Luontodigikuvaamisesta

Eihajuakaan

Olisi suunnitteilla ostaa kamera ja kysyisinkin, että mikä olisi hyvä kamera ja putki ihan normaaliin luontokuvaamiseesn, niin lähi(makro) kuin kauemmaksi? Eli esimerkiksi lokkia 100 m:n päässä kuvattaessa ja muurahaista maassa. Budjetti olisi mahd. alhainen. Kamera kulkisi mukana yleensä kalalla ja metsälenkeillä.

kiitosta etukäteen vastanneille

11

2676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei riitä...

      100 metrin päästä ei juuri kannata kuvata muuta kuin maisemia.

      Lentäviä lintuja pitää kyllä päästä hiukan lähemmäs. 300 tai 400 millinen lasi riittää, valovoimaa niin paljon kuin maksukykyä löytyy.

      Normaaliin luontokuvaukseen liittyy myös maisemat, joita varten tarvitset myös laajakulmaa.
      Siihen kelpaa myös rungon kanssa myytävät kittizoomit.

      Muurahaisten ja muiden pikkuotusten kuvaamiseen tarvitset makro-objektiivin erikseen.

      Kolmella objektiivilla kattaa koko setin.

      Matalalla budjetilla kannattaa etsiä mieluummin käytettyjä kuin tyytyä halpaversioihin.

    • vaatimukseen

      Riittää mikä tahansa runko, mutta objektiiveja saat hankkia vähintäin selkärepullisen.
      Muurahaisen voi kuvata makro-objektiivilla, mutta ei ole saatavissa sellaista objektiivia, jolla saisit "passikuvan" lokista 100m:n päästä, lokki maisemassa kyllä onnistuu.
      Ainut mahdollisuus budjettiisi on jokin kiinteälinssinen "pitkäzoomi", joka tarkentuu pariin senttiin tai lähemmäs. Sillä saa ainakin muurahaiset, mutta lokin passikuvat saat unohtaa, ellet osaa hiipiä vähintäin 10:n metrin päähän.
      Kaukaa otetuista kuvista tulee yleensä myös utuisia ilman epäpuhtauksien ja lämpöväreilyn tähden.

      • vaatimus

        "Ainut mahdollisuus budjettiisi on jokin kiinteälinssinen "pitkäzoomi", joka tarkentuu pariin senttiin tai lähemmäs."
        Tarkennusetäisyys "oikeissa" kameroissa (= ei pokkareissa) mitataan kuvatasosta, ei objektiivin etulinssistä!


      • Turha huomautus!
        vaatimus kirjoitti:

        "Ainut mahdollisuus budjettiisi on jokin kiinteälinssinen "pitkäzoomi", joka tarkentuu pariin senttiin tai lähemmäs."
        Tarkennusetäisyys "oikeissa" kameroissa (= ei pokkareissa) mitataan kuvatasosta, ei objektiivin etulinssistä!

        Mutta pokkareissa etäisyys ilmoitetaan etulinssistä, eikä
        pokkarikansa mitään muuta mittaa ymmärräkään.
        Pokkarista (pitkäzoomi) oli puhekin. Niissä on jopa sellaisiakin idioottimaisuuksia, että tarkentuvat linssinpintaan saakka. "Hei, kärpänen mokona paskansi etulinssille".
        Järjestelmä ei sovi asianomaisen budjettiin annetuilla vaatimuksilla.


      • joutuu....
        Turha huomautus! kirjoitti:

        Mutta pokkareissa etäisyys ilmoitetaan etulinssistä, eikä
        pokkarikansa mitään muuta mittaa ymmärräkään.
        Pokkarista (pitkäzoomi) oli puhekin. Niissä on jopa sellaisiakin idioottimaisuuksia, että tarkentuvat linssinpintaan saakka. "Hei, kärpänen mokona paskansi etulinssille".
        Järjestelmä ei sovi asianomaisen budjettiin annetuilla vaatimuksilla.

        Millään pitkäzoomilla ei noita vaatimuksia täytetä...


    • makroluontoku(r)vaaja

      Makroiluun hyvä on esim 70mm tai 105mm 2.8 valovoimalla. Sigmalta löytyy hyviä, molemmat mallit noin 400€/kpl. Valitset noista mieleisemmän. 70mm käy hyvin myös muotokuvaukseen.
      Lokin kuvaukseen tarvitaan sitten vähintään 300mm/2.8 ja siihen 2x telejatke. Jatke on noista se halvempi, noin 220€. Tuo objektiivi on sitten se kalliimpi, Sigmalta löytyy noin 2000€ hinnalla. Kameravalmistajien omia vastaavia löytyy myös mutta ne on yleensä tuplahintaisia. Käytettyjä ei oikein tahdo liikkua, ja ne harvat mitä liikkuu, niille on ostajia jonoksi asti.
      Jos halvemmalla haluaa päästä niin 300mm/4 löytyy Sigmalta uutena noin 1000€ pintaan mutta telejatkeen käyttö on vähän kyseenalaista sen kans. Automaattitarkennus ei tahdo toimia enää tuolla 300/4 telejatke yhdistelmällä.
      Vanhoja M42 optiikoita esim 300/4 saa parilla sadalla, 300/2.8 noin 400-500€. Suomesta niiden saatavuus on heikko joten ulkomailta sen joutuu todennäköisesti hankkimaan. Eu:n ulkopuolelta ostaessa pitää muistaa että siihen päälle tulee tulli alv.

      • Kuitenkin

        "Lokki 100:n metrin päästä ja mitoita sen mukaan!
        Eikä noilla makroillakaan muurahaisia kuvata.
        Minäkin käytän siihen paljetta.


    • Fotari.

      Kala ja metsälenkeillä ei moni mielellään kanna kolmen, kahdenkaan putken arsenaalia kameraa jalustaa mukanaan.
      Digikompaktit ovat helppoja kuljetella ja sopivat hyvin makro ja muuhun luontokuvaamisen, esimerkiksi maisemat. Optiikka on makrosta, jopa noin 500milliin asti. Panasonic FZ 50 yhtenä esimerkkinä, siinä on jo melko mukavasti myös manuaalisäätö mahdollisuuksia. Todella vaativaan eläinkuvaukseen on järkkäri parempi. Mutta rahaa palaa.

    • videokamera

      tarjoaa kyllä varteenotetavan vaihtoehdon, ainakin niissä riittää optista suumia.
      en tiedä miten laadukkaita ovat still-kuviin, mutta elävä kuva on luonnosta luonnollisempi,
      se kertoo laajemman tapahtuman ajallisessa mielessä.

      • nykyajan vitsaus

        Videokuva ei todellakaan tarjoa mitään varteenotettavaa vaihtoehtoa. Niiden kuva on parhaimmillaankin paskempaa kuin pokkarien.
        Ja mieluummin katselen hyvälaatuista isoa paperivalokuvaa kuin tietokoneen näytöltä jotain videonpätkää. Se videonpätkä on muuten helvetin hankala saada katseltavassa muodossa valokuvakehyksiin ja seinälle.
        Videokameran still-kuvista ei kannata kymppikuvia isompaa teettää, ja sitäkin kannattaa katsella vähintään metrin päästä ja hämärässä.


      • toista mieltä
        nykyajan vitsaus kirjoitti:

        Videokuva ei todellakaan tarjoa mitään varteenotettavaa vaihtoehtoa. Niiden kuva on parhaimmillaankin paskempaa kuin pokkarien.
        Ja mieluummin katselen hyvälaatuista isoa paperivalokuvaa kuin tietokoneen näytöltä jotain videonpätkää. Se videonpätkä on muuten helvetin hankala saada katseltavassa muodossa valokuvakehyksiin ja seinälle.
        Videokameran still-kuvista ei kannata kymppikuvia isompaa teettää, ja sitäkin kannattaa katsella vähintään metrin päästä ja hämärässä.

        jo 80-90 luvulla hai8-video näkyi telkkariruudulta
        aivan hyvälaatuisena, jos kuvatessa valoa oli ollut riittävästi.
        ja varmaan kameratekniikka on kehittynyt siitä vielä valtavasti.?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      67
      12070
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      71
      5155
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      298
      3176
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      197
      3100
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      137
      2260
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      22
      1467
    7. Tyhmä persuväite = köyhä argumentti

      Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en
      Maailman menoa
      30
      1458
    8. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      102
      1412
    9. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      51
      1403
    10. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      233
      1370
    Aihe