Tutkimusten mukaan suomalaiset miehet äänestivät sankoin joukoin kokoomusta ja keskustaa. Nyt on oikeistolaishallituksen kädenjäljet nähtävillä: rikkaat eivät joudu maksamaan veroja ja tehtaita suljetaan koko ajan.
"Sosialistinen valtio takaisi täystyöllisyyden"
MarttyyriMallari-TTt
"Sosialistinen valtio takaisi täystyöllisyyden"
MarttyyriMallari-TTt
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ooo, no siis toihan nyt on ollut 5 vuotta sitten jo nähtävissä. Ja turha itkeä tehtaitten lopettamista kun esim. suomalaiset paperimiehet on hinnoitelleet aikapäiviä sitten itsensä ulos kilpailusta, siis työntekijät. Siinä on vähän vaikea olla konsernissa strategikko jos tiedät että 5 vuodessa vinkuintiassa teetetään paperia kolmasosalla siitä hinnasta mitä nyt se maksaa suomessa - ellet sitten ole tekemässä itse ensin; valitakko olla suomalainen paperitiikeri 3 vuotta ja sitten romahtaa sekä työt että konserni - vai mennäkkö sinne missä jokatapauksessa joku ottaa potin haltuun? Kerroppa se.
Nöyryyshän tässä maassa on unohdettu jo aikapäivää sitten (enkä puhu nöyristelystä, nöyristely ei ole koskaan loppunutkaan).
Mutta me missään kusessa olla, täähän nyt on vaan sitä kun kapitalsti saa sen köyden johon se hirttää itsensä :) ... toki sen jälkeen pissitaso nousee ankarasti mutta siitä ihmiset taas oppii jotain olennaista elämästä. "Sitä niittää mitä...".
Mutta mutta. Ketkäs onkaan sitten ne pioneerit? Vittu kun en oo löytänyt vieläkään sitä porukkaa johon MÄ haluan liittyä, niitä seuraavan kauden rakentajia ja kansansuojelijoita, uuden ajattelijoita. Lienevätkö maan alla? Olis kiva saada joskus kutsu kemuihin. Sosialismiinkaan en usko, ennemminkin siihen Murroksen kaavailemaan orgaaniseen yhteisö-demokratiaan.
(Tää muuten oli ensimmäinen poliittissävytteinen tekstini varmaan 2 vuoteen. Katotaan jos seuraavaan sais kuluun enemmänkin...)
ja uuden rakentajat tulee esiin ennen kuin on seinä vastassa. Vanhan täytyy ensiksi romuttua täysin voidakseen rakentaa sen tilalle jotain uutta ja toimivaa. Ihan perustuksista lähtien. Ei ole mieltä antaa koko ajan tekohengitystä jollekin, joka kuolee kuitenkin. Se vaan pitkittäisi sen kärsimystä. Kärsimyksen pitkittäminen on hyvin epäinhimmillistä.
tärkeintä olla tekemättä yhtään mitään.
Ei mulla muuta ollu.
Nojuu, totta. Pioneerit lienee niitä jotka suuntaa vaistomaisesti romahduksen jälkeen kohti uutta, oikea-asenteiset. Uranuurtajat. Tässä menin mönkään.
Opettajat, niiltähän pioneerit saa parhaat ohjeet. Niiden kemuihin liput kiitos. Joku näkee jo ennalta ja tekee suunnitelmia, valmistelee, ottaa huomioon... se porukka siis mua kiinnostaa itseasiassa koska se on jo olemassa väistämättä.
"Sinne mis hyvä maailma kaavaillaan".
uutta. Korkeintaan unohdettua vanhaa. Opettajia ei tässä ajassa ole.
Sitten kukaan ei ole vielä Ajatellut.
................