Eli onko Torniossa yläastetta, jossa olisi erityisluokka tai vastaava. Sinne mahdollisesti muuttamassa, mutta tytöllä ADHD ja AS, joten ei "tavallisessa" luokassa selviä. Ei kuitenkaan millekkään "vammaisten" luokalle kehtaisi laittaa, eli löytyykö sieltä luokkaa jossa olisi esim. keskittymishäiriöisiä tms. oppilaita?
Jos joku täällä tietäis?
Jos joku täällä tietäis?
Vastaukset 6
Vanhimmat
On täällä ollut ainaki kun itse kävin yläastetta sellanen paikka kun pajakoulu. Siellä oli porukkaa, joka ei syystä tai toisesta kyennyt olemaan ns. normaaliluokalla. Siitä on kohta kymmenkunta vuotta aikaa, joten en tiedä onko paikka vielä pystyssä. Nythän nuo kaksi yläastetta yhdistettiin jokin aika sitten, joten luulisi siellä erityisluokan olevan.
otappa yhteyttä koulutoimistoon niin sieltä net asiat seleviää, soitappa kaupungintalolle niin net kyllä opastaa etteenpäim
n
Putaan yäasteella toimii ns. Pajaluokka, joka on pienryhmä. Sitten on myös Tornion seudun koulu, joka on erityiskoulu, josta löytyy monenlaisia erityisluokkia, muitakin kuin liikunta- tai kehitysvammaisille. Riippuu sitten ihan oppilaan vaikeuksien tasosta, kumpi paikka olisi tarkoituksenmukaisempi. Ei muuta kuin yhteyttä koulutoimistoon ja tervetuloa Tornioon :)
Kolmaskin vaihtoehto löytyy raumonkoululta. Siellä myös pienryhmä
Ihanko vakavissasi kyselet tällaista tällä palstalla. Käy Tornion kaupungin sivuilta etsimässä oikea henkilö (tai kaupungin vaihteen numero)ja soita ja kysy sieltä. Saat oikean vastauksen, etkä oletusta.
Jopas silmiin ja sydämeen koski, kun luin tuon ilmauksesi "vammaisten" luokasta. Ihan tekisi mieleni vastata sinulle ja kaikille muillekin samoin ajatteleville, että viheltäkää ohitse vain. Kiitos, älkää suotta tänne pysähtykö, maailma on lavea, sinne mahtuu!