Olen uusi luottamusmiehen hommissa. Nyt pomo on kutsunut minut neuvottelemaan paikallisen erän jakamisesta.
Sanokaanhan vanhat konkarit, onko tämä neuvottelu käytännössä vaan nimellinen juttu, ja pomo sanelee lopulta miten erä jaetaan? Vai kannattaako minun oikeasti pohtia pääni puhki, kenelle työkavereista haluaisin kohdentaa paikallisen erän? Nythän ei suositella tasajakoa vaan kohdentamista vain osalle työntekijöistä niin, että summa tuntuu palkitsevalta.
Asiahan on tietysti kiinni siitä, millainen TA on, meidän tapauksessa tiukka tyyppi, joka vetää aina kotiin päin.
Sanokaanhan vanhat konkarit, onko tämä neuvottelu käytännössä vaan nimellinen juttu, ja pomo sanelee lopulta miten erä jaetaan? Vai kannattaako minun oikeasti pohtia pääni puhki, kenelle työkavereista haluaisin kohdentaa paikallisen erän? Nythän ei suositella tasajakoa vaan kohdentamista vain osalle työntekijöistä niin, että summa tuntuu palkitsevalta.
Asiahan on tietysti kiinni siitä, millainen TA on, meidän tapauksessa tiukka tyyppi, joka vetää aina kotiin päin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Työnantaja itse päättää ja tietää ahkerat ja tunnolliset työntekijänsä.Suosituksia voi myös luottamusmies esittää.esim.nuoret pätevät osaajat. Ja palkitsee myös ne.. Ennen ns."hyvänmiehenlisällä". Kirjapalkathan on vain nimellispalkkoja,mitä pitää maksaa. Palkathan ovat salaisia,jotka tietävät vain työnantaja sekä luottamusmies. Typerä vain palkoillaan leveilee ja luo kateutta.
Kutsut kaikki sopimuksen piiriin kuuluvat järjestäytyneet työntekijät koolle työhuonekunnan kokoukseen. Tässä kokouksessa teette yhteisen päätöksen jakoperusteista. Mikäli työhuonekunta ei anna valtakirjaa jakamiseen sinun ei pidä luottamusmiehenä mennä tekemään mitään henkilökohtaisia ratkaisuja vaan toimit niin kuin luottamusmies toimii, edustamansa työpaikan henkilköstöryhmän valtakirjalla. Ilman yhteistä päätöstä jakoperusteista pitäydytään siinä mitä TES määrää ja sehän on silloin alin mahdollinen ratkaisu. Mikäli kokous antaa sinulle valtakirjan jostakin jakoperusteesta sinulla on täysi valtuutus pitää siitä kiinni ja sopia vain jos esityksenne menee läpi. Mikäli työnantaja tekee vastaesityksiä sinun tulee alistaa ne uudelleen työhuonekunnan päätettäväksi. Luottarina sinä neuvottelet asioista, et päätä niistä yksin vaan vastuu päätöksistä on teillä kaikilla.
Useamman paikallisen erän käsitelleenä luottamusmiehenä voin kertoa, että parhaat tulokset syntyvät kun kummallakaan osapuolella ei ole intressejä vetää (räikeästi) kotiinpäin.
Meillä paikalliset erät on aina sovittu yhteisesti neuvotellen, eikä kumpikaan osapuoli ole sanellut mitään ehtoja. Viilauksia on tehty esityksiin suuntaan jos toiseenkin. Viimeinen ehdotus on sitten alistettu jäsenistön hyväksynnälle, minkä jälkeen sopimus on allekirjoitettu ja toimitettu molempiin liittoihin.
Ensimmäisessä vaiheessa ei pitäisi vielä keskittyä nimiin, vaan perusteisiin millä korotus jaetaan. Kun tästä on yksimielisyys, jatketaan tarpeen mukaan henkilöiden nimeämisellä. Jos työnantajalla on ensiksi esittää nimilista, ehdota kuitenkin että jakoperusteet selvitetään ensin -- vaikka nimilista olisikin asiallisesti ja hyvin perustein laadittu.
Kannattaa aina muistaa neuvottelussa että jos haluaa jotakin lisää, voi joutua luopumaan jostakin toisesta. Paras lopputulos on silloin, kun molempien osapuolien mielestä saadaan enemmän kuin annetaan.
Vielä lopuksi: älä sovi mistään suoraan ensimmäisessä palaverissa. Avaa Excel ja laita numerot taulukkoon yllätysten välttämiseksi. Työnantaja ei ole tyhmä :-)