Olen siis hieman pyöreämpi tyttö, en laiha, mutta en järin lihavakaan. Onko minun kaltaisillani toivoa miesmarkkinoilla? kun tuntuu että kaikki kauniit ja laihat naiset saavat kaikki miehet, vaikka olisivat oikeasti tyhmiäkin.
hmph...
hmph...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Luepas minun kertomukseni
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=500000000000006&posting=22000000032519707
Välillä tulee vaan niin epätoivoinen olo, että muut ympärillä seurustelee, minä en. mutta eihä se niin mene. Ja seki vähä mietityttää, että oonko sit liian "äijä" miesten makuun:D kun jutut välil on semmosia, että miespuoliset kaverit sanoo mun olevan ÄIJÄ. Mikäpä siinä, mä oon kyl sen verran onnellinen elämääni kuitenkin ilman miestäkin, että mikäpä hätä tässä :)
Ei ole hoikkuuteni tuonut mulle yhtään sen enempää menestystä miesrintamalla...Uskokaa nyt hyvät naiset: EI SE NÄYTÄ OLEVAN ULKONÄÖSTÄ KIINNI!
selvää? Totta kai ihminen on paljon muutakin kuin pelkkää pintaa. Kauneusihanteiden mukainen ulkonäkö on vaan siksi haluttua koska se herättää ihmisten kiinnostuksen pelkällä läsnäolollaan minkä takia useimmat kauniit ihmiset tutustuvat helpommin uusiin ihmisiin. Ulkonäöllä suoritetun esikarsinnan jälkeen aletaan vasta katsomaan löytyykö ihmisestä muuta kuin pelkkää pintaa mutta auttaahan se jo alkuun. Sisäisestä kauneudesta ei ole mitään iloa parisuhteen metsästämisessä jos sitä ei pääse näyttämään kenellekään. Taviksen pitää siis olla paljon aktiivisempi ja herättää kiinnostus jollakin muulla tavalla. Niin se vaan menee ainakin suurimmalla osalla.
eheii..minä olen laiha ja kavereiden mielestä todella kaunis, mutta eipä ole miehiä! että ei se koosta kiinni ole
No hei.. eikös tällä palstalla ole nimenomaan niitä superkauniita ja
hoikkia naisia valittamassa, että heillä ei ole miestä, koska ovat
liian kauniita/fiksuja/ihania? Miten siis kauniit ja laihat voivat viedä
miehet, kun heidän mukaansa he ovat liian täydellisiä ja jäävät
siksi yksin?
Kun puhut siihen malliin, että onko sinulla edes toivoa miesmarkkinoilla, niin se antaa sinusta epätoivoisen ja äärimmäisen epävarman kuvan. Epätoivoisuus ja epävarmuus karkottavat potentiaalisia kumppaneita vielä tehokkaammin kuin liikakilot.
Opettele siis ensin tuntemaan ja hyväksymään itsesi. Luo itsellesi vahva minäkuva, se kuka sinä ihan oikeasti olet. Kun sinulla on sellainen, et enää tuhlaa tunne-energiaasi turhuuksien miettimiseen.
Siksi sanotaan, että voidakseen rakastaa, pitää ensin osata rakastaa itseään.
Ihminen, joka ei oikeasti arvosta itseään, ei ole ihminen, jota voisi arvostaa ja rakastaa kumppanina.