Kazaata ei kannata käyttää...

2 syystä: 1.Virukset 2.Hidas
Käyttäkää Imeshiä tai blubsteria jotka ovat 2 kertaa nopeampia sekä enemmän musiikki valikoimaa!
Jos joku on eri mieltä niin lähetän vaikka sulle tiedot datana!
3941
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

1. Virukset
Viruksia ei tule, jos ei lataa mitään epäilyttäviä tiedostoja. MP3-tiedostoissa ei viruksia ole. EXE-tiedostoja ei kannata ladata Kazaalla ollenkaan, ostakaa ne pelit/ohjelmat kaupasta.

2. Hidas
Eipäs ole. Yhteytenä 256/256 ADSL ja aina tulee 25-29 kt/s - varsinkin suosituimmat tiedostot. Joskus saattaa tulla hieman hitaampaa (5 - 15 kt/s) mutta sekin johtuu vaan toisen käyttäjän linjan nopeudesta. Sama juttu kaikissa P2P-ohjelmissa, kaikki ne ovat aivan yhtä nopeita. Se riippu käyttäjästä jolta imutat, miten nopeeta tavaraa tulee, ei ohjelmasta.

Tiesitkö muuten että Imesh on samassa verkossa kuin Kazaa (Fasttrack)? Samat virukset ja tiedostot sieltä löytyy. Ja tiesitkö että Blubsterin mukana tulee vakoiluohjelmista kaikista häijyin, eli Gator? Sitä ei saa edes suoraan poistettua Ad-awarella. Niin ja Kazaasse EI OLE spywarea, pelkästään ad-warea. Kazaa ei vakoile mitä teet, pelkästään näyttää mainoksia. Gator on vakoiluohjelma, joka seuraa kaikkia www-sivuja missä käyt ja lähettää tiedot eteenpäin. Mutta suosittelen silti käyttämään Kazaa Litea, koska ne mainokset tavallisessa Kazaassa alkavat todella vituttamaan pitemmän päälle, ja Litessä on muutamia muitakin parannuksia.

Saattaa vaikuttaa siltä että olisin joku "N00b Kazaa-fani" mutta näin ei todellakaan ole. Itse asiassa en suosittele mitään p2p-ohjelman käyttöä, ostakaa tavarat (oli se sitten musiikkia, elokuvia, pelejä tai mitä vaan) mieluummin aitoina kaupasta. Kazaa on hyvä siinä mielessä, että sillä voi imuroida maistiasia joistain levyistä 1-3 biisiä ja jos ne kuulostavat hyvältä niin sitten ostaa levyn. Tämä on minun periaatteeni.

Äänestä
  • siis mp3:sissakin voi olla viiruksia siten että ne mukamas ovat mp3 mutta eivät sitten kuitenkaan ole. noista kahesta en pahemmin tiedä mutta kazaan mukana tulee molempia spywareja ja adwareja sieltä voi myös tulla erittäin nopeasti ja helposti matoja esim.w32.Kwbot.C.Worm joka on yleinen. mutta on turhaa verrata näitä ohjelmia viiruksien kannalta koska kaikissa on omat riskinsä joten turvallisinta on hakee kaupasta tai hankkia hyvä viirus torjunta ohjelma ja tietysti palomuuri mikä on kaikkkien fileshare ja p2p ohjelmien käyttäjille tärkeä

    Äänestä

  • vilppe kirjoitti:

    siis mp3:sissakin voi olla viiruksia siten että ne mukamas ovat mp3 mutta eivät sitten kuitenkaan ole. noista kahesta en pahemmin tiedä mutta kazaan mukana tulee molempia spywareja ja adwareja sieltä voi myös tulla erittäin nopeasti ja helposti matoja esim.w32.Kwbot.C.Worm joka on yleinen. mutta on turhaa verrata näitä ohjelmia viiruksien kannalta koska kaikissa on omat riskinsä joten turvallisinta on hakee kaupasta tai hankkia hyvä viirus torjunta ohjelma ja tietysti palomuuri mikä on kaikkkien fileshare ja p2p ohjelmien käyttäjille tärkeä

    litessä kyl tulee virus skanneri mukana

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Esittelijä! kirjoitti:

2 syystä: 1.Virukset 2.Hidas
Käyttäkää Imeshiä tai blubsteria jotka ovat 2 kertaa nopeampia sekä enemmän musiikki valikoimaa!
Jos joku on eri mieltä niin lähetän vaikka sulle tiedot datana!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu