Seurustelusuhteiden määrä

Olen tutustunut nuoreen 23v naiseen ja alku näyttää lupaavalta ja olemme tapailleet parisen viikkoa. Minua vaan askuruttaa ja hieman epäilyttää naisen seurustelusuhteiden määrä. Hän tosiaan on vasta 23 ja hänellä on takana neljä kunnollista seurustelusuhdetta ja nyt alkamassa siis viides. Hän ei ymmärtääkseni ole juuri koskaan ollut sinkku eli hänellä on ollut suhde suhteen jälkeen 17 ikävuodesta tähän päivään saakka. Hänen viimeisimmästä erosta on vasta kuukausi.

Olenko vainoharhainen vai onko tämä vain joidenkin naisten tapa? Miehen näkökulmasta näyttää hieman siltä kuin hän hakee aina uutta laastaria laastarin tilalle ja että parisuhteet ovat hänelle kertakäyttötavaraa. Olen varovaisesti yrittänyt kysellä häneltä hänen edellisistä suhteista ja se vain vaikuttaa olevan sekä sattuma että hänen tapa elää. Pitäisikö minun olla varovainen vai onko tämä vain nykynaisille tavanomaista? Mietteitä?
8750
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mitä tuohon nyt voi vastata?

Saathan sä neitsyenkin etsiä.

Tai naisen, jolla on ollut vain yhdenyönpänoja tuohon mennessä.

Sinun se pitää päättää, "kelpaako" sinulle parisuhdehakuinen nainen, jolla on ollut sinua ennen (ainakin) 4 miestä.

Minusta se ei ole paljon, mutta sinusta ihan selvästi liikaa.

Äänestä

Hei, tunnen ainakin yhden naispuolisen ihmisen, joka on kuulemma seurustellut 13-vuotiaasta asti jonkun kanssa eikä koskaan ole elänyt yksin. Nykyisin on jo yli 30 ja naimisissa. Kysymykseesi ei voi antaa mitään yksiselitteistä vastausta. Toiset vain ovat sellaisia, että aloittavat herkästi seurustelun, eikä se välttämätttä merkitse, että olisi jotain vakavaa vikaa. Sinun pitää tutustua naiseen paremmin ja vasta sitten saat kysymykseesi vastauksen.

Itseäni arvelutti, kun aloin seurustella yli 30-vuotiaan miehen kanssa, joka ei ollut vielä koskaan seurustellut vakavasti. Ajattelin, että hänessä on jotain vikaa. Mutta onneksi pääsin pelkoni yli, sillä mitään vikaa ei ollut ja nyt asumme onnellisesti avoliitossa.

Ei kannata katsoa ulkokuorta vaan sen sisäpuolelle.

Äänestä

23-vuotiaana minulla oli ollut 4 seurustelusuhdetta ja vielä yhdenyönjuttuja, kunnes tapasin nykyisen miehen ja 20 vuotta on oltu yhdessä ilman syrjähyppyjä. Seurustelut kertonevat kiinostuksesta vastakkaiseen sukupuoleen. Avioliitossa asiassa vaikuttaa myös periaatteet ja arvot ja sitoumus.

Äänestä

Minulla oli vähän samantapainen tilanne, sitten tapasin erään, jonka kanssa oltu yhdessä jo yli kymmenen vuotta.

Äänestä

Pistäisi minutkin miettimään, jos naisen tyyli on ollut kaikissa menneissä tapauksissa hypätä suoraan suhteesta toiseen. Tulee mieleen että onko nainen enemmän kinnostunut uudesta kumppanistaan vai siitä että pääsee eroon yksin olemisesta. Joillekin elämä on kuin facebook, pitää saada koko ajan kerättyjä uusia naamoja plakkariin tunteakseen olevansa hyväksytty.

Ainakin minun kokemukseni mukaan yhteensopivan kumppanin löytäminen on sellainen asia, joka harvemmin tapahtuu ihan tuosta vaan, paljon todennäköisempää on että menee vuosi kuin kuukausi että oikea sattuu kohdalle. Sattuma ei tietysti katso kalenteria, eli eipä voi kieltää sitäkään että joskus voi onnistaa äkkiäkin.

Äänestä
  • Mäkin olen ajatellut että usein menee moniakin vuosia sinkkuna ennenkuin tulee sopiva vastaan, tietty joskus käy tuuri ja se voi tapahtua vaikka muutamassa kuukaudessa. Mut että jatkuvasti sellainen tuuri...arveluttaa.

    Äänestä

suhteiden määrää en tiedä, mutta hänellä on tähän mennessä ollut ainakin kaksi poikaystävää ja on iältään 22 vuotta. Suhteita ei ole siis paljon, mutta tässä häiritseekin se, että koko lukioajan hän seurusteli paikkakunnan ehdottomasti kovimpiin kuuluviin pelimiehiin. Erosivat samaan aikaan kun lukiokin loppui. En nähnyt naista vähään aikaan kunnes näin hänet baarissa jonkun miehen kanssa. En tiedä oliko tämä mies poikaystävä vai joku säätö joista tietysti jälkimmäinen olisi se pahempi. Meni taas vähän aikaa ja näin naisen taas ja tällä kertaa tämän nykyisen kanssa. Hän seurustelee miehen kanssa joka asuu todella kaukana ja vaikuttaa aika levottomalta tyypiltä hänkin. Vaikuttaa siltä että naisella on melkein jatkuvasti joku mies puristelemassa lantiosta ja nämä miehet on jatkuvasti jotain pelureita joiden kanssa jutusta ei tule koskaan mitään. Olen jo yrittänyt unohtaa naisen mutta minkäs tunteilleen voi.

Äänestä

Ei taida olla oikea tyttö sinulle jos tuollaista pitää miettiä. Etsi uusi, siinä ratkaisu!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mies_82_ kirjoitti:

Olen tutustunut nuoreen 23v naiseen ja alku näyttää lupaavalta ja olemme tapailleet parisen viikkoa. Minua vaan askuruttaa ja hieman epäilyttää naisen seurustelusuhteiden määrä. Hän tosiaan on vasta 23 ja hänellä on takana neljä kunnollista seurustelusuhdetta ja nyt alkamassa siis viides. Hän ei ymmärtääkseni ole juuri koskaan ollut sinkku eli hänellä on ollut suhde suhteen jälkeen 17 ikävuodesta tähän päivään saakka. Hänen viimeisimmästä erosta on vasta kuukausi.

Olenko vainoharhainen vai onko tämä vain joidenkin naisten tapa? Miehen näkökulmasta näyttää hieman siltä kuin hän hakee aina uutta laastaria laastarin tilalle ja että parisuhteet ovat hänelle kertakäyttötavaraa. Olen varovaisesti yrittänyt kysellä häneltä hänen edellisistä suhteista ja se vain vaikuttaa olevan sekä sattuma että hänen tapa elää. Pitäisikö minun olla varovainen vai onko tämä vain nykynaisille tavanomaista? Mietteitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu