Ostin n. vuosi sitten vastaavan pyörän kuin mitä linkissä. Nyt tekee sitä, että kun lähtee ajamaan niin pyörii muutaman kierroksen ns. tyhjää ja jottei ajossa tapahtuisi samoin on koko ajan pakko polkea. Muuten tulee näitä tyhjiä kierroksia.
Mistä voi olla kyse?
http://www.raulhellberg.fi/mallisto-hybrid-hybrid-401.htm
Mistä voi olla kyse?
http://www.raulhellberg.fi/mallisto-hybrid-hybrid-401.htm
Vastaukset 2
Vanhimmat
Muutama pisara mielellään pakkasen kestävää ohutta öljyä vapaarattaaseen. Tarkista vielä manuaalista onko siinä jotain ohjeita öljystä ja voitelusta. Pitäisi olla harmiton juttu noin uudessa pyörässä. Vapaarattaan sisällä on erittäin herkillä jousilla toimivat "kynnet", jotka vaativat noin huolenpitoa. Toimii yleensä vuosia hyvin vähällä huomiolla.
Kuten Martonen jo sanoikin 99% varmuudella vika on vapaarattaassa. Ja vika johtyy siis jäätymisestä, ellei se edellisestä viestistä jo valjennut