Mulla kulu jarrupala loppuun kahdessa kuukaudessa. Mistähän löydän uuden, pitääkö tilata valmistajien sivulta netistä? Paljonkohan jarrupala suunnilleen maksaa? Luistimeni ovat hyvät mutta vähän harvinainen merkki.
Uusi jarrupala
dsgffdsg
51125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei,
Jarrupalat ovat melkein kaikissa luistimissa samanlaisia, ainoa ero on, että onko pala vasemassa vai oikeassa luistimessa. Parhaiten saat oikean palan, kun otat vanhan mukaan kun menet urheiluliikeeseen. Toinen asia on, että kannattaa opetella jarruttamaan ns. sivuttain eli käänna luistin poikittain sisäsyrjän jarruttaessa, näin myös jarrupala säästyy. Toisaalta kannattaa myös opetella painon siirtoja ja "kurvailua" joilla saa myös vauhdin hidastumaan aika mukavasti.
//Aatu
kuluu pyörät, eli jotain kuluu jok.tap.
Mikä on tuo harvinainen luistinmerkki? Yleensä viimeistään maahantuojalta löytyy vanhojakin paloja varastosta. Joillain merkeillä kun jarrupalakin muuttuu vuosimallin mukana.
jokaiseen malliin ja merkkiin löytyy omat jarrupalat ja ne ei yleensä todellakaan sovi eri merkkeihin.
käy katsomassa sieltä mistä ostit ko. luistimet tai jostain joka myy sitä merkkiä niin luulis löytyvän.
hinnat 4-9 euroo?
Löysin Roller Derbyihin paloja Prisman urheiluosastolta. 3 € kpl. Kannattaa verrata kiinnityskohdan kokoa ja muotoa. Vanha pala on syytä olla mukana. Koot ovat lähellä toisiaan.
Paloja kului paljon, ennen kuin ruuvailin kumin sisään 5 kpl sopivan mittaisia ruuveja, jotka vähentää kulumista huomattavasti. Jarrutustehokin vähän paranee. Tulee muuten hienot kipinäsuihkut.