkotettava voi jälleen alkaa haihatella jotakin
- tosin eihän se ollut alunperin haihattelua, jos tilanne pääsi noin pahaan jamaan, eikä karkotettava nainen tajunnut sitten omin avuin
olen tätä kysynyt ennenkin mutta kukaan ei ole selittänyt, miksi joku mies sanoo naiselle, ettei meistä olisi koskaan kuitenkaan voinut tulla mitään, kun
nainen ei ollut kiinnostunutkaan eikä varmasti ollut ilmaissut mitään sen suuntaistakaan
oliko mies kuitenkin ollut kiinnostunut, eikä nainen ollut tajunnut, ja mies puhuu noin lämpimikseen
vai onko mies sadisti ja jättää naisen pohtimaan tätä lopun ikäänsä
vai onko mies joku don Juan ja haluaa jättää lähtemättömän vaikutuksen
vai mistä ihmeestä on kyse, koska jostainhan täytyy olla kyse, kun vaivautuu tuollaisia laukomaan vai huvikseenko miehet sotkee naisten ajatuksia...
Minä ainakinaika idioottina pitäisin miestä joka alkaa tuollaista selittää, jos en kerran ole hänelle seurustelua ehdottanut.
Jotkut miehet näyttävät pitävän pelkkää ystävällistä tervehtimistä osoituksena rakastumisesta.
morjestelen hyvää päivä tutuille ilman mitään taka-ajtuksia. Ja vain tutuille, tuntemattomille ei tarvitse morjestaa ollenkaan.
ettei kiinnosta, naiset vai miehet
kummille on helpompi kertoa, ettei kiinnosta - jotenkin alkaa tuntua, että naiset arvelee, että miehille voi töksäytellä asian ihan miten vaan eikä se tunnu niissä miltään, vaan toista vaan etsimään ellei ole jo samaan aikaan
hiukan sama ilmiö kuin että naiset saa nykyaikana kieltäytyä tanssiin menemisestä, joka ei aikaisemmin tullut kuuloonkaan ennen kuin oli kokeillut sen kaksi tanssia
olla töykeä, ennen kuin uskovat. Jos heille ystävällisesti yrittää asian ilmaista, se ei mene perille. He vain jäävät roikkumaan iholle kuin iilimadot. Tuollaiset kokemukset aiheuttavat sen, että helposti muuttuu töykeäksi kaikkia kohtaan.
Toisaalta sitten taas mies saattaa miettiä, että nainen testaa miehen tosissaan oloa, eli jaksaako se vielä yrittää vaikkei heti näy vihreää valoa. Eikö jossain joutavissa miehenviettelyoppaissa oikein neuvota tällaista.
ettei ainakaan kannata loukata toista enempää kuin on tarpeen. koska ei se nainen sulle varmaankaan mitään pahaa oo tehnyt, ja tuskin ansaitsee tylyä kohtelua syyttä suotta.
Itse oon sanonut aina kaikille miehille järjestään, et mulla on yks toinen mies mielessä ja se on kaiken lisäksi ollut ihan tottakin. Tuskin kovinkaan moni mies kestäisi olla mun kanssa, jos tietäisi et haikailen kuitenkin toisen perään, joten sen takia ei oo kukaan siitä loukkaantunutkaan.
Pinnallisista syistä torjumista en ymmärrä. Ulkonäkö kuitenkin muuttuu vuosien myötä ja se tämän päivän kaunotar tai komistus voi olla kymmenen vuoden päästä vaikka minkänäköinen :)
Eikä ainakaan kannata sanoa sille naiselle tota ulkonäkö-juttua, koska voit romuttaa sen viimeisetkin itsetunnon rippeet, koska tod.näk. sille on voinut joku muukin jotain vastaavaa kommentoida.
Eli tuonkin voi hoitaa kohteliaasti, mutta silloin on oltava suora ja rehellinen. Kutsu se nainen vaikka kahville ja kerro ajatuksesi. Jos se on fiksu, niin se tajuaa sen ja pystyt jopa säilyttämään kunnioituksesi sen naisen silmissä.
mistä tiedät naisen tunteista, mutta oletin että joku lähipiiristänne on kertonut? Silloin voit aloitta keskustelun, et kuulin et oisit muhun rakastunut tmv. ja kysyä onko puheet totta ja sitten vasta kertoa omia ajatuksiasi. Se olisi sulta sellainen neutraali lähestymistapa. ja kohtelias...
Ihan sama mitä sanot, ei se usko kuitenkaan.
parempi vaan yrittää itse olla sanomatta turhia ja elää omaa elämäänsä ja antaa sen toisen selvitä
vaan nyt ei oikein selviä, koska mitä tuo yhtään sinua liikuttaa, jos et välitä hänestä pisa raakaan
jotenkin sinua tai lähipiiriäsi
Sano sille että "meidän tunteet ja tarpeet ei tuu kohtamaan sillälailla millä sinä toivoisit niiden kohtaavan. "
mutta älä vaan erehdy tökkäsemään!!!