Exään törmääminen

Mietittekö/toivotteko koskaan, että mitäs jos törmäisitte johonkin exäänne sattumalta kaupassa jota ette olisi nähneet pitkään aikaan. Haluaisitko siinä tilanteessa olla jotenkin muuttunut ihminen verrattuna seurusteluaikoihin. Ja haluisitko olla tilanteessa yksin vai kenties jonkun mukavan ja jopa hyvännäköisen uuden rakkaan vierellä, niin että exä joutuisi näkemään, että tollahan menee hyvin. Vai olisiko tommosilla jutuilla väliä?
72970
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Lapsellista tai ei, haluan näyttää hyvältä ja siltä että menee hyvin. :) Kai se on vieläkin vähän sellaista "katso mitä menetitkään" -asennetta, vaikka en suuremmin sitä ihmistä enkä suhdetta kaipaakaan. Muuten on ihan sama näkeekö hän minut yksin vai jonkun kanssa.

Äänestä
  • Joo kyllä oikeastaan tekisi mieli tehdä ex-mies mustasukkaiseksi...elikkä näyttää kuinka minulla ja uudella menee hyvin ja näin panna hänet miettimään kuinka huonosti hän kohteli minua...eli jopa saada hänet haluamaan minua mutta ilman että minulta hänelle enään mitään tippuisi..ruikuttaisi sitten vaikka lopun elämäänsä kohtaloaan.

    Äänestä

elää. tekisin mitä vain, että exäni näkisi mut uuden kullan kanssa. vitun lapsellista, men hei, mun tunteilla ei leikitä, joten miksi olisin aikuinen. tuntuisi mukavalta nähdä ja lukea exän kasvoilta ihmetys ja kertoa katseella, että katso mitä menetit! mutta en kyllä haluaisi törmätä exääni ja tämän uuteen kultaan. hmm.. pitäisikö mun vähän miettiä uudelleen ajatuksiani??

Äänestä
  • Molemmin, mutta uuden kullan kanssa olisi kivempi.

    Mutta mä menen itse siinä tilanteessa paniikkiin kun nään exän, kylmät väreet.

    En ole kyllä nähnyt kun pari kertaa.

    Muutenkaan exät ei halua pitää muhun mitään yhteyttä.

    Mutta pari exää jäänyt myös kaveriksi.

    Äänestä

  • Linda kirjoitti:

    Molemmin, mutta uuden kullan kanssa olisi kivempi.

    Mutta mä menen itse siinä tilanteessa paniikkiin kun nään exän, kylmät väreet.

    En ole kyllä nähnyt kun pari kertaa.

    Muutenkaan exät ei halua pitää muhun mitään yhteyttä.

    Mutta pari exää jäänyt myös kaveriksi.

    Olen sentään jonkun exäni tavannut. Mutta mikähän siinäkin lienee, että lähinnä olin kiinnostunut hänen kuulumisistaan. Eikä eksän uuden kumppanin näkeminen liiemmin satuttanut. Tosin seurustelun loppumisesta oli jo vuoden verran aikaa, ja olihan minullakin uusi kultani mukana. Ehkä tilanne oli jollain lailla tasapuolinen.

    Sittemmin en ole siitä naisesta kuullut mitään. Joskus ajattelen häntä, ja haluaisin tietää edes suunnilleen, mitä hänelle kuuluu. Onko naimisissa ja onko lapsia ja pyyhkiikö töissä hyvin? Kai minä haluaisin niin olevan, kun kerran jätin hänet, tai ainakin tein aikanaan yksin päätöksen vaikeassa jamassa olevan suhteen lopettamisesta.

    Äänestä

Eiköhän tuo "kosto" ja "näkisipä minut uuden kanssa" ole merkki siitä, että ei ole vielä itse käsitellyt suhteen loppumista ja roikkuu siinä itse kiinni.
Toisaalta, voisihan tuo exäkin olla uuden kanssa liikkeellä, ja itsellä voisi ikävästi liikahtaa vielä pieni mustasukkaisuus.

Äänestä
  • Asun samalla paikkakunnalla exäni kanssa.
    24 yhteisen vuoden jälkeen erosimme, josta on kulunut 3 vuotta.
    Näemme sattumalta muutaman kerran vuodessa.
    Erilaisissa tilanteissa, vaikka ruokakaupassa.

    Minua ei mitenkään hetkauta hänen läsnäolonsa.
    Tosin joskus kuvittelin voivani häntä tervehtiä.
    Hän ei ole minua tuntevinaan edes sen verran, jotta nyökkäisi tervehdyksen.
    Oli hänellä kihlattunsa mukana tai ei.Sillä ei ole merkitystä käyttäytymiseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietittikö kirjoitti:

Mietittekö/toivotteko koskaan, että mitäs jos törmäisitte johonkin exäänne sattumalta kaupassa jota ette olisi nähneet pitkään aikaan. Haluaisitko siinä tilanteessa olla jotenkin muuttunut ihminen verrattuna seurusteluaikoihin. Ja haluisitko olla tilanteessa yksin vai kenties jonkun mukavan ja jopa hyvännäköisen uuden rakkaan vierellä, niin että exä joutuisi näkemään, että tollahan menee hyvin. Vai olisiko tommosilla jutuilla väliä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu